Czyszczenie skórzanej kurtki: 5 sposobów
Skórzana kurtka to obowiązkowy element każdej garderoby. Wymaga ona specjalnej pielęgnacji, by zachować doskonały stan. Czyszczenie skórzanej kurtki to nie taka prosta sprawa. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.
Skórzana kurtka nigdy nie wychodzi z mody i daje stylowy look. Jest bardzo uniwersalna i pasuje zarówno do spódnicy jak i jeansów, obcasów czy sukienek.
Skórzane kurtki znane są jako bikerki, ramoneski czy bombery. Stały się popularne wśród pilotów podczas II Wojny Światowej, gdyż skutecznie chroniły przed zimnem. Skóra to materiał od dawna stosowany do produkcji ubrań.
Motocykliści i rockersi uczynili z niej ikonę mody i kultury popularnej przekształcając ją w symbol buntu. Dzisiaj można kupić ją w wielu kolorach i stylach. Istnieją też wersje z imitacji skóry naturalnej.
Czyszczenie skórzanej kurtki: podpowiedzi
Skóra to delikatny materiał, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Po pierwsze musisz mieć na uwadze rodzaj skóry, z jakiego wykonana jest twoja kurtka, a przede wszystkim, czy jest naturalna czy też może syntetyczna.
Zasadniczo skóra naturalna wymaga staranniejszej pielęgnacji, ale jest trwalsza. Główny problem z jej syntetyczną wersją to fakt, że z czasem zaczyna się łuszczyć.
Jednak takiego ubrania nie powinno się prać w pralce. Poznaj nasze podpowiedzi na temat czyszczenia skóry tak, by zapewnić jej przyjemny zapach i blask.
1. Wyczyść podszewkę
Skórzane kurtki zwykle mają podszewkę, która ma bezpośredni kontakt ze skórą i potem. Jednak nie zaleca się prać jej po każdym użyciu.
Doskonałym wyjściem jest czyszczenie wewnętrznej podszewki chusteczką lub szczotką o miękkim włosiu oraz mieszanką płynu do delikatnej odzieży, octu i sody oczyszczonej. Grunt to zbytnio jej nie moczyć. Ocet i soda doskonale eliminują nieprzyjemne zapachy i bakterie.
2. Umyj skórę wodą z mydłem
Wymieszaj wodę z odrobiną mydła. Postaraj się, by w roztworze było więcej wody, gdyż nadmiar mydła może odbarwić skórę lub ją uszkodzić. Namocz gąbeczkę w roztworze i delikatnie przetrzyj nią kurtkę szczególnie koncentrując się na najbrudniejszych częściach.
Następnie zbierz nadmiar mydła wilgotną ściereczką. Nie mocz jej jednak przesadnie, by nie powstały plamy.
3. Wysusz w prawidłowy sposób
Suszenie to ważny aspekt pielęgnacji skóry, która jest wrażliwa na płyny i może pleśnieć wskutek kontaktu z nimi. Dlatego po czyszczeniu na mokro warto osuszyć powierzchnię ręcznikiem.
Co więcej, dobrze jest powiesić kurtkę w przewiewnym miejscy, by miała szansę całkowicie wyschnąć. Nie kładź jej jednak na długo na słońcu, gdyż grozi to blaknięciem.
Czytaj dalej: Stare buty – 6 świetnych pomysłów, jak je wykorzystać
4. Nawilż skórę
Na rynku jest dużo produktów do pielęgnacji skórzanych kurtek, które zapobiegają uszkodzeniom powierzchni i utracie blasku. Dobrze robi także masło shea – naturalny produkt znajdujący zastosowanie w kosmetyce.
Wygląd skóry można odświeżyć tymi produktami. Wystarczy wetrzeć niewielką porcję za pomocą ściereczki.
5. Korzystaj z produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry
Istnieje wiele produktów do pielęgnacji skóry na bazie naturalnych składników. Możesz kupić środek do czyszczenia skóry, który polecany jest do delikatniejszych wyrobów. Istnieją także impregnaty chroniące przed wodą.
Chociaż produkty te mogą być kosztowne, stanowią dobrą inwestycję – dzięki nim skórzana kurtka przetrwa lata w twojej szafie. Poza tym możesz stosować je do czyszczenia butów.
Czytaj teraz: Jak czyścić buty z zamszu – kilka wskazówek
Czyszczenie skórzanej kurtki: przestrzegaj instrukcji na metce
Nawet znając już zasady czyszczenia skórzanych kurtek, pamiętaj o czytaniu informacji na metce. Możesz też skorzystać z usług pralni.
Uważaj na czyszczenie na sucho. Eksperci podpowiadają, że skóra naturalna może ulec zniszczeniu pod wpływem substancji stosowanych przy tego typu procesach. Z kolei skóra syntetyczna nie jest odporna na wysokie temperatury.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Drake D. Antibacterial activity of baking soda. Compend Contin Educ Dent Suppl. 1997;18(21):S17-21;quiz S46. PMID: 12017929. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12017929/
- Goyeneche, S., 2018. Cuero Natural Vs Cuero Sintético. Universidad de Palermo.
- Vogue, 2018. Historia de la moda: la chaqueta biker. [online] Available at: <https://www.vogue.es/moda/galerias/chaqueta-biker-historia-imagenes-de-archivo-historia-de-la-cazadora-de-cuero/14551> [Accessed 27 January 2021].
- MORA, ISABELLA MANUELA CASTELLANOS, and STEPHANIE ALEJANDRA GOMEZ SAGANOME. “El cuero sintético, la alternativa que salva vidas.” Likan 2.2 (2020).