Serum melatoninowe: nowy trend kosmetyczny

Czy wiesz, że brak snu może zagrozić zdrowiu Twojej cery? Czytaj dalej i dowiedz się, jak zadbać o siebie poprzez odpoczynek i stosowanie aktywnych antyoksydantów.
Serum melatoninowe: nowy trend kosmetyczny
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2023

Żyjemy w świecie, w którym obowiązki i stres sprawiają, że często nie mamy wystarczającej ilości odpoczynku. Jednak sen jest fizjologiczną koniecznością, a chroniczny brak snu przyspiesza przedwczesne starzenie się skóry. Dlatego wysoce zalecane jest stosowanie produktów do ochrony skóry. Dzisiaj opowiemy Ci wszystko o tym, jak włączyć serum melatoninowe do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Dzięki przemysłowi kosmetycznemu i dermatologicznemu udało nam się znaleźć naturalne składniki aktywne, które naśladują właściwości regeneracyjne melatoniny dla skóry właściwej. Hormon ten odgrywa fundamentalną rolę w jakości snu, ale ma również korzyści dla zdrowia skóry.

Serum melatoninowe.
Z działania serum melatoninowego na skórę mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Możesz być także zainteresowany: Melatonina i jej 10 zalet

Serum z efektem melatoniny i jego działanie antyoksydacyjne

Kilka badań potwierdziło, że melatonina, oprócz tego, że jest hormonem snu, ma również świetne właściwości przeciwutleniające i ochronne dla skóry. Z tego powodu jej aktywny składnik jest szeroko wykorzystywany w produktach do stosowania miejscowego, ponieważ pomaga utrzymać komórki skóry w doskonałej kondycji.

Serum melatoninowe pozwala zrewitalizować, wzmocnić i nadać zdrowy wygląd zmęczonej skórze, a przy regularnym stosowaniu zapewnia większą świetlistość i elastyczność. Dzieje się tak dzięki naturalnym składnikom, które odtwarzają ochronne i przeciwutleniające korzyści, które ten hormon przynosi dla skóry.

W związku z powyższym bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się składowi najlepszych produktów do pielęgnacji twarzy dostępnych w certyfikowanych sklepach dermatologicznych i kosmetycznych. Niektóre serum do twarzy naśladują działanie melatoniny w skórze. Mają w swoim składzie takie kluczowe składniki, jak ekstrakt z gardenii, botaniczny czynnik, który aktywuje mechanizmy biologiczne skóry.

Serum melatoninowe.
Serum z ekstraktem z gardenii stosuje się ze względu na jego biologiczny wpływ na skórę.

Gardenia była rośliną używaną od czasów starożytnych w tradycyjnym ziołolecznictwie w celu zmniejszenia lęku i promowania snu. A ekstrakt stosowany w serum melatoninowym ma cząsteczkę podobną do tego hormonu. Pozwala mu to wiązać się z receptorami na komórkach naskórka i zapewniać podobne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Wpływ melatoniny na organizm

Podobnie jak dobre odżywianie i regularna aktywność fizyczna, codzienny odpoczynek jest niezbędny do utrzymania zdrowego ciała i umysłu. Ponadto zapewnienie zalecanych ośmiu godzin snu dziennie dla dorosłych ma również pozytywny wpływ na regenerację komórek skóry. To pomaga z kolei utrzymywać pod kontrolą wewnętrzne starzenie się.

I chociaż jest to naturalny proces biologiczny, istnieje kilka czynników, zarówno fizycznych, jak i środowiskowych, które mogą je przyspieszyć. Badania prowadzone przez specjalistów z University Hospital Cleveland Medical Center wykazały, że zbyt mało snu dziennie wiąże się z pojawianiem przedwczesnych oznak starzenia. Takich jak matowa skóra, plamy i tak zwane zmarszczki mimiczne.

Melatonina jest hormonem wpływającym na jakość snu, ale dodatkowo niektórzy profesjonaliści uważają ją za „neutralizator starzenia”. Chodzi o to, że wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, immunomodulujące i przeciwnowotworowe. Korzyści, które pozytywnie wpływają na stan skóry.

Kobieta z serum.
Procedury pielęgnacyjne twarzy mają na celu zmniejszenie zauważalnych skutków starzenia się skóry.

Zadbaj o odpowiednią ilość odpoczynku i rutynową pielęgnację twarzy

Jeśli zauważysz, że brak snu lub ogólne zmęczenie pogorszyły zdrowie i piękno Twojej skóry, czas zacząć coś z tym robić. Dlatego w ciągu dnia pamiętaj, aby zawsze oczyszczać, nawilżać i pielęgnować twarz za pomocą kremów przeciwsłonecznych, a wieczorem stosować określone produkty, takie jak serum melatoninowe.

Aby te zabiegi przyniosły większy efekt, należy je nakładać po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Wystarczy potrząsnąć butelką, umieścić trzy lub pięć kropli w dłoni i ogrzać produkt. Następnie skorzystaj z dobrodziejstw aromaterapii i kilka razy wdychaj zapach substancji, zanim rozprowadzisz ją po całej skórze. Zakończ delikatnym masażem i odrobiną kremu nawilżającego.

Pamiętaj, że chociaż serum melatoninowe ma wspaniałe działanie przeciwutleniające dla skóry, nie zastępuje dobrego snu. Zadbaj więc o skórę właściwą za pomocą rutynowych zabiegów na twarz, ale także zapewnij swojemu ciału odpoczynek, którego potrzebuje, aby uzupełnić energię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rusanova, Iryna, et al. “Protective effects of melatonin on the skin: Future perspectives.” International journal of molecular sciences 20.19 (2019): 4948.
  • Oyetakin‐White, P., et al. “Does poor sleep quality affect skin ageing?.” Clinical and experimental dermatology 40.1 (2015): 17-22.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.