Czym są cyberzawroty głowy i dlaczego się pojawiają?

Długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe i komputery, może wywołać stany chorobowe. Na szczęście za pomocą prostych środków można zapobiec ich występowaniu.
Czym są cyberzawroty głowy i dlaczego się pojawiają?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Długotrwałe i ciągłe korzystanie z urządzeń mobilnych lub komputerów może powodować u niektórych osób pewien dyskomfort. Doświadcza się tego podobnie jak w przypadku choroby lokomocyjnej i określa jako cyberzawroty głowy.

Choroba lokomocyjna to dyskomfort, którego doświadczają ludzie podróżujący samochodami lub łodziami. Dolegliwości pojawiają się, gdy struktury odpowiedzialne za kontrolę postawy wysyłają do mózgu sprzeczne sygnały. Mózg interpretuje, że nastąpiła zmiana,i w konsekwencji pojawiają się charakterystyczne objawy.

Termin cyberzawroty głowy istnieje od lat 90. XX wieku. Był jednak kojarzony tylko z urządzeniami wirtualnej rzeczywistości (VR). Faktycznie badania donoszą, że ponad 60% osób, które korzystały z doświadczeń VR, rozwinęło tę chorobę. W dzisiejszych czasach dyskomfort ten może pojawić się również po kilku godzinach spędzonych 0na portalach społecznościowych lub wirtualnych konferencjach.

Oznaki i objawy cyberzawrotów głowy

Objawy zgłaszane przez osoby skarżące się na cyberzawroty głowy są bardzo podobne do tych prezentowanych przez osoby z chorobą lokomocyjną. Specjaliści zwykle dzielą objawy kliniczne na nudności, zaburzenia okoruchowe i ogólną dezorientację.

Nudności są jednym z pierwszych objawów choroby i są definiowane jako subiektywne odczucie zbliżających się wymiotów. Ten objaw ma tendencję do pogarszania się przy nieprzyjemnych zapachach lub gdy żołądek jest pełny, na przykład podczas podróży statkiem lub samolotem. Badania potwierdzają, że choroba lokomocyjna przedstawia te same odczucia i objawy, co cyberzawroty głowy.

Zaburzenia okoruchowe dotyczą wszystkich objawów związanych z trzecim nerwem czaszkowym lub nerwem okoruchowym. Ten nerw odpowiada za ruchy gałek ocznych i jest bardzo aktywny podczas korzystania z urządzeń elektronicznych. Zaburzenia te obejmują zmęczenie wzroku i bóle głowy.

Wreszcie ogólna dezorientacja zwykle objawia się zawrotami głowy i zaburzeniem równowagi. Objawy te są zwykle najcięższe i mogą ograniczać wykonywanie codziennych czynności.

Cybernetyczne zawroty głowy
Nadmierne używanie ekranów prowadzi do zawrotów głowy, bólów głowy, nudności i zmęczenia oczu.

Może cię zainteresować również ten temat: 10 telefonów komórkowych, które emitują najwięcej promieniowania

Dlaczego występują cyberzawroty głowy?

Po pierwsze, ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób ludzkie ciało jest w stanie utrzymywać równowagę i postawę. Utrzymanie ich to złożony proces obejmujący wzrok, receptory proprioceptywne oraz układ przedsionkowy ucha. Wszystkie te struktury wysyłają do mózgu sygnały, które pozwalają mu przystosować się do środowiska.

Cyberzawroty głowy pojawiają się, gdy struktury odpowiedzialne za utrzymanie równowagi wysyłają do mózgu sprzeczne sygnały. Wzrok sygnalizuje systemowi nerwowemu, że jest ruch, widząc ruchome obrazy. Z drugiej strony układ przedsionkowy i propriocepcja nie wykrywają żadnego rodzaju ruchu, ponieważ osoba siedzi lub stoi nieruchomo.

Niektóre badania pokazują, że intensywność objawów zależy od zmienności wrażliwości ruchu wzrokowego każdej osoby. Wiele różnych działań przeprowadzanych na urządzeniach mobilnych i w sieciach społecznościowych może wywołać cyberzawroty głowy.

Wśród głównych wyzwalaczy tego stanu są:

  • Przewijanie kanału sieci społecznościowych
  • Korzystanie z urządzeń wirtualnej rzeczywistości
  • Udział w wideokonferencjach ze slajdami
  • Granie w gry akcji i przygodowe
  • Patrzenie na ekrany z migającymi światłami

Podobnie badania potwierdzają, że na pojawienie się cyberchoroby mają wpływ czynniki biologiczne. W tym sensie szacuje się, że kobiety częściej doświadczają objawów niż mężczyźni. Ponadto osoby w wieku od 5 do 12 lat, a także pacjenci cierpiący na migreny, częściej doświadczają tego stanu.

