Depresja a równowaga chemiczna mózgu - 3 zasady

Wystarczy pół godziny spaceru dziennie, by unormować równowagę chemiczną w mózgu i zwiększyć produkcję serotoniny.
Depresja a równowaga chemiczna mózgu - 3 zasady

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2020

Depresja to poważna choroba wynikająca bezpośrednio z zaburzeń równowagi chemicznej w mózgu. To właśnie hormony i neuroprzekaźniki odpowiadają za nasze samopoczucie psychiczne i całą gamę emocji – przez radość i motywację, aż po smutek i rezygnację.

Każdy rodzaj zaburzeń równowagi chemicznej w mózgu może wpłynąć na nas na wiele różnych sposobów. Na przykład niektóre z rodzajów depresji wynikają ze zbyt niskiego poziomu serotoniny, co z kolei wywołuje uczucie rezygnacji, beznadziei i apatii.

Powszechnie wiadomo, że depresja może mieć związek z nieodpowiednim poziomem hormonów, neuroprzekaźników i aminokwasów. Bez wątpienia największą rolę odgrywają tutaj takie neuroprzekaźniki jak serotonina, dopamina i noradrenalina.

Skoro za nasze samopoczucie psychiczne odpowiadają konkretne substancje chemiczne, warto zastanowić się, czy istnieją naturalne sposoby na ich unormowanie lub przeciwdziałanie ich niedoborom. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o 3 strategiach, które mogą okazać się wyjątkowo pomocne.

1. Depresja a niedobór dopaminy

Niski poziom dopaminy wywołuje konkretne objawy fizyczne oraz psychiczne. Są to przede wszystkim takie symptomy jak: zmęczenie, apatia, wahania nastroju, utrata zainteresowania codziennymi sprawami, spadek nastroju, smutek. Wszystko to jest ściśle związane z depresją i znacznie utrudnia proces wychodzenia z tej choroby.

Mężczyzna odwrócony plecami - depresja

Jeśli chodzi o neuroprzekaźniki, śmiało możemy powiedzieć, że dopamina jest najważniejszą substancją w mózgu odpowiedzialną za komunikację pomiędzy neuronami i komórkami nerwowymi.

Jest to także substancja niezwykle istotna w procesach poruszania się, funkcjach motorycznych naszego ciała czy w zarządzaniu poziomem energii i motywacji  wobec otoczenia.

Jak naturalnie kompensować niedobór dopaminy?

  • Pewien niezbędny aminokwas posiada zdolność zwiększania poziomu dopaminy. Jest to l-fenyloalanina.
  • Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać tej substancji, musimy więc dostarczyć ją sobie z pożywienia.
  • L-fenyloalanina zostaje w organizmie przekształcona w tyrozynę, a następnie bierze aktywny udział w produkcji dopaminy.

Skąd możemy dostarczyć sobie odpowiednią dawkę tej niezbędnej substancji? Oto jej najlepsze naturalne źródła:

  • mięso
  • nabiał
  • orzechy (włoskie, migdały)
  • nasiona (sezam, słonecznik, dynia)
  • banany
  • buraki
  • czekolada
  • zielona herbata
  • sok z jagód
  • sok z morwy indyjskiej

Dodatkowo na poziom dopaminy w mózgu wpływają doskonale takie codzienne nawyki jak medytacja czy spacer lub inne rodzaje aktywności o niskim natężeniu. Delikatny wysiłek fizyczny i odpowiednie ćwiczenia oddechowe pozwalają unormować równowagę chemiczną w mózgu.

2. Serotonina – hormon szczęścia

Większość antydepresantów działa w taki właśnie sposób: za wszelką cenę zwiększyć produkcję serotoniny i ograniczyć wpływ tych czynników, które tę produkcję uniemożliwiają.

Niski poziom serotoniny wywołuje nadmiar stresu, zniechęcenie, smutek i brak siły do działania. Właśnie dlatego leczenie farmakologiczne depresji ma na celu zwiększenie produkcji tego neuroprzekaźnika i odwrócenie negatywnych skutków jego niedoboru.

Radosna kobieta na łące

Warto jednak wspomagać się także naturalnymi strategami walki z zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja.

Jak zwiększyć poziom serotoniny?

  • Zwiększ dzienne spożycie bananów, gorzkiej czekolady, awokado, kurczaka, arbuza, jagód, mleka czy innych produktów rekomendowanych także na niedobór dopaminy.
  • Wypróbuj nowe hobby – może spodobają Ci się lekcje rysowania, tańca albo jogi?
  • Słuchaj muzyki. Pozytywne emocje z nią związane pomagają przywrócić równowagę chemiczną mózgu.
  • Wychodź do ludzi, poznawaj nowe osoby. Depresja najbardziej lubi samotność. Nie pozwól jej się nią cieszyć!

3. Depresja a niedobór snu

Niedobór snu i bezsenność może pociągać za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, nawet tak poważnych jak depresja. Gdy nie śpimy prawidłowo, ogranicza to znacznie normalną produkcję serotoniny.

Jak już wiesz z poprzednich akapitów, serotonina odpowiada za wiele ważnych funkcji związanych z naszym nastrojem i samopoczuciem psychicznym. Jej niedobór wywołuje zmęczenie, drażliwość czy smutek.

Mózg a depresja

Odpowiednia dawka i jakość snu każdego dnia to klucz dla równowagi chemicznej w mózgu. To prosta strategia, która może przynieść Ci wiele korzyści.

Sen pozwala na odpowiednią regenerację, a jednocześnie usprawnia działanie wspomnianych wcześniej neuroprzekaźników. Dzięki temu staniesz się silniejsza, stabilna emocjonalnie, a także bardziej pozytywnie nastawiona do świata.

Sen a depresja – jak zadbać o dobrą jakość snu?

  • Staraj się kłaść codziennie o tej samej porze. To samo dotyczy także harmonogramu posiłków.
  • Na dwie godziny przed snem zrezygnuj z korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak telefon, komputer czy tablet.
  • Ćwicz wieczorem, ale nigdy bezpośrednio przed snem.
  • Zadbaj o zdrowe i przyjemne rytuały – pij ciepłe mleko z miodem, weź gorącą kąpiel lub czytaj książkę przed snem.
  • Utrzymuj stałą temperaturę w sypialni. Unikaj silnych zapachów, zbyt wysokiej temperatury, intensywnego światła czy innych czynników wpływających negatywnie na jakość snu.

Podsumowując, depresja to efekt nieprawidłowej równowagi chemicznej w mózgu. Właśnie dlatego stosując się do opisywanych powyżej strategii, będziesz w stanie ochronić się przed niedoborem kluczowych neuroprzekaźników i tym samym będziesz cieszyć się dobrym samopoczuciem psychicznym.

To proste nawyki, które wpłyną korzystnie na jakość Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.