Czym są hemoroidy zakrzepowe i jak je rozpoznać?
Choroba hemoroidalna jest najczęstszą chorobą o charakterze proktologicznym i jednym z głównych powodów konsultacji z lekarzem. 5% światowej populacji ma objawy związane z tym schorzeniem, a po 50 roku życia wskaźnik ten rośnie do 50%. Hemoroidy zakrzepowe są najpoważniejszą postacią tej choroby.
Chociaż hemoroidy są bardzo powszechne w wieku dorosłym, postać zakrzepowa wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Ból jest tak silny i przeszywający, że w niektórych przypadkach pacjent nie może nawet usiąść. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł.
Co to są hemoroidy zakrzepowe?
Według National Library of Medicine of the United States, hemoroidy to stan zapalny lub obrzęk żył wokół odbytu lub dolnej części odbytnicy. Na podstawie ich lokalizacji i objawów klasyfikujemy je na wewnętrzne i zewnętrzne.
Ogólnie rzecz biorąc, hemoroidy zewnętrzne powodują większy dyskomfort, ale w obu występuje powierzchowne krwawienie przy oddawaniu kału. Jak wskazuje Poradnia Proktologiczna, istnieją różne stopnie tego schorzenia, od łagodnych po zakrzepowe. Jego cechy są następujące:
- Stopień I: hemoroidy są całkowicie wewnętrzne. Rozszerzenia żylaków znajdujące się pod błoną śluzową odbytnicy rosną, ale z niej nie wystają. To typowe pogrubienie żył.
- Stopień II: stan zapalny postępuje, a żyły wystają poza kanał odbytu, prawie zawsze po wypróżnieniu, co prowadzi do widocznego ich wypadnięcia. Wkrótce po wysiłku defekacji wypadanie zanika, a struktury same wracają na swoje właściwe miejsce.
- Stopień III: wypadanie ma charakter stały, to znaczy hemoroidy są zawsze widoczne z zewnątrz, ale można je wcisnąć ręcznie do wewnątrz ciała.
- Stopień IV: z powodu słabego krążenia w wypadającej żyle powstaje skrzep. Tak dzieje się w przypadku hemoroidów zakrzepowych i nie można wepchnąć wypadającego fragmentu do wewnątrz ciała nawet ręcznie.
Tak więc zakrzepowy hemoroid to taki, w którym utworzył się skrzep uniemożliwiający prawidłowy przepływ krwi w dotkniętym obszarze. W obliczu tego schorzenia jedyną opcją jest szybkie zwrócenie się do lekarza po profesjonalną pomoc.
Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat: Zaparcia wywołane spowolnioną perystaltyką
Główne objawy
Według portalu Colorectal Surgery, w przypadku hemoroidów zakrzepowych pacjent odczuwa intensywny, ciągły, przeszywający ból. Ten dyskomfort nie jest już związany z wypróżnianiem, a osoba, która na nie cierpi, nie może nawet usiąść.
Przed osiągnięciem tego punktu możliwe jest wykrycie choroby na podstawie innych objawów klinicznych, w zależności od tego, czy pacjent ma hemoroidy wewnętrzne, czy zewnętrzne. Oto niektóre z nich:
- Swędzenie lub podrażnienie okolicy odbytu (w przypadku hemoroidów zewnętrznych).
- Ból lub dyskomfort.
- Obrzęk wokół odbytu (również na zewnątrz).
- Jaskrawoczerwone krwawienie, jakby była to nowo otwarta rana. W przeciwieństwie do wrzodów i innych schorzeń występujących w górnym odcinku przewodu pokarmowego, które powodują wypróżnianie się w postaci zabarwionych na czarno stolców z uwagi na to, że krew została częściowo strawiona.
W przypadku pojawienia się któregokolwiek z tych objawów wskazana jest wizyta u lekarza, co pozwoli uniknąć zakrzepicy hemoroidalnej. Krwawienie z odbytu może być spowodowane hemoroidami lub czymś jeszcze poważniejszym.
Jakie zjawisko wywołuje hemoroidy zakrzepowe?
Według cytowanych już źródeł hemoroidy pojawiają się, gdy pojawia się nadmierny nacisk na żyły wokół odbytu. Klinika Mayo wskazuje, że niektóre z typowych przyczyn to wysiłek mający na celu opróżnienie jelit, przesiadywanie przez długi czas w toalecie, otyłość i dieta uboga w błonnik.
Z drugiej strony czynnikami wyzwalającymi tę chorobę mogą być stosunkowo często spotykane zjawiska, takie jak nadciśnienie czy zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej. Hemoroidy nie powstają z jednej konkretnej przyczyny; w większości przypadków są one wynikiem wielu występujących jednocześnie przyczyn.
Nadmierne spożycie tłustych potraw, siedzący tryb życia i otyłość znacznie sprzyjają pojawianiu się hemoroidów.
Jak rozpoznaje się hemoroidy zakrzepowe?
