Czyszczenie białych ścian - jak utrzymać je w czystości?
Biel to kolor, który nigdy nie zawodzi i nie wychodzi z mody. Biała farba sprawia, że pomieszczenia nabierają blasku i wrażenia amplitudy. Jednak białe ściany są dość skomplikowane w utrzymaniu. Najmniejsza plama może być bardzo zauważalna w tego typu dekoracji. Dlatego warto skorzystać z kilku wskazówek dotyczących prostego i trwałego czyszczenia białej ściany.
Odciski palców, tarcie mebli, dłonie dzieci czy nagromadzony kurz wpływają na białe ściany bardziej niż cokolwiek innego. Z tego powodu ważne jest, aby czyścić je odpowiednimi metodami. Mogą one obejmować wszystko, od produktów odtłuszczających po sodę oczyszczoną.
Czyszczenie białych ścian – o czym pamiętać?
Białe ściany nadają pomieszczeniom elegancki wygląd, dodatkowo wzmacniają przestrzeń i są łatwe w łączeniu z innymi kolorami. Ich jasność to cecha stosowana w wielu stylach dekoracyjnych. Jednak, aby te zalety działały, muszą być utrzymywane w czystości. Największą wadą białych ścian jest łatwość, z jaką się brudzą.
Wystarczy spojrzeć na włącznik światła, aby zauważyć plamy po palcach lub zidentyfikować drobne zabrudzenia powstałe w wyniku cyrkulacji kurzu. Krzesła, stoły czy regały często zostawiają ślady po zadrapaniach, a dzieci mogą je łatwo pobrudzić, bawiąc się w pobliżu.
Jak często należy je czyścić?
Wszystko to sprawia, że czyszczenie białych ścian powinno wchodzić w rutynę głębokiego sprzątania. Najlepiej robić to w czasie, gdy sprzątamy i aranżujemy przestrzeń – czyli gdy przesuwa się meble, zdejmuje obrazy, podnosi krzesła.
W ten sposób można skorzystać z okazji, by przepuścić suchą szmatkę, która usuwa kurz ze ścian, nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Często tego typu czyszczenie przeprowadza się raz lub dwa razy w miesiącu. Jednak białe ściany wymagają natychmiastowego usunięcia niektórych plam.
Przeczytaj również: Dekoracja ściany telewizora – praktyczne wskazówki
Czyszczenie białych ścian – wskazówki
Często zdarza się, że po pomalowaniu ściany na biało denerwujesz się, ponieważ szybko dostrzegasz zabrudzenia. Utrzymanie czystości jest złożone i wymaga natychmiastowego działania. Dlatego wskazane jest przestrzeganie szeregu wskazówek dotyczących czyszczenia białych ścian.
1. Niezbędne narzędzia
Usuwanie plamy z błota to nie to samo, co ogólne czyszczenie lub usuwanie kurzu. Z tego powodu ważne jest, aby określić rodzaj czyszczenia, jaki jest do wykonania. W przypadku ogólnego czyszczenia wystarczy gąbka, papierowe serwetki, ręcznik i ściereczka z mikrofibry.
W przypadku bardziej złożonych plam możesz użyć sody oczyszczonej, uniwersalnych środków czyszczących, płynu do mycia naczyń i szczotki do szorowania. Jeśli zamierzasz używać środków czyszczących, mieszając je z innymi, wskazane jest założenie rękawiczek lateksowych, aby chronić skórę.
2. Zdobądź specjalne produkty na lepkie plamy
W przypadku plam związanych z jedzeniem, piciem itp. wskazane jest zastosowanie jakiegoś uniwersalnego środka czyszczącego. Nałożenie tych odtłuszczaczy czystą szmatką jest zwykle skuteczne w wybielaniu ścian z lepkimi plamami. Gdy pojawiają się tego rodzaju plamy, trzeba działać szybko.
3. Czyszczenie białych ścian – czyścić od góry do dołu
W przypadku białych ścian, a także w celu uniknięcia kurzu, zaleca się usuwanie brudu od góry do dołu. W ten sposób wszystko nagromadzone na górze spada na podłogę, a następnie przeprowadza się czyszczenie podłogi. Aby usunąć kurz z białych ścian, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką z mikrofibry.
W przypadku górnych części ściereczkę można przymocować do miotły lub użyć odpowiedniego zmywaka, którym można dotrzeć do tych przestrzeni. Ważne jest, aby regularnie go płukać. Zapobiega to gromadzeniu się brudu na tkaninie i rozprzestrzenianiu go po całej ścianie.
