Dieta wysokobiałkowa: jakie ryzyko się z nią wiąże?

Dieta wysokobiałkowa: jakie ryzyko się z nią wiąże?
Minerva Camero Albella

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Minerva Camero Albella.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta wysokobiałkowa wiąże się ze sporym ryzykiem zdrowotnym. Wynikają one z niebezpieczeństwa wpadnięcia w pułapkę ketogenezy w przypadku spożywania jedynie białek pochodzenia mięsnego. Dlatego też musisz włączyć do diety produkty spożywcze bogate w błonnik oraz znacząco zmniejszyć spożycie węglowodanów.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele trendów żywieniowych i musisz mieć świadomość tego, że większość z nich jest szkodliwa dla Twojego zdrowia. Dotyczy to również diety białkowej, znanej również jako dieta wysokobiałkowa. To model żywienia bazujący na spożywaniu głównie produktów spożywczych bogatych w białka, na przykład mięsa.

Niektóre osoby postulują spożywanie większych ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, itp. Jednak inni obstają przy jedzeniu przede wszystkim produktów bogatych w białko. Taka dieta jest problematyczna, ponieważ nie jest zrównoważona.

Nie dostarcza wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje Twój organizm, aby działać w prawidłowy sposób i zachować zdrowie.

Dieta wysokobiałkowa i ewentualne ryzyko zdrowotne

Wiele osób jest szczerze przekonanych, że stosowanie diety wysokobiałkowej jest zdrowe, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nadmierne spożywanie białka może wpływać na Ciebie na kilka sposobów.

Na przykład kiedy koncentrujesz się jedynie na białku, nie włączasz do swojego jadłospisu innych odżywczych grup produktów spożywczych. Musisz mieć świadomość, że wszystkie składniki odżywcze odgrywają tak samo ważną rolę w optymalnym funkcjonowaniu organizmu.

Przyprawiony stek

Obecnie istnieją kontrowersje dotyczące zwiększania ilości białka w codziennej diecie. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, w których zwiększenie ilości białka zastępuje inne kluczowe składniki odżywcze, takie jak węglowodany i błonnik.

Dlatego też jeśli chcesz przestrzegać diety wysokobiałkowej, musisz wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii:

  • Zapoznaj się z rodzajami produktów spożywczych, które zawierają duże ilości białka. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie z nich są pochodzenia zwierzęcego, tak jak mięso, ryby, kurczak, ser i mleko. Spore ilości białka zawiera również większość roślin strączkowych i orzechów, a nawet niektóre warzywa.
  • Określ swoje zapotrzebowanie na biała i nie przekraczaj swoich dziennych limitów. Ogólnie przyjmowany współczynnik wynosi 1,2 g białka na każdy kilogram masy ciała dziennie. To wystarczy, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie “normalnego” dorosłego.
  • Równowaga to klucz, więc ni ograniczaj swojej diety do białek pochodzenia zwierzęcego. Zamiast tego włącz do swojej diety białka pochodzenia roślinnego i łącz je z węglowodanami nie tylko po to, aby uzyskać odpowiednie ilości białka, ale również błonnika.

Negatywne skutki diety wysokobiałkowej

Lekarz oglądający prześwietlenie

Nadmierne spożycie białka może odbijać się negatywnie na Twoim zdrowiu (przyjrzymy się bliżej tej kwestii w dalszej części artykułu). Dlatego też zanim zaczniesz stosować daną dietę, musisz wziąć pod uwagę ryzyko, które się z nią wiąże.

Poza tym musisz zawsze skontaktować się z lekarzem i wyjaśnić wszelkie ewentualne kwestie, jakie mogą się pojawić.

Warto zauważyć, że najnowsze badania nie znalazły bezpośredniego związku między dużym spożyciem białka a uszkodzeniem organów. Takie rodzaje diet są szkodliwe głównie wtedy, gdy rezygnujemy z jedzenia innych ważnych wartości odżywczych, aby zwiększyć spożycia białka.

Przeciążenie nerek

Przestrzeganie diety wysokobiałkowej wiąże się między innymi z ryzykiem uszkodzenia nerek, chociaż w niedawno przeprowadzonych badaniach nie udało się znaleźć znaczących dowodów, które potwierdzałyby to założenie. Chodzi głównie o to, że takie produkty spożywcze zmuszają nerki do dwa razy większej pracy.

Innymi słowy, gdy jemy za dużo białka, nasze nerki muszą pracować niezwykle ciężko (usuwając odpady pozostałe po spożyciu białka). Tym samym stosowanie takiej diety przez dłuższy czas może stanowić czynnik ryzyka  w przypadku osób, które są podatne na rozwój chorób nerek.

Zwiększone ryzyko wystąpienia braku równowagi wartości odżywczych

Zanim zdecydujesz się stosować taką dietę, musisz być także świadoma kluczowej roli, jaką w Twoim sposobie żywienia odgrywa równowaga wartości odżywczych. Nie można spożywać jedynie białka pochodzenia zwierzęcego, nie dodając do niego produktów bogatych w błonnik.

Z tego powodu możesz w znaczący sposób zmniejszyć ilość węglowodanów i wpaść w stan ketogenezy.

Widzisz więc, że spożywanie białek wcale nie okaże się złe, jeśli tylko będziesz dbać o odpowiednią ilość błonnika. Z badań opublikowanych w Central European Journal of Public Health wynika, że jego regularne spożywanie odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu.

Co warto wziąć pod uwagę zanim zaczniesz stosować dietę wysokobiałkową?

Rośliny strączkowe - dieta wysokobiałkowa
  • Koniecznie powinnaś znajdować się w dobrym stanie ogólnym,
  • Wybieraj półtłuste lub chude sery i produkty z grupy nabiału,
  • Unika spożywania wysoko przetworzonych białek, takich jak parówki czy produkty w puszkach,
  • Dbaj o właściwy poziom nawodnienia pijąc w ciągu dnia duże ilości wody,
  • Spożywaj więcej białek pochodzenia roślinnego pozyskiwanych z roślin strączkowych, innych warzyw oraz orzechów.

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem zanim zaczniesz stosować dietę wysokobiałkową i stosuj się do jego zaleceń. Poza tym nie zapominaj o kwestiach, które poruszyliśmy powyżej i nie narażaj się na utratę zdrowia. Tego rodzaju diety mogą wydawać się dość atrakcyjne, ale to jedynie marketing. W rzeczywistości wcale nie posiadają reklamowanych zalet natury zdrowotnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cao JJ., High Dietary protein intake and protein related acid load on bone health. Curr Osteroporos Rep, 2017. 15 (6): 571-576.
  • Kamper AL., Strandgaard S., Long term effects of high protein diets on renal function. Annu Rev Nutr, 2017. 37: 347-369.
  • Hijova E., Bertkova I., Stofilova J., Dietary fibre as prebiotics in nutrition. Cent Eur J Public Health, 2019. 27 (3): 251-255.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.