Jak wskazała Biblioteka Zdrowia, proktolog najpierw zbada odbyt pacjenta za pomocą proktoskopu. To urządzenie to krótka metalowa rurka (mająca 15 cm długości), która zostaje nasmarowana odpowiednim środkiem i wsunięta do odbytnicy.
Dzięki temu lekarz może wykryć łagodne, hemoroidy zakrzepowe oraz polipy odbytu. Aby pacjent nie czuł dyskomfortu, lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe w badanym obszarze. Czasami nie jest to jednak konieczne, ponieważ w wielu przypadkach wystarczające będzie badanie ręczne (czyli po prostu włożenie palca do odbytu).
Dostępne metody leczenia
Podejście do tego schorzenia może mieć charakter inwazyjny oraz nieinwazyjny. Poniżej zaprezentujemy każdą z możliwych opcji.
Metoda nieinwazyjna
Jak wskazują wspomniane portale, łagodniejsze przypadki wymagają konserwatywnego podejścia. Jeśli skrzep powstał ponad 72 godziny temu, lekarz zaleci pacjentowi samoopiekę we własnym domu. Obejmuje to:
- Stosowanie kremów przeciwzapalnych i czopków w celu złagodzenia bólu.
- Kąpiele w letniej wodzie przez 10 do 15 minut, 4-5 razy dziennie, aby uniknąć najbardziej ostrych epizodów choroby.
- Leki przeciwbólowe łagodzące ból.
- Modyfikacja diety, zwłaszcza u osób otyłych lub kobiet ciężarnych.
Metoda inwazyjna
Zabiegi chirurgiczne dzielą się na dwie odmiany: trombektomię i hemoroidektomię. Pierwsza z procedur polega na drenowaniu skrzepliny hemoroidu zewnętrznego. Chirurg wykonuje to przez nacięcie w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. Szanse na nawrót choroby są wysokie.
W przypadku zabiegu hemoroidektomii chirurg usunie hemoroidy. Może być on przeprowadzany ambulatoryjnie lub wymagać przyjęcia do szpitala, zawsze wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i przy pomocy lekarza.
W większości przypadków jest to najbardziej wskazana i odpowiednia metoda, gdyż skutecznie rozwiązuje problem.
Zapobieganie
W wielu przypadkach zapobieganie hemoroidom jest po prostu niemożliwe. W dzisiejszych czasach ludzie prowadzą dość siedzący tryb życia, ponieważ wiele zawodów wymaga wykonywania długotrwałych czynności (ponad 7 godzin) w tej samej pozycji przed komputerem.
Możesz postępować zgodnie z opisanymi poniżej wskazówkami, aby uniknąć hemoroidów zakrzepowych lub, jeśli się na nie jeszcze nie uskarżasz, ich pojawienia się. Oto niektóre z zaleceń:
- Jedz pokarmy bogate w błonnik i zażywaj suplementy diety, zawsze wskazane przez lekarza lub specjalistę ds. żywienia. Zawartość błonnika w diecie powinna wynosić 30 gramów dziennie.
- Pij duże ilości płynów. Mogą one zmiękczyć stolec, a tym samym zmniejszyć nacisk podczas wypróżniania.
- Ćwicz i unikaj siedzącego trybu życia. Zdrowy styl życia nie tylko zapobiega występowaniu zakrzepicy hemoroidów, ale także chroni przez nadciśnieniem i cukrzycą.
Możesz także zechcieć przeczytać artykuł: Otyłość w ciąży i trudności z nią związane
Zwróć uwagę na krew w stolcu
Hemoroidy zakrzepowe są rzadko spotykanym powikłaniem, ponieważ stan ten utrzymuje się przez większość czasu w postaci łagodnej, niezbyt uciążliwej. Jednak w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza.
Jeśli masz czerwonawą krew w stolcu lub wypróżnianie się wymaga sporo wysiłku z Twojej strony, zalecamy wizytę u dietetyka. Tylko wtedy będziesz mógł uniknąć komplikacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hemorroides, medlineplus.gov. Recogido a 13 de febrero en https://medlineplus.gov/spanish/hemorrhoids.html
- ¿Qué son las hemorroides trombosadas o una trombosis hemorroidal? Clinicaproctologica.com. Recogido a 13 de febrero en https://clinicaproctologica.com/cual-es-el-tratamiento-de-las-hemorroides-trombosadas/#:~:text=Se%20realiza%20el%20tratamiento%20m%C3%A1s,que%20lleva%20en%20su%20interior.
- Trombosis hemorroidal: causas, síntomas y tratamientos. Cirugía Colorrectal. Recogido a 13 de febrero en http://www.lashemorroides.mx/las-hemorroides/trombosis-hemorroidal
- Hemorroides, Mayo Clinic. Recogido a 13 de febrero en https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268
- Hemorroides trombosadas, Health Library. Recogido a 13 de febrero en https://myhealth.ucsd.edu/Spanish/RelatedItems/3,85294