4. Magiczna gąbka
Jest to narzędzie, które powinno być stosowane tylko w skrajnych przypadkach, ponieważ magiczna gąbka ma właściwości ścierne. Wykonana jest z pianki melaminowej i działa podobnie do papieru ściernego. Dlatego może uszkodzić niektóre powierzchnie, jeśli zostanie użyta ze zbyt dużą siłą. Nie zaleca się stosowania jej na błyszczących ścianach. Jednak dzięki zwilżeniu i delikatnemu zeskrobaniu magiczna gąbka jest w stanie usunąć nawet złożone plamy.
5. Detergent na trudne plamy
W bardziej skomplikowanych przypadkach czyszczenia można użyć mydła do naczyń lub detergentu. Jest to produkt, który jest rzadko używany poza swoją podstawową funkcją, ale jest skuteczny w przypadku plam na powierzchni, których nie można usunąć innymi środkami czyszczącymi.
Aby go użyć, nałóż kroplę detergentu na gąbkę i nałóż go na plamę, delikatnie wcierając do uzyskania piany. Następnie zostaw na kilka minut. Gdy ściana wchłonie produkt, przejdź przez obszar ściereczką z mikrofibry zwilżoną ciepłą wodą. Jeśli plama nie została całkowicie usunięta, powtórz proces.
Zobacz też: Oryginalne pomysły na odnowienie ścian
6. Soda oczyszczona
Uniwersalnym produktem, który jest również skuteczny w czyszczeniu, jest soda oczyszczona. W przypadku białych ścian należy ją nakładać metodą zbliżoną do tej, w przypadku detergentu. Najpierw wymieszaj w pojemniku trzy łyżki sody oczyszczonej i jedną łyżkę wody. Powinieneś otrzymać pastę o lepkiej konsystencji. Następnie umieść ją na plamie. Pozostaw na dłużej niż detergent, a po wyschnięciu przetrzyj plamę ściereczką z mikrofibry. Ważne jest, aby ściereczka lub ręcznik papierowy był trochę wilgotny.
7. Wskazówki dotyczące czyszczenia białej ściany: specyficzne plamy
Niektóre ślady powstają w wyniku częstej cyrkulacji kurzu lub ocierania o meble, ale zdarzają się również plamy spowodowane okazjonalnymi wypadkami:
- Odciski palców: często pojawiają się na ścianach w pobliżu drzwi, breloczków lub włączników światła. Ślady te można usunąć uniwersalnymi środkami czyszczącymi. Ważne jest, aby nie zwilżać zanadto szmatki, której używasz. Jeśli czyścisz w pobliżu obwodu zasilania, wyłącz wcześniej prąd.
- Plamy z atramentu lub krwi: są one dość trudne do usunięcia. Skuteczny może się okazać wybielacz. Jednak biała ściana nie może mieć motywów dekoracyjnych, a produkt należy rozcieńczyć w wodzie we wskazanych przez producenta proporcjach. Nakładać szmatką i koniecznie zastosować rękawiczki ochronne.
- Ślady po kredkach: W przypadku tego problemu istnieje prostsze rozwiązanie. Ślady kredki i ołówka można zwykle usunąć zwykłą gumką do mazania.
- Wilgoć: Uporczywe plamy po wilgoci można również usunąć wybielaczem. Nakładaj za pomocą pędzla o sztywnym włosiu i zawsze noś maseczkę, a także zastosuj ochronę rąk i oczu. Wybielacz należy rozcieńczyć w co najmniej trzech miarkach wody na każdą miarkę wybielacza.
Uważaj na ruchy
Aby skutecznie wyczyścić białe ściany i utrzymać je w dobrym stanie, należy uważać, aby nie rozmazywać plam. Nakładaj produkt delikatnymi, okrężnymi ruchami za pomocą pędzla, szmatki lub ręcznika. Nie rozciągaj czyszczenia poza plamę, ponieważ może to mieć wpływ na inne obszary ściany. Na koniec zawsze usuwaj resztki wody.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Daza-Corredor A, Viloria-Escobar JDJ, Rodríguez-Pacheco FL, Miranda-Terraza LF. Uso de productos de aseo y limpieza en hogares de Santa Marta: realidades y posibilidades para un consumo sostenible: realidades y posibilidades para un consumo sostenible. Jangwa Pana [Internet]. 30 de agosto de 2018 [citado 27 de septiembre de 2022];17(3):414-3. Disponible en: https://revistas.unimagdalena.edu.co/index.php/jangwapana/article/view/2525
- Llanqui Gutiérrez, Uriel , Irritantes químicos y prevalencia de asma y bronquitis crónica en los trabajadores de los servicios de limpieza de los establecimientos de salud de la región Puno, Perú. Revista de la Universidad Industrial de Santander. Salud [Internet]. 2015;47(1):69-73. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=343839277009
- Paricaguán Morales, Belén María, Desarrollo de una pintura amigable al ambiente bajo la metodología taguchi. Revista INGENIERÍA UC [Internet]. 2010;17(2):27-37. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=70721885005