Czynniki, które uszkadzają stawy
Stawy są kluczową częścią naszego ciała, dlatego konieczne jest zapewnienie im niezbędnej i odpowiedniej opieki. Należy pamiętać bowiem, że stawy są bardzo delikatne i można łatwo doprowadzić do ich zużycia.Tym razem chcemy zaprezentować kilka złych nawyków, które mogą powodować poważne urazy oraz, w wielu wypadkach, nieodwracalne szkody dla naszych stawów. Poznajmy je.
Jak zła dieta wpływa na nasze stawy?
Nadmierne spożycie produktów żywnościowych bogatych w tłuszcze, jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania urazów w naszym organizmie, zwłaszcza w kościach. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcze utrudniają wchłanianie się składników odżywczych, niezbędnych dla zdrowia kości.
Nadmierne spożycie alkoholu
Osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu narażone są na otyłość, która sprawia, że kości cierpią z powodu podtrzymywania dodatkowej wagi. W tym samym czasie pojawiają się poważne uszkodzenia w stawach.
Zaawansowany wiek
Z wiekiem zmniejsza się gęstość kości, dzieje się tak poprzez postępującą utratę wapnia i innych minerałów, niezbędnych dla zdrowia kości. Zmiany te powodują niektóre zwyrodnienia i nieodwracalne choroby, takie jak osteoporoza czy artretyzm.
Brak lub nadmiar ćwiczeń fizycznych
Kiedy wykonujemy ćwiczenia, nie rozgrzewając się odpowiednio przed ich rozpoczęciem, może stać się to jednym z powodów uszkodzenia ciała, zwłaszcza stawów szyi, kolan czy kostek.
Oprócz tych czynników, istnieją również wrodzone czynniki, które wpływają bezpośrednio na stawy, takie jak asymetria w nogach lub rękach. Innym problemem, które powoduje uszkodzenie stawów jest płaskostopie, częste schorzenie u dzieci, dolegliwość tę można łatwo wyleczyć, jeżeli wykryje się ją w pierwszych latach życia dziecka.
Specjalne zalecenia dotyczące dbania o stawy
Głównym zaleceniem, które warto rozważyć i najlepiej zastosować w swoim życiu jak najszybciej, jest zbilansowana dieta, wolna od szkodliwych tłuszczy. Spożywaj przede wszystkim dużo owoców i warzyw oraz produkty, które zawierają witaminę D i wapń.
Ważne jest również, aby regularnie ćwiczyć, wybierając najlepiej taką rutynę, która nie wymaga nadmiernego wysiłku, aby nie przeciążać kości i stawów. Inną, bardzo ważną rzeczą jest spanie wystarczającej liczby godzin ponieważ to właśnie podczas snu nasz organizm otrzymuje w pełni wszystkie składniki odżywcze, które spożyliśmy w ciągu całego dnia.
Owoce, które pomagają w problemach ze stawami
Wiśnie
Na ból stawów może cierpieć każdy, ale dotyka on szczególnie te osoby, które borykają się z zapaleniem stawów i cierpią z powodu stałego bólu spowodowanego stanem zapalnym w konkretnym miejscu. Na szczęście te osoby mogą poczuć się lepiej, kiedy zjedzą wiśnie, bo te pyszne owoce zawierają antocyjany i flawonoidy, które uśmierzają ból stawów.Ananas
Ananas to kolejny owoc, który ma właściwości pomagające w naturalny sposób złagodzić ból stawów. Postaraj się dodać go na stałe do swojej codziennej diety, pomoże ci to zapobiegać i leczyć wszystkie dolegliwości związane ze stawami.
Pamiętaj!
Pamiętaj, że jak w przypadku większości problemów zdrowotnych, najlepiej jest im zapobiegać, niż je leczyć. Dlatego też nie możesz zapominać o zdrowej i zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i minerały oraz o wykonywaniu aktywności fizycznej, oczywiście nie forsujący przy tym zbytnio swoich stawów. Ten duet sprawi, że stawy nie będą traciły swojej elastyczności oraz zabezpieczy cię przed tym, że mimo upływu czasu, nie będziesz cierpiała na choroby związane ze stanem stawów i kości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- A.E. Nelson. Osteoarthritis year in review 2017: clinical. Osteoarthritis and Cartilage.
2018. https://doi.org/10.1016/j.joca.2017.11.014. - Kerri-Ann Jennings. Eat Right to Maintain Healthy Joints. https://www.webmd.com/arthritis/features/joints-food#1
- Christine M. Swanson, Wendy M. Kohrt, Orfeu M. Buxton, Carol A. Everson, Kenneth P. Wright, Eric S. Orwoll, Steven A. Shea. The importance of the circadian system & sleep for bone health. Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.metabol.2017.12.002.
- Sleep More, Weigh Less. Web MD. https://www.webmd.com/diet/sleep-and-weight-loss#2
- Calcio. National Institutes of Health. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-DatosEnEspanol/
- Pies planos. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/flatfeet/symptoms-causes/syc-20372604
- Stone M. H.; Keith, R. E.; Kearney, J. T.; Fleck, S. J.; Wilson, G. D.; Triplett, N. T. Overtraining: a Review of the Signs, Symptoms and Possible Causes. Journal of Strength and Conditioning Research: February 1991 – Volume 5 – Issue 1 – p 35-50. https://journals.lww.com/nsca-jscr/Citation/1991/02000/Overtraining__A_Review_of_the_Signs,_Symptoms_and.6.aspx
- Recomendaciones mundiales sobre la actividad física para la salud. Organización Mundial de la Salud. https://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_recommendations/es/
- Salud ósea: consejos para mantener los huesos sanos. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/bone-health/art-20045060
- Bone Health for Life: Health Information Basics for You and Your Family. National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. https://www.bones.nih.gov/health-info/bone/bone-health/bone-health-life-health-information-basics-you-and-your-family