Czym są kosmetyki z upcyklingu?
Branża kosmetyczna nieustannie poszukuje alternatyw dla ograniczenia wpływu swojej działalności na zanieczyszczenie planety. Do inicjatyw podejmowanych w tym celu należą kosmetyki pochodzące z upcyklingu .
Trend wpisuje się w filozofię zrównoważonego rozwoju. Opiera się na tworzeniu produktów z wykorzystaniem naturalnych składników lub produktów ubocznych pozyskiwanych w odpowiedzialny sposób jako surowce.
W ten sposób ekologia wkracza do obszaru higieny osobistej, a różne marki dołączają do „kreatywnego upcyklingu”, zachęcając użytkowników do trzymania się tych rozwiązań.
Cele „upcyklingu” a kosmetyki
Kosmetyki z upcyklingu mają taką samą skuteczność jak kosmetyki konwencjonalne. Różnica polega jednak na sposobie wytwarzania. Ta innowacyjna mechanika opiera się na odzyskiwaniu odpadów i materiałów, aby dać im drugie życie.
Główne źródło surowców stanowi przemysł spożywczy. Chodzi o uzyskanie z procesów przetwórczych takich kosmetycznych składników aktywnych, które kiedyś po prosto wyrzucano, ponieważ uważano je za bezużyteczne.
Dzięki tej technice można wykorzystać nowe substancje, których wartością dodaną jest ochrona środowiska. Metoda upcyklingu znajduje dużą akceptację ze względu na to, że odpady żywnościowe zawierają niezliczone składniki, które sprzyjają pielęgnacji skóry.
Kosmetyki z recyklingu obejmują następujące rodzaje produktów:
- Mydła.
- Produkty złuszczające.
- Serum do twarzy.
- Kremy nawilżające.
- Balsamy do ciała.
Marki takie jak Natana ®, Symrise ® i Keracol Limited ® korzystają z kreatywnego recyklingu.
Warto zobaczyć: Naturalne kosmetyki – w jaki sposób przygotować je w domu
Jakie przydatne składniki zawierają kosmetyki z upcyclingu
Często osoby, które jeszcze nie próbowały kosmetyków z upcyklingu, wątpią w zawartość produktów. Jednak użyte w nich składniki aktywne spełniają te same standardy jakości, co konwencjonalne marki. Wśród nich wyróżnia się na przykład skrobia ryżowa, idealna do przygotowania pudrów. Również olej i białka z łososia, których się nie sprzedaje, służą rewitalizacji komórek skóry. Niektóre barwniki organiczne przygotowuje się natomiast z pulpy z czarnej porzeczki.
Fusy z kawy działają jako środek złuszczający lub dodatek do produkcji kremów pod oczy. Są substancjami przeciwutleniającymi i chroniącymi przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Inne korzyści można znaleźć również w pochodnych i koncentratach różnych produktów spożywczych. Poniżej opisujemy najważniejsze przykłady.
Oliwa z oliwek
Polifenole pozyskiwane z odpadów oliwy z oliwek chronią skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i wspomagają produkcję kolagenu.
Rambutan
Owoc tego drzewa ma wpływ na syntezę kolagenu i wygładzanie zmarszczek. Przypisuje się mu również zdolność do wzmacniania skóry w celu zatrzymywania wody, stąd jego włączenie do upcyklingu.
Produkty uboczne z awokado
Kremy, które pomagają rozjaśnić cienie i zminimalizować widoczność worków pod oczami, mogą zawierać polifenole pochodzące z awokado.
Korzenie wetywerii
Te części rośliny są powszechnie używane do tworzenia zapachów do perfum. Po ich wykorzystaniu możliwy jest jednak ich recykling i ekstrakcja składników aktywnych o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym.
Wino
Pod koniec produkcji wina pozostaje miazga winogronowa, skórki owoców i nasiona. Wszystko to następnie zostaje przekształcone w postbiotyki, które chronią skórę właściwą przed stresem oksydacyjnym.
Jądra pestek moreli
Pestki moreli działają korzystnie w składzie środków złuszczających a także stałych środków do mycia twarzy. Zabieg polega na rozdrobnieniu ich na granulki i połączeniu z resztą składników.
Soki i skórki z pomarańczy i cytryny
Sok i skórka z tych owoców wcześniej trafiały do śmieci. Teraz niektórzy ludzie wykorzystują ich właściwości przeciwdrobnoustrojowe, aby stworzyć naturalne konserwanty. Ponadto te skórki są silnym źródłem flawonoidów i witaminy E.
Jak kosmetyki z upcyklingu wpływają na urodę
Program Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ma na celu wprowadzenie do 2022 r. globalnego zakazu stosowania mikrokuleczek w produktach higieny osobistej i kosmetykach. Te małe kawałki plastiku obecne na przykład w środkach złuszczających i pastach do zębów ostatecznie zanieczyszczają oceany i szkodzą organizmom morskim.
ONZ podkreśla, że te mikrodrobiny plastiku często zawierają toksyny, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności i zdrowia ludzi. Tymczasem poprzez upcykling tworzy się świadomość biznesowa i społeczna stawiająca na naturalne i ekologiczne kosmetyki.
Z analizy przeprowadzonej przez firmę konsultingową Grand View Research wynika, że do 2030 roku światowy rynek organicznych produktów do pielęgnacji ciała powinien osiągnąć wartość 42,19 miliardów dolarów. Firma zwraca uwagę, że tego typu kosmetyki zyskują popularność wśród coraz większej liczby konsumentów przywiązanych do etyki chroniącej środowisko.
Przeczytaj także: Jak czyścić i przechowywać kosmetyki w domu?
Dlaczego warto wybierać kosmetyki z upcyklingu?
Innowacyjny sposób, w jaki branża kosmetyczna odzyskuje część odpadów żywnościowych na swoją korzyść, wiąże się z ciężką pracą w celu zapewnienia najwyższej jakości kosmetyków. Producenci polegają na specjalistycznym sprzęcie i technologii do selekcji i zabezpieczania świeżych, wolnych od zarazków surowców, zmniejszając zakres niepożądanych reakcji.
Jak wyjaśnia biuletyn Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, głównym powodem, by wybierać kosmetyki organiczne są względy zdrowotne. Tego rodzaju substancje nie są szkodliwe dla osób cierpiących na nadwrażliwość skóry.
W każdym razie zawsze warto skonsultować się z dermatologiem..
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- El futuro de la cosmética ecológica: una tendencia al alza. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. España; 2021. https://www.bbva.com/es/sostenibilidad/el-futuro-de-la-cosmetica-ecologica-una-tendencia-al-alza/
- La ONU lucha por mantener los océanos limpios de plásticos. ONU. 2017. https://news.un.org/es/story/2017/05/1378771
- Tamaño de mercado de cuidado personal orgánico con valor de $ 42.19 billones para 2030. Grand View Research. Estados Unidos; 2022. https://www.grandviewresearch.com/press-release/global-organic-personal-care-market