Czym jest tongkat ali i do czego służy?

Tongkat ali może zwiększać poziom testosteronu, zmniejszać stres i poprawiać skład ciała. Pokażemy Ci inne korzyści, jak go przyjmować i jego możliwe skutki uboczne.
Czym jest tongkat ali i do czego służy?

Napisany przez Daniela Andarcia

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Tongkat ali, którego nazwa naukowa odpowiada Eurycoma longifolia, jest rośliną znaną pod różnymi nazwami, w zależności od tego, gdzie ją znajdziemy. Podczas gdy w Indonezji nazywa się ją pasak bumi, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii często nazywa się go longjack.

Tongkat ali pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, a Indonezja jest krajem o największym jej rozpowszechnieniu. W mniejszych ilościach występuje również w krajach takich jak Tajlandia, Malezja, Wietnam i Laos. Wyróżnia się tym, że osiąga wysokość do 12 metrów w okresie od 10 do 15 lat, przybierając czerwonawy kolor po osiągnięciu dojrzałości.

Natomiast korzeń drzewa to ta część, której przypisuje się związki, które używano od wieków w celach leczniczych, między innymi w celu zwiększenia poziomu testosteronu lub leczenia zaburzeń erekcji. Dziś można go znaleźć w postaci ekstraktu lub w kapsułkach.

Potencjalne korzyści zdrowotne tongkat ali

Tradycyjna medycyna w niektórych krajach Azji Południowo-Wschodniej wykorzystuje tongkat ali do leczenia gorączki, malarii i niepłodności męskiej. Przyjrzyjmy się niektórym innym możliwym właściwościom zdrowotnym tej rośliny, w oparciu o dostępne dowody.

1. Zwiększa poziom testosteronu i poprawia płodność

Badanie opublikowane w Therapeutic Advances in Urology wykazało powody, dla których spada poziom testosteronu. Główne przyczyny to starzenie się, chemioterapie, infekcje jąder i choroby, takie jak przewlekły alkoholizm i bezdech senny. Na jego spadek może także wpłynąć działanie niektórych leków.

Te same badania wykazały, że niski poziom testosteronu może prowadzić do słabego popędu seksualnego, zaburzeń erekcji, a nawet bezpłodności. Jednak badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Andrologia sugeruje, że tongkat ali może zwiększać poziom tego hormonu.

Działanie to potwierdzają badania przeprowadzone na 76 starszych mężczyznach z niskim poziomem testosteronu. Wykazały one, że codzienne przyjmowanie 200 miligramów ekstraktu tongkat ali przez 1 miesiąc znacznie zwiększa poziom tego hormonu – o 90%.

Podobnie, badanie na zwierzętach wykazało, że spożywanie Eurycoma longifolia jest w stanie zwiększyć stymulację seksualną i poprawić zaburzenia erekcji.

Wreszcie istnieją dowody naukowe, że tongkat ali może również zwiększać ruchliwość i koncentrację plemników, co poprawia męską płodność. Według badań opublikowanych w Asian Journal of Andrology, przyjmowanie 400 miligramów poprawia ruchliwość plemników o 44%.

Plemniki
Ten korzeń został zbadany pod kątem męskiej płodności, wykazując, że może zwiększać ruchliwość plemników.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Czarne rośliny – poznaj kilka osobliwych odmian

2. Zmniejsza stres

Badanie opublikowane w Japanese Journal of Pharmacology wykazało, że tongkat ali może działać jako lek przeciwlękowy. W rzeczywistości łagodził objawy lękowe u myszy. Jednak nawet jeśli te same efekty zaobserwowano u ludzi, należy przeprowadzić dalsze badania.

Z drugiej strony przeprowadzono również badanie na 63 osobach dorosłych z umiarkowanym stresem. Wykazało ono, że przyjmowanie suplementów 200 miligramów ekstraktu tongkat ali dziennie obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, o 16%. Uczestnicy odczuwali również mniejszy niepokój.

