Czym są sny i dlaczego się pojawiają?

Wszyscy mamy w nocy sny, nawet jeśli ich nie pamiętamy. Ale dlaczego one występują? Udzielimy odpowiedzi na pytanie, które zawsze było okryte tajemnicą!
Czym są sny i dlaczego się pojawiają?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sny wydają się być tajemnicą. Pytania takie jak „Dlaczego śnimy?” lub „dlaczego śnię więcej niż inni ludzie” wydają się nie mieć odpowiedzi. Tak jest przynajmniej do tej chwili. Jednak dziś zajmiemy się snami zaczynając od najbardziej podstawowych informacji. Na początku zdefiniujemy, czym one naprawdę są i dlaczego występują. Zobaczymy również, czy istnieją inne gatunki na naszej planecie, które śnią.

Aby udzielić prawdziwych i opartych na badaniach odpowiedzi, jako punkt odniesienia przyjmiemy Instytut Snu. To międzynarodowe centrum, które bada sny, analizując je i dogłębnie studiując. Biorąc pod uwagę omawiany temat, w tym instytucie znajdziemy odpowiedzi, których szukamy. A więc zaczynamy!

Czym są sny?

W skrócie, Instytut Snu wyjaśnia, że „ sen jest integralną częścią codziennego życia i biologiczną koniecznością, która pozwala nam przywrócić funkcje fizyczne i psychiczne niezbędne do pełnej sprawności”. Kiedy śpimy za mało, budzimy się zmęczeni, nie w dobrym nastroju, a nawet możemy się źle czuć.

Potrzebujemy snu, aby odzyskać siły, odpocząć i mieć energię, by stawić czoła kolejnemu dniu. Jednak czasami, gdy śpimy, dzieje się coś zaskakującego, na przykład sny. Są jak filmy odtwarzane w naszym umyśle podczas snu, w których możemy być bohaterami, zwykłymi obserwatorami, a nawet rozpoznawać w nich nasze codzienne sytuacje.

Soñar con dinero no es muy común
W snach możemy być bohaterami lub obserwatorami, a nawet doświadczać sutuacji z naszego codziennego życia.

Społeczność naukowa nie potwierdza, czym są sny. Ale García Borreguero, lekarz z Instytutu Snu, stwierdza, że „duża część ekspertów uważa, że sny nie pełnią żadnej funkcji jako takiej. Są jedynie epifenomenem jakiegoś procesu aktywacji mózgu, który odbywa się okresowo przez całą noc.”

Dlaczego pojawiają się sny?

Jak wyjaśnia dr Borreguero, wydaje się, że podczas aktywacji mózgu podczas snu „zachodzą procesy reorganizacji pamięci, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście mentalnych wyobrażeń, które postrzegamy jako sny”. Jest to zatem normalne zjawisko, choć wciąż pozostaje wiele pytań dotyczących tego fascynującego procesu, które pozostają bez odpowiedzi.

Na przykład, dlaczego czasami pamiętamy swoje sny, a czasami nie? Cóż, to zależy od kilku czynników. Lepiej pamięta się ostatnie sny przed przebudzeniem. Jednak kiedy przebudzimy się z powodu snu w nocy i ponownie zaśniemy, szanse na jego zapamiętanie są zmniejszone. Z tego powodu niektórzy ludzie mają tendencję do zapisywania swoich snów w zeszycie.

Wydaje się jasne, że wiele snów ma związek z filmami lub doświadczeniami, które miały miejsce w ciągu dnia. I rzeczywiście czasami ma to na nie wpływ. Lekarz Eduard Estivill, również z  Narodowego Instytutu Snu, przyznaje, że „ludzie, którzy twierdzą, że nigdy nie pamiętają swoich snów, dobrze śpią”. Oznacza to, że zwykle śnimy cały czas, nawet jeśli tego nie pamiętamy.

Może Cię również zainteresować ten artykuł: Co oznacza sen o byciu okradzionym?

Sny nie mają żadnego szczególnego znaczenia

Soñar con arañas como predyktor de que algo malo pasará
Nasza wyobraźnia wyzwala się w snach. Jednak zdaniem wielu ekspertów nie mają one żadnego znaczenia.

Narodowy Instytut Snu całkowicie pomniejsza znaczenie snów a nawet mu zaprzecza. We śnie zdarzają się sytuacje, w których możemy widzieć siebie w stosunkach seksualnych z innymi ludźmi. Czasem nawet popełniamy czyny przestępcze, co nie oznacza, że zrobimy to w prawdziwym życiu. Sny są jedynie wynikiem aktywacji mózgu, która wyzwala wyobraźnię.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Ciekawostki na temat snów, które powinieneś znać

Dlatego wskazane jest, aby być bardzo krytycznym wobec tych wyszukiwań w Internecie, które próbują wyjaśniać Twoje sny. Mogą na przykład twierdzić, że jeśli we śnie wypadają ci zęby, oznacza to, że nastąpiła lub ma nastąpić utrata osobista. Nie musi tak być, a gdyby tak się stało, należałoby to nazwać zbiegiem okoliczności. Nauka nie weryfikuje, czy sny cokolwiek znaczą.

Czy zwierzęta mogą śnić?

Czasami ludzie, którzy mają w domu zwierzęta, są zaskoczeni obserwując ich ruchy podczas snu, a nawet szczekanie lub nagłe przebudzenie bez powodu. Często zastanawiamy się, czy zwierzęta potrafią śnić i wydaje się, że tak! Według Szpitala Weterynaryjnego w Asturii istnieją pewne badania i eksperymenty, które potwierdzają, że na przykład psy wydają się śnić.

Moglibyśmy to zastosować również do kotów. To także zwierzęta, które mieszkają z nami i nie jest niczym dziwnym, że wydają ciche dźwięki lub wykonują ruchy podczas snu. Ich mózg również się aktywuje w nocy, co sprawia, że przeżyte wcześniej doznania znajdują odzwierciedlenie podczas snu. To jest pytanie, na które wreszcie znamy odpowiedź.

Pseudonauka próbuje jednak wyjaśniać sny z wątpliwej perspektywy, nie dochodząc do żadnych ostatecznych wniosków. Tymczasem nauka odkryła, dlaczego pojawiają się sny, czego do tej pory prawdopodobnie nie byliśmy świadomi. Przynajmniej na to jedno pytanie mamy już wiarygodną odpowiedź.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.