Sen o spadaniu – jakie są jego przyczyny?

Z pewnością chociaż raz w życiu przydarzył Ci się tego typu sen. Czy jednak wiesz, że moze on być związany ze stresem?
Sen o spadaniu – jakie są jego przyczyny?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Sen o spadaniu to stosunkowo częste zjawisko. Badania wykazują, że co najmniej 95% ludzi miała tego typu sen przynajmniej raz w życiu. Wywołuje on nagły lęk, który może zaskoczyć śpiącego i nagle go obudzić. Co jest przyczyną tego typu snów?

Sen o spadaniu – możliwe wyjaśnienia

Zjawisko to jest bardzo powszechne. Zasypiasz i zaczynasz śnić. Potem nagle spadasz w przepaść – tracisz oparcie dla stóp, albo spadasz z krawędzi urwiska i doświadczasz przerażającego uczucia spadania.

Spadajaca dziewczynka

W efekcie nagle wyrywasz się ze snu z galopującym sercem oraz lękiem wypełniającym myśli. Możesz nawet Ci się wówczas wydawać, że w jakiś sposób spadłeś z łóżka. W niektórych przypadkach ludziom faktycznie się to przytrafia. Co jest przyczyną tego nieprzyjemnego zjawiska jakim jest sen o spadaniu?

1. Sen o spadaniu pojawia się podczas pierwszej fazy snu.

Jeśli pamiętasz dowolny swój sen o spadaniu, to szybko zdasz sobie sprawę, że zawsze występuje on w ciągu kilku minut po zaśnięciu. Badania przeprowadzone przez Sleep Lab w madryckim szpitalu pozwoliły stwierdzić, że sen o spadaniu jest wynikiem niewielkiej nierównowagi pomiędzy narządem przedsionkowym (znajduje się on w uszach) oraz układem propriocepcji.

Kobieta podczas snu

Ciało nie zdążyło się jeszcze przystosować do pozycji leżącej, więc zmusza nas do obudzenia się z poczuciem, że właśnie spadamy. Sprawia ono, że wiele osób rzeczywiście potrafi z tego powodu spaść z łóżka.

2. Stres – równie istotny czynnik.

Postaraj się teraz przypomnieć sobie swój stan emocjonalny, kiedy poprzednim razem doświadczyłeś opisywanego zjawiska.

Sen o spadaniu jest także związany ze stresem. Zmuszamy nasze umysły do pracy na naprawdę wysokim poziomie, kortyzol przyspiesza podstawowe operacje, a fale mózgowe osiągają poziomy maksymalnej aktywności.

Kiedy się jednak położymy, nasz organizm przechodzi w stan relaksu – mimo tego umysł pozostaje wciąż aktywny, znacznie bardziej niż zazwyczaj.

Fale mózgowe

A wtedy zaczyna pojawiać się nierównowaga w organizmie: mózg pracujący na pełnych obrotach oraz odpoczywające ciało. W efekcie powstaje uczucie spadania, które zostanie odzwierciedlone przez Twój sen. Efektem jest nagłe wybudzenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj: Nadmierna kontrola nie pozwala Ci na relaks

3. Zjawisko paraliżu sennego.

Zjawisko paraliżu sennego omówiliśmy w innym artykule na temat zaburzeń snu. Dzieje się tak, gdy stajemy się świadomi, że śni nam się jakiś koszmar, ale nie możemy się z niego obudzić. Uczucie natomiast jest bardzo realne i intensywne, czasem nawet przerażające, ponieważ wszystko wydaje się być zupełnie prawdziwe.

Paraliż senny

Gdy z kolei pojawia się sen o spadaniu, jest on także nieprzyjemnym doświadczeniem. Chcemy bowiem za wszelką cenę się obudzić, zanim uderzymy o twardą ziemię.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania musimy jednoznacznie stwierdzić, że główną przyczyną tego zjawiska jest stres. Mózg jest nad wyraz aktywny, co prowadzi do zakłócenia równowagi pomiędzy ciałem i umysłem, szczególnie niekorzystnego w początkowej fazie snu.

W konsekwencji mózg reaguje na ten brak równowagi wytwarzając sen przepełniony lękiem

Istnieje jednak również pogląd, że sen o spadaniu pozostał nam w spadku po instynkcie naszych dawnych przodków, hominidów. Spali oni na drzewach i musieli być w stanie nagle się obudzić, aby uniknąć ewentualnego upadku. Ciekawa teoria, nieprawdaż?

To może Cię zainteresować ...
Zasypianie to koszmar? Jest na to rada!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zasypianie to koszmar? Jest na to rada!

Aromatyczne mgiełki ułatwiające zasypianie, to ostatnio bardzo modny temat. Te perfumowane preparaty świetnie nadają się do poduszki. Wypróbuj je i...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freud, S. (1979). 4 La interpretación de los sueños. Sigmund Freud Obras Completas. https://doi.org/10.1046/j.1460-9568.2002.02000.x
  • Tirapu-Ustárroz, J. (2012). Neuropsicología de los sueños. Revista de Neurologia.
  • Brailowsky, S. (1998). Las sustancias de los sueños: neuropsicofarmacología. La ciencia para todos.
  • Gómez Milán, E. (2008). El sueño. Vasa.
  • Cuellar NG, Whisenant D, Stanton MP. Hypnic Jerks A Scoping Literature Review. Sleep Medicine Clinics. 2015.
  • Sathe H, Karia S, Desousa A, Shah N. Hypnic jerks possibly induced by escitalopram. Journal of Neurosciences in Rural Practice. 2015.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.