3. Może poprawić skład ciała

Udowodniono, że tongkat ali może funkcjonować jako środek ergogeniczny, czyli substancja zdolna do poprawy wyników sportowych i zwiększenia masy ciała. Generalnie dzieje się tak dlatego, że jest źródłem quassinoidów.

Są to związki chemiczne, które pozwalają organizmowi efektywniej wykorzystywać energię, redukując zmęczenie i zwiększając wytrzymałość.

Przeprowadzono badanie 14 mężczyzn, którzy uczestniczyli w programie treningu siłowego. Wykazało ono, że codzienne przyjmowanie 100 miligramów tongkat ali może znacznie zwiększyć beztłuszczową masę ciała i utratę tłuszczu.

Podobnie badania przeprowadzone na 25 starszych osobach wykazały, że codzienne przyjmowanie 400 miligramów ekstraktu tongkat ali zwiększa siłę mięśni. Jednak badanie rowerzystów wykazało, że napój z odrobiną tej rośliny nie poprawia wydajności ani siły, natomiast jej działanie jest podobne do działania wody.

Tongkat ali: skutki uboczne i inne uwagi

Chociaż spożywanie tongkat ali przez ludzi nie wywołało żadnych skutków ubocznych, należy zauważyć, że przeprowadzone badania są skąpe. Z drugiej strony badanie opublikowane w Food and Chemical Toxicology wykazało, że korzeń z Malezji ma poziom rtęci o 26% wyższy niż zalecany limit.

Ogólnie rzecz biorąc, jego spożywanie mogłoby więc spowodować zatrucie rtęcią. Objawy takiego zatrucia to wahania nastroju, a także problemy z pamięcią i zdolnościami motorycznymi.

Ponadto, produktu nie testowano na dzieciach, kobietach w ciąży lub karmiących piersią. W związku z tym nie wiadomo, czy może być bezpieczny, więc nie zaleca się jego spożywania w tych grupach populacji.

Liście tongkat ali
Roślina ta może zawierać wysokie poziomy rtęci, dlatego konieczna jest ocena bezpieczeństwa i skutków ubocznych jej stosowania.

Dawkowanie i zalecenia

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, przyjmowanie 300 miligramów tongkat ali dziennie może być bezpieczne.

Podobnie badania opublikowano w Molecules and Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Wykazano w nich, że przyjmowanie do 1,2 grama ekstraktu jest bezpieczne u dorosłych.

Nie ma jednak badań, które analizowałyby długotrwałe stosowanie preparatu. Z tego powodu nie ma pewności jego stosowania w wymiarze długoterminowym.

Odkryj również informacje o tej ciekawej roślinie: Nux vomica: co warto wiedzieć na temat tej rośliny?

Tongkat ali: badany pod kątem zaburzeń erekcji i niepłodności

Eurycoma longifolia to roślina pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej, która może osiągnąć 12 metrów wysokości. Mimo swojej wysokości to właśnie jej korzeń jest wykorzystywany do celów leczniczych.

Od wieków tradycyjne leki z różnych krajów na tym obszarze wykorzystywały tongkat ali w medycynie ludowej. Stosowano go do obniżania gorączki i leczenia malarii, zaburzeń erekcji i niepłodności męskiej.

Ze swojej strony nauka wykazała, że ​​jest skuteczny w zwiększaniu poziomu testosteronu, a tym samym pomaga w walce z impotencją i bezpłodnością. Inne korzyści poparte nauką obejmują redukcję stresu i poprawę składu ciała.

Jednak pomimo tego, że jest uważany za bezpieczny do spożycia w postaci suplementów i ekstraktów, może być szkodliwy ze względu na wysoką zawartość rtęci. Nie jest również zalecany dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

To może Cię zainteresować ...
Rośliny jadalne – 8 takich, które Cię zaskoczą
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Rośliny jadalne – 8 takich, które Cię zaskoczą

