Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19

Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19 to nowa komplikacja wykrywana u pacjentów zarażonych koronawirusem. Bezpośrednią konsekwencją jest wzrost liczby zawałów i udarów.
Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19 to sytuacja alarmowa, którą zaczęto obserwować pod koniem marca. Placówki ochrony zdrowia i specjaliści informowali o zwiększonej liczbie przypadków zakrzepicy u pacjentów zarażonych koronawirusem.

Miało to też związek ze wzrostem liczby udarów u młodych ludzi zarejestrowanym w USA. Sytuacja ta doprowadziła do rewizji protokołów wykrywania i leczenia choroby.

Ze wspomnianego powodu, pewne przypadki leczono środkami przeciwzakrzepowymi. Badanie opublikowane w Journal of the American College of Cardiology, rozbudziło jednak nadzieję.

Według badaczy, spośród 2733 przebadanych osób, te, które przyjmowały leki przeciwzakrzepowe miały większe szanse na przeżycie. Zakrzepy wywołane COVID-19 można więc wyleczyć, o ile zostaną wcześnie wykryte.

Zakrzepy krwi w płucach wywołane COVID-19

Organem atakowanym przez koronawirusa są płuca. Stanowią bramę dla SARS-CoV-2, a większość symptomów obejmuje drogi oddechowe.

Odnotowano serie przypadków z zatorowością płucnąSzacuje się, że występuje ona u 20 % zarażonych.

Zatorowość płucna powoduje hipoksję, która dokłada się do zapalenia płuc wywołanego wirusem. Zakrzepy utrudniają transport tlenu do tkanek i przyspieszają postępowanie komplikacji.

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem cierpią z powodu zakrzepów. Nie wszystkie przypadki kończą się też zatorowością. Ważna jest jednak ocena sytuacji, by personel medyczny mógł w porę zastosować środki przeciwzakrzepowe.

Koronawirus atakuje przede wszystkim płuca.

Zakrzepy krwi wywołane COVID-19 występują nie tylko w płucach

Chociaż to przede wszystkim płuca są atakowane przez SARS-CoV-2, wirus szkodzi również innym narządom, na przykład nerkom. Powstały w płucach zakrzep może przemieścić się naczyniami do serca czy mózgu.

Zakrzepy krwi związane z COVID-19 martwią o tyle, że istnieje ryzyko przekształcenia się choroby układu oddechowego w chorobę wieloukładową, rozsianą po całym organizmie.

Serce i mózg

Raport The New England Journal of Medicine wymieniał zakrzepicę jako jedno ze schorzeń powiązanych z koronawirusem. U pacjentów cierpiących na nią wykryto przeciwciała antyfosfolipidowe.

Ich obecność jest bardzo groźna. Zakrzepy mogą oderwać się i przemieścić. Prowadzi to do zawałów – te również odnotowano u pacjentów z COVID-19.

Udary u młodych ludzi poniżej 40 roku życia zaobserwowane w USA miały tę samą przyczynę – zakrzepy blokujące tętnice w mózgu.

Nerki

Tropizm SARS-CoV-2 do nerek potwierdzają nefrologowie. Wirus dostaje się do nerek tak samo jak do komórek płuc – przez receptory ACE2.

Tłumaczy to występowanie niewydolności nerek u pacjentów COVID-19. Dlatego też tak wielu zarażonych ma nadciśnienie – ich nerki nie regulują gospodarki płynów w należyty sposób.

Zakrzepy krwi wywołane przez COVID-19 prowadzą do niewydolności nerek i konieczności przeprowadzania dializ. Dializowanie polega na filtrowaniu krwi przez błonę, w celu zastąpienia działania nerek. W przypadku zakrzepicy, błony te zapychają się i trzeba je czyścić, co spowalnia proces.

Zakrzepy krwi mogą prowadzić do niewydolności nerek i zapychać urządzenia do dializ.

Przyczyna powstawania zakrzepów krwi przy COVID-19 nie jest znana

Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19 stanowią jedno z powikłań choroby, ale nie wiadomo do końca, jak powstają. Są konsekwencją koronawirusa, ale przyczyna pozostaje nieznana.

Może chodzić o rozsiewanie zakrzepów przez przeciwciała. Może sam wirus ma zdolność zwiększania ilości płytek krwi u człowieka. Istnieje też teoria o występowaniu nadmiaru cytokin w ciężkich przypadkach.

Tak czy inaczej, dowody zebrane w publikacjach prowadzą do zmian w protokołach postępowania wśród personelu medycznego. Środki przeciwzakrzepowe włączono już do leczenia.

To może Cię zainteresować ...
Czy koronawirus może zanieczyścić żywność?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czy koronawirus może zanieczyścić żywność?

Przy całym strachu budzonym przez rozprzestrzenianie się koronawirusa wielu ludzi zastanawia się, czy jest możliwe rozprzestrzenianie go przez żywn...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Grillet, Franck, et al. “Acute Pulmonary Embolism Associated with COVID-19 Pneumonia Detected by Pulmonary CT Angiography.” Radiology (2020): 201544.
  • Zhang, Haibo, et al. “Angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2) as a SARS-CoV-2 receptor: molecular mechanisms and potential therapeutic target.” Intensive care medicine (2020): 1-5.
  • Zhang, Yan, et al. “Coagulopathy and antiphospholipid antibodies in patients with Covid-19.” New England Journal of Medicine (2020).
  • Bikdeli, Behnood, et al. “COVID-19 and thrombotic or thromboembolic disease: implications for prevention, antithrombotic therapy, and follow-up.” Journal of the American College of Cardiology (2020).
  • Read, Randy. “Flawed methods in “COVID-19: Attacks the 1-Beta Chain of Hemoglobin and Captures the Porphyrin to Inhibit Human Heme Metabolism”.” (2020).

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.