Dekoloryzacja włosów - 4 sposoby, by zrobić to w domu
Dekoloryzacja włosów to niekiedy konieczność, zwłaszcza gdy wybrany wcześniej kolor nie sprostał naszym oczekiwaniom lub gdy z ciemnego koloru chcemy teraz przejść w skrajnie inne tony.
Wiele kobiet farbuje włosy, by ukryć pierwsze siwe włosy, odrosty lub po prostu przejść swego rodzaju metamorfozę. Jeśli chcesz podjąć się dekoloryzacji samodzielnie w domu, koniecznie czytaj dalej i poznaj 4 naturalne i bezpieczne sposoby.
Odpowiedni wybór farby to nie lada sztuka. Kolor włosów powinien bowiem odpowiednio współgrać z odcieniem skóry, cerą czy kolorem oczu. Jeśli Twoje naturalne włosy są bardzo ciemne, a Ty pragniesz poeksperymentować z blondem, zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem.
Przejście z kolorów bardzo ciemnych do bardzo jasnych to długi i skomplikowany proces. Może być także szkodliwy dla włosów. Niekiedy zdarza się, że nawet po kilku sesjach farbowania, kolor wciąż nie wygląda tak, jak sobie wymarzyłyśmy. Wówczas wiele kobiet decyduje się na krok w tył i dekoloryzację.
Dekoloryzacja to niestety równie złożony proces, podczas którego przydarzyć mogą nam się różne błędy i niepowodzenia. Aby ich uniknąć należy zastosować się do kilku podstawowych zasad:
- Oszczędny traci nieraz dwa razy – nie oszczędzaj na farbie. Wybierając najtańszą możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. W skrajnych przypadkach tanie farby mogą prowadzić nawet do poparzenia skóry głowy i wypadania włosów.
- Dostosuj ilość farby do długości włosów. Jeśli masz gęste i długie włosy, prawdopodobnie potrzebne będzie kilka opakowań farby. Umiar należy jednak zachować także w drugą stronę. Używając zbyt dużej ilości farby możesz zniszczyć włosy.
- Wybierz zaufanego specjalistę. Jeśli nie czujesz się na siłach, by farbować włosy samodzielnie, wybierz sprawdzonego fryzjera. Nie pozwól, by ktoś niedoświadczony lub niewykwalifikowany farbował Twoje włosy, zwłaszcza jeśli chodzi o tak trudne kolory jak odcienie blondu, rudego czy fioletu.
- Dbaj o kolor po farbowaniu. Czas i mycie włosów robią swoje i kolor może blaknąć. Pamiętaj o tym!
Teraz, gdy omówiłyśmy już zasady związane z farbowaniem, czas na przejście do sedna dzisiejszego artykułu, jakim jest dekoloryzacja. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pozwolą Ci przejść przez ten problem szybko i bezboleśnie.
1. Dekoloryzacja z użyciem octu
Potrzebne składniki
- 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej (20 g)
- 4 łyżki stołowe octu jabłkowego (40 ml)
- ciepła woda (w zależności od potrzeb)
Co jeszcze będzie Ci potrzebne?
- plastikowy pojemnik
- czepek kąpielowy
Sposób przygotowania
- W misce wymieszaj sodę i ocet jabłkowy, aż utrzymasz jednolitą pastę.
- Rozcieńcz otrzymany produkt w ciepłej, ale nie gorącej wodzie.
Jak stosować?
- Pokryj przygotowaną mieszanką całą długość włosów.
- Delikatnie wmasuj mieszankę w skórę głowy.
- Przykryj włosy czepkiem kąpielowym i pozostaw na 30 minut.
- Po tym czasie spłucz głowę dużą ilością ciepłej wody.
- W przypadku bardzo ciemnego koloru, powtarzaj ten zabieg 3 razy w tygodniu.
W zależności od długości i objętości włosów możesz także manipulować ilością wykorzystywanych produktów, aby dokładnie pokryć je po całej długości i tym samym uniknąć nierównomiernej dekoloryzacji.
2. Domowy szampon dekoloryzacyjny
Potrzebne składniki
- Szampon przeciwłupieżowy (ilość dostosowana do potrzeb)
- 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej (20 g)
Co jeszcze będzie Ci potrzebne?
- szklane naczynie
Sposób przygotowania
- Odpowiednią (standardową dla Twoich potrzeb) ilość szamponu wymieszaj z sodą oczyszczoną.
- Wykorzystaj do tego szklane naczynie.
Jak stosować?
- Umyj włosy tak jak zazwyczaj.
- Masuj skórę głowy.
- Pozostaw na 10 minut.
- Spłucz dużą ilością wody.
- Powtarzaj zabieg tak często jak to konieczne. Pamiętaj, by nie myć włosów zbyt często i zbyt intensywnie.
- Jeśli zauważysz u siebie jakieś efekty uboczne, zaprzestań stosowania tego sposobu.
3. Dekoloryzacja sodą oczyszczoną
Potrzebne składniki
- 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej (20 g)
- 1 łyżka stołowa soku z cytryny (10 ml)
Sposób przygotowania
- Wymieszaj ze sobą oba składniki w niewielkim naczyniu.
- Otrzymaną gładką pastę zaaplikuj na włosy.
- Pozostaw na 5 minut.
- Po tym czasie spłucz dużą ilością ciepłej wody.
4. Dekoloryzacja sokiem z cytryny
Sposób przygotowania
- Wyciśnij sok z kilku cytryn.
- Liczbę cytryn i ilość soku dostosuj do długości i objętości włosów.
Jak stosować?
- Umyj włosy tak jak zazwyczaj.
- Pozostaw pianę na włosach przez około 5 minut.
- Na szampon zaaplikuj sok z cytryny.
- Masuj delikatnie skórę głowy i włosy. Pozostaw na kolejne 3-5 minut.
- Nałóż odżywkę i pozostaw na kolejne kilka minut.
- Spłucz włosy dużą ilością ciepłej wody.
Proces ten możesz powtarzać wielokrotnie.
Sok z cytryny to naturalny składnik, dzięki któremu dekoloryzacja jest bezpieczna, ale skuteczna. Jeśli cierpisz na nadmierne przetłuszczanie się włosów, sok z cytryny pomoże Ci uporać się także z tą uciążliwością.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Cancer Society. (22 de noviembre de 2022). Hair Dyes and Cancer Risk. https://www.cancer.org/cancer/risk-prevention/chemicals/hair-dyes.html
- Bansal, M., Budhiraja, U., & Bansal, H. (2020). Contemporary pursuits of vinegar from scullery to dermatology. International Journal of Research in Dermatology, 6(5), 708-714. https://www.ijord.com/index.php/ijord/article/view/1098
- Cline, A., Uwakwe, L. N., & McMichael, A. J. (2018). No sulfates, no parabens, and the “no-poo” method: a new patient perspective on common shampoo ingredients. Cutis, 101(1), 22-26. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29529111/
- Santhosham, N., Jahnavi, J., Mounika, N., Vishnu, N., Bhargavi, R., Manjoorilhali, S. K., Vamsikrishna, S., & Aliya, S. D. (2022). Preparation and evaluation of herbal hair dye. World Journal of Pharmaceutical Research, 11(11), 986-1011. https://wjpr.net/public/index.php/abstract_show/20107