Jak leczyć cyberzawroty głowy?

Leczenie cyberzawrotów głowy polega na przerwaniu od tego, co robisz na ekranie. Najlepszym momentem na to jest początek objawów, gdy ich nasilenie jest jeszcze łagodne. Odpoczynek ma duże znaczenie, ponieważ zawroty głowy mogą utrzymywać się nawet przy zamkniętych oczach.

Ludzie powinni również starać się we właściwy sposób stymulować zmysł wzroku. Chodzi o wysyłanie do mózgu sygnałów, że nie ma żadnego ruchu. Dobrym sposobem na osiągnięcie tego jest skupienie wzroku na horyzoncie lub w określonym punkcie, aż do zniknięcia irytujących oznak.

Natomiast skuteczność leczenia farmakologicznego jest bardzo ograniczona. Niektóre badania wykazują, że leki przeciwhistaminowe mogą być przydatne w leczeniu choroby lokomocyjnej. Dlatego można sięgnąć po leki dostępne bez recepty, takie jak cetyryzyna, difenhydramina i loratadyna.

Zapobieganie cyberzawrotom głowy

Na szczęście istnieją pewne środki, które można podjąć, aby zapobiec wystąpieniu cyberchoroby. Polegają one na skróceniu czasu spędzanego przed ekranem. Nie da się wyeliminować ekranów z codziennego życia, ale przestrzeganie poniższych zaleceń może pomóc:

  • Rób krótkie przerwy i co 40 minut przestań wpatrywać się w ekran.
  • Co jakiś czas wpatruj się w stabilny punkt poza ekranem.
  • Nie używaj więcej niż jednego ekranu na raz.
  • Jeśli to możliwe, prowadź konferencje audio zamiast wideokonferencji.
  • Zmniejsz prędkość przewijania w sieciach społecznościowych.
  • Żuj gumę.
  • Głęboko oddychaj.

W niektórych sytuacjach niemożliwe jest robienie przerw lub odwracanie wzroku od ekranu, więc cyberzawroty głowy stają się nieuniknione. W takim przypadku większe znaczenie ma zmniejszenie nasilenia objawów. Można to osiągnąć, unikając ciężkich posiłków i przebywając w dobrze wentylowanym otoczeniu.

Joven con cibermareo en una pantalla gigante.
Dobrze wentylowane środowisko jest ważne, aby uniknąć nasilenia objawów cyberzawrotów głowy.

Cyberzawroty głowy: stan, który staje się coraz bardziej powszechny

Korzystanie z ekranów i mediów cyfrowych doprowadziło w ostatnich latach do wzrostu częstości występowania cyberzawrotów głowy. Jest to stan spowodowany interpretacją sprzecznych bodźców w mózgu. Jego głównymi objawami są nudności, zawroty głowy i zmęczenie oczu.

Na szczęście niezbędne środki, aby zapobiec wystąpieniu dyskomfortu, są bardzo proste i każdy może je wprowadzić. Na szczęście cyberzawroty głowy są nieszkodliwe i ustępują po ustaniu bodźca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stanney K, Lawson B, Rokers B, Dennison M et al. Identifying Causes of and Solutions for Cybersickness in Immersive Technology: Reformulation of a Research and Development Agenda. International Journal of Human–Computer Interaction. 2020; 36(19): 1783-1803.
  • Weech S, Kenny S, Barnett-Cowan M. Presence and Cybersickness in Virtual Reality Are Negatively Related: A Review. Front Psychol. 2019 Feb 4;10:158.
  • Gallagher M, Ferrè ER. Cybersickness: a Multisensory Integration Perspective. Multisens Res. 2018 Jan 1;31(7):645-674.
  • Weech S, Wall T, Barnett-Cowan M. Reduction of cybersickness during and immediately following noisy galvanic vestibular stimulation. Exp Brain Res. 2020 Feb;238(2):427-437.
  • Bos JE, van Leeuwen RB, Bruintjes TD. Motion sickness in motion: from carsickness to cybersickness. Ned Tijdschr Geneeskd. 2018;162:D1760.
  • Weech S, Varghese JP, Barnett-Cowan M. Estimating the sensorimotor components of cybersickness. J Neurophysiol. 2018 Nov 1;120(5):2201-2217.
  • Quintana P, Bouchard S, Serrano B; Cárdenas-López G. Los efectos secundarios negativos de la inmersión con realidad virtual en poblaciones clínicas que padecen ansiedad. Revista de Psicopatología y Psicología Clínica. 2014: 19 (3): 197-207.
  • Mazloumi Gavgani A, Walker F, Hodgson D, Nalivaiko E. A comparative study of cybersickness during exposure to virtual reality and “classic” motion sickness: are they different?. Journal of Applied Physiology. 2018;125(6):1670-1680.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.