Od wielu lat ludzie usuwają z ogrodu rośliny, które uważają za "chwasty". Niektóre z nich to w rzeczywistości rośliny jadalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • McBride, J. A., Carson, C. C., 3rd, & Coward, R. M. (2016). Testosterone deficiency in the aging male. Therapeutic advances in urology, 8(1), 47–60. https://doi.org/10.1177/1756287215612961
 • George, A., & Henkel, R. (2014). Phytoandrogenic properties of Eurycoma longifolia as natural alternative to testosterone replacement therapy. Andrologia, 46(7), 708–721. https://doi.org/10.1111/and.12214
 • Tambi, M. I., Imran, M. K., & Henkel, R. R. (2012). Standardised water-soluble extract of Eurycoma longifolia, Tongkat ali, as testosterone booster for managing men with late-onset hypogonadism?. Andrologia, 44 Suppl 1, 226–230. https://doi.org/10.1111/j.1439-0272.2011.01168.x
 • Ang, H. H., Cheang, H. S., & Yusof, A. P. (2000). Effects of Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali) on the initiation of sexual performance of inexperienced castrated male rats. Experimental animals, 49(1), 35–38. https://doi.org/10.1538/expanim.49.35
 • Ismail, S. B., Wan Mohammad, W. M., George, A., Nik Hussain, N. H., Musthapa Kamal, Z. M., & Liske, E. (2012). Randomized Clinical Trial on the Use of PHYSTA Freeze-Dried Water Extract of Eurycoma longifolia for the Improvement of Quality of Life and Sexual Well-Being in Men. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2012, 429268. https://doi.org/10.1155/2012/429268
 • Tambi, M. I., & Imran, M. K. (2010). Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility. Asian journal of andrology, 12(3), 376–380. https://doi.org/10.1038/aja.2010.7
 • Ang, H. H., & Cheang, H. S. (1999). Studies on the anxiolytic activity of Eurycoma longifolia Jack roots in mice. Japanese journal of pharmacology, 79(4), 497–500. https://doi.org/10.1254/jjp.79.497
 • Talbott, S. M., Talbott, J. A., George, A., & Pugh, M. (2013). Effect of Tongkat Ali on stress hormones and psychological mood state in moderately stressed subjects. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 10(1), 28. https://doi.org/10.1186/1550-2783-10-28
 • Khanijo, T., & Jiraungkoorskul, W. (2016). Review Ergogenic Effect of Long Jack, Eurycoma Longifolia. Pharmacognosy reviews, 10(20), 139–142. https://doi.org/10.4103/0973-7847.194041
 • Joint Conference of BASEM and BASES. (2003). British Journal of Sports Medicine, 37(5), 464–470. https://doi.org/10.1136/bjsm.37.5.464
 • Henkel, R. R., Wang, R., Bassett, S. H., Chen, T., Liu, N., Zhu, Y., & Tambi, M. I. (2014). Tongkat Ali as a potential herbal supplement for physically active male and female seniors–a pilot study. Phytotherapy research : PTR, 28(4), 544–550. https://doi.org/10.1002/ptr.5017
 • Ooi, F. K., Singh, R., Sirisinghe, R. G., Ang, B., & Jamalullail, S. (2001). Effects of a herbal ergogenic drink on cycling performance in young cyclists. Malaysian journal of nutrition, 7(1), 33–40.
 • Ang, H. H., & Lee, K. L. (2006). Contamination of mercury in tongkat Ali hitam herbal preparations. Food and chemical toxicology : an international journal published for the British Industrial Biological Research Association, 44(8), 1245–1250. https://doi.org/10.1016/j.fct.2006.01.014
 • Rehman, S. U., Choe, K., & Yoo, H. H. (2016). Review on a Traditional Herbal Medicine, Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali): Its Traditional Uses, Chemistry, Evidence-Based Pharmacology and Toxicology. Molecules (Basel, Switzerland), 21(3), 331. https://doi.org/10.3390/molecules21030331
 • Li, C. H., Liao, J. W., Liao, P. L., Huang, W. K., Tse, L. S., Lin, C. H., Kang, J. J., & Cheng, Y. W. (2013). Evaluation of Acute 13-Week Subchronic Toxicity and Genotoxicity of the Powdered Root of Tongkat Ali (Eurycoma longifolia Jack). Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2013, 102987. https://doi.org/10.1155/2013/102987

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.