Dbaj o pięty - pozbądź się złych nawyków

Zrównoważona dieta, która dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych, pomagając wzmocnić nasze kości i mięśnie jest fundamentalna, jak również utrzymanie zdrowej wagi.
Dbaj o pięty - pozbądź się złych nawyków
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Przyjrzałaś się kiedyś swoim starym butom? Twój sposób chodzenia może Ci wiele powiedzieć o stanie Twoich stóp i o tym czy masz zdrowe pięty. Eksperci twierdzą, że najbardziej poprawna forma chodzenia jest wtedy, kiedy oglądając podeszwy butów, widzimy zużycie po zewnętrznej stronie pięty.

Jeżeli natomiast zauważyłaś, że podeszwa zużywa się dużo bardziej po wewnętrznej stronie pięty, może to oznaczać, że niepoprawnie stawiasz stopy i powinnaś coś z tym zrobić.

Pomówmy na temat tych przyzwyczajeń, które niekorzystnie wpływają na nasze pięty. Tego typu nawyki, na dłuższą metę, mogą nam przysporzyć naprawdę poważnych problemów. Mówimy nie tylko o skręceniach kostki, ale też, między innymi, o Chorobie Haglunda (martwica guza piętowego). Nie przegap tego artykułu! Twoje pięty będą Ci wdzięczne!

A Ty? Jak zużywasz swoje buty?

Rzuć okiem na zdjęcie powyżej. Po lewej stronie obrazka możemy zaobserwować stopę w pozycji normalnej, tej najzdrowszej. Widać, że pięty odpowiednio przylegają do podłogi. Jeżeli spojrzysz na prawą stronę zdjęcia, zobaczysz, że pięty są jakby lekko przekręcone. To właśnie powoduje, że podeszwa buta zużywa się bardziej po stronie wewnętrznej. Jest to dowodem na to, że mamy problem z naszym sposobem chodzenia, nieodpowiednio stawiamy stopę, a co za tym idzie, możemy sobie przysporzyć sporo kłopotów.

Podczas chodzenia lub biegania, możemy wyróżnić 3 rodzaje stawiania stóp:

  • Supinacja. W tym przypadku zużywa się zewnętrzna krawędź pięty i wnętrze przedniej części stopy.
  • Pronacja.  Odwrotnie. Zyżycie występuje w wewnętrznej krawędzi. To właśnie ta część stopy znosi cały ciężar.
  • Uniwersalny. Stopa na płasko, kładąc cały ciężar w centrum stopy, nie na bokach.

Na pewno zadajesz sobie pytanie: i która z tych trzech form jest prawidłowa? W rzeczywistości wszystkie 3 są poprawne. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy mówić o nadmiernej pronacji, czyli w momencie jak nasze buty zaczynają sie zużywać dużo bardziej po wewnętrznej stronie podeszwy. Właśnie wtedy zaczynasz odczuwać, że męczysz się dużo szybciej podczas chodzenia, że bolą Cię kostki i, że – stawiając stopę – odczuwasz jakby kłujący ból pięty.

Musimy zwracać uwagę na nasz sposób chodzenia i na to jak zużywają się podeszwy naszych butów. Jak tylko zauważysz, że wewnętrzna część podeszwy jest dużo bardziej zużyta niż ta zewnętrzna, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Jak dbać o pięty i uniknąć nadmiernej pronacji?

2#:pięty.jpg

Na początek, jak tylko zauważymy w naszych butach oznaki nadmiernej pronacji, musimy poszukać jej przyczyn. Już wtedy powinniśmy odczuwać bóle w stopach i w piętach:

  • Najczęściej bolące pięty pojawiaję się u kobiet, nie u mężczyzn. Jest to związane z większym zużyciem kości i stawów. Bóle występują zwłaszcza u osób, które ukończyły 45 – 50 lat.
  • Weź również pod uwagę, że pięty, to największe kości stóp i to właśnie one utrzymują ciężar naszego ciała. Co to oznacza? Że, na przykład, osoby z nadwagą są dużo bardziej podatne na tego typu dolegliwości.
  • Uwaga na problemy z plecami. Skolioza, kifoza, albo urazy i bóle, mogą spowodować, że zmieni się nasz sposób chodzenia, a co za tym idzie, nasz sposób stawiania pięty. Należy o tym pamiętać!

Nawyki, które zadbają o zdrowie Twoich pięt i stóp

3#:Pięty.jpg
  • Najważniejsze to zadbać o odpowiednią wagę. Postaraj się utrzymać się w formie, unikając tych dodatkowych kilogramów, które byłyby kolejnym obciążeniem dla Twoich stóp. Weź pod uwagę, że stawy w stopach są niezywkle złożone. I struktura kości jest często bardzo czuła na nasze ruchy i nasz ciężar. Warto o tym pamiętać.
  • Ostrożnie z obuwiem, którego używasz. Wszystkie wiemy, że obcasy nie są najlepszą opcją dla naszych stóp i pleców, ale nie oznacza to, że powinniśmy zawsze wybierać buty całkowicie płaskie. Te również nie są najzdrowsze. Idealnie jest wtedy, kiedy mają obcas 2-4 centymetrowy. Ważne jest też, żeby były wzmocnione w tylnej części, tam gdzie pięty, z elastyczną podeszwą z kauczuku. W ten sposób dużo lepiej przyjmują uderzenia o ziemię. Staraj się nigdy nie oszczędzać na butach.
  • Ćwiczenia fizyczne zawsze rekomendowane, ale ostrożnie z intensywnością, bo możemy zaszkodzić naszym stopom. Pływanie, na przykład, jest najlepsze dla zdrowia naszych kości, mięśni i stawów.
  • Popraw swój sposób odżywiania: zwiększ dawkę przyjmowanego magnezu, krzemu i cynku. Są doskonałe na wzmocnienie kości i mięśni.

Które produkty są bogate w te minerały?

  • Szpinak.
  • Owies.
  • Orzechy.
  • Migdały.
  • Buraki.
  • Pietruszka.
  • Dynia.
  • Sezam.
  • Ryby morskie.

Staraj się, żeby nie zabrakło ich na Twoim stole!

 

 

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Foot pronation is not associated with increased injury risk in novice runners wearing a neutral shoe: a 1-year prospective cohort study. British Journal of Medicine (2013)
    https://bjsm.bmj.com/content/early/2013/06/12/bjsports-2013-092202.full
  • Pronation in runners. Implications for injuries. Hintermann B, Nigg BM (September 1998).  Sports Med. 26 (3): 169–76. doi:10.2165/00007256-199826030-00003. PMID 9802173.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.