Czym jest tetralogia Fallota? Dowiedz się więcej.

Czym jest tetralogia Fallota? Dowiedz się więcej.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tetralogia Fallota to wrodzona choroba serca, która wymaga wczesnej interwencji. Zobaczmy bliżej, z jakimi objawami i problemami wiąże się ta choroba.

Tetralogia Fallota to dość powszechna wrodzona choroba serca, która wymaga wczesnej interwencji, aby nie wpływała na życie pacjenta. W tym artykule dowiemy się, jakie ma objawy, powikłania i jakie są możliwości leczenia.

Jak wskazują różne artykuły, ta choroba stanowi 10% wszystkich wrodzonych wad serca. Jej wczesne leczenie jest konieczne, gdyż może powodować poważne powikłania i wpływać na jakość życia pacjentów.

Tetralogia Fallota

Tetralogia Fallota charakteryzuje się lejkowatowym zwężeniem tętnicy płucnej, na co wskazują różne artykuły medyczne.  To znaczy, że mięsień pod zastawką jest grubszy i powoduje zwężenie na wylocie prawej komory.

Ta wrodzona choroba serca może również objawiać się uciskiem aorty. Oznacza to, że aorta zniekształca się wskutek VSD (ubytku przegrody międzykomorowej), co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie tego organu.

Choroba serca

Inną cechą charakterystyczną tetralogii Fallota jest to, że może ona powodować przerost prawej komory. Mięsień sercowy “gęstnieje”, co powoduje, że musi ciężej pracować, aby się skurczyć z powodu zwężenia ujścia komory.

Objawy

Powodem, dla którego tetralogia Fallota powinna być operowana tak szybko, jak to możliwe jest to, że jej objawy są poważne. Zobaczymy kilka punktów, które pozwolą nam zrozumieć trochę lepiej, jak wpływa ona na jakość życia młodszych pacjentów:

  • Sinica: skóra i błony śluzowe mają niebieskawe zabarwienie, co wskazuje na słabe natlenienie krwi. Mogą pojawić się na twarzy, dłoniach lub gdziekolwiek indziej na ciele, a także w jamie ustnej (sinica okołoustna).
  • Pocenie się: pojawia się, gdy dziecko jest karmione piersią, ponieważ wiąże się z dużym wysiłkiem i ma ono trudności z oddychaniem (duszność).
  • Akrocyjanoza: palce u rąk i nóg są przez większość czasu zimne. Występuje sinica i pocenie się.

Dzieci mogą również mieć szmery w sercu. Również opóźnienie w rozwoju, zmęczenie spowodowane minimalnym wysiłkiem fizycznym, a nawet omdlenia mogą ostrzegać o obecności tej wrodzonej choroby serca.

Komplikacje

Noworodek

Konieczne jest jak najszybsze zwiększenie świadomości na temat znaczenia leczenia tetralogii Fallota. W rzeczywistości wszystkie dzieci z tą chorobą serca muszą przejść operację korekcyjną.

Bez leczenia ta choroba serca może prowadzić do śmierci w młodym wieku. Może również prowadzić do niepełnosprawności w wieku dorosłym. Brak leczenia tej wrodzonej choroby serca może również prowadzić do infekcji. Na przykład do zapalenia zastawki serca spowodowane infekcją bakteryjną.

Przeczytaj również: Jak zdiagnozować chorobę serca?

Tetralogia Fallota – jak z nią żyć?

Osoba, która wcześnie przechodzi operację w celu leczenia tetralogii Fallota może prowadzić normalne życie. Jednak ze względu na pewne zagrożenia, konieczne jest monitorowanie przez lekarzy przez całe życie.

Osoby leczone z powodu tej wrodzonej choroby serca są narażone na nagłą śmierć po 35 roku życia, chociaż odsetek ten jest bardzo niski. Z biegiem lat mogą również nasilać się arytmie.

Kobiety w ciąży z tą patologią muszą przejść określone badania, które oceniają ich stan zdrowia, posiadane przez nie zaburzenia rytmu i środki, jakie muszą podjąć (absolutny odpoczynek, pozbycie się szkodliwych nawyków, takich jak palenie, utrzymanie odpowiedniej wagi, itd.).

Jak widać, narodziny z Tetralogią Fallota mogą warunkować resztę naszego życia. Jednak dzięki wczesnej operacji korekcyjnej i obserwacji lekarskiej można osiągnąć całkowicie normalną jakość życia.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci poznać rodzaj choroby serca, o której być może nie słyszałeś do tej pory. Pomoże Ci to podjąć niezbędne kroki, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu na nią cierpi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alva Espinosa, Carlos. (2013). Tetralogía de Fallot: Actualización del diagnóstico y tratamiento. Revista mexicana de cardiología24(2), 87-93. Recuperado en 31 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0188-21982013000200004&lng=es&tlng=es.
  • Herranz Jordán, B.. (2009). Control de los niños con cardiopatía congénita en Atención Primaria. Pediatría Atención Primaria11(44), 639-655. Recuperado en 31 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322009000500011&lng=es&tlng=es.
  • Pinzón, A. (2016). Central and peripheral cianosis. Acta Medica Colombiana41(4), 274-274.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.