Czym jest siedzenie i jak pomóc dziecku przyswoić tę umiejętność?
Dziecko, które opanowało siedzenie ma zdolność do samodzielnego pozostawania w tej pozycji. Rozwijanie tej umiejętności to nie tylko wielkie osiągnięcie, ale także fundamentalny etap normalnego rozwoju.
Zwykle dziecko zaczyna siadać w wieku około trzech miesięcy. Kiedy zauważy, że może to zrobić, często nalega na umieszczanie go w tej pozycji. Na początku maluchowi często nie udaje się w pełni podeprzeć swojego ciała, ale stopniowo zawsze mu się to udaje.
W większości przypadków dziecko opanowuje pozycję siedzącą w wieku sześciu miesięcy. W tym wieku jest w stanie samodzielnie siadać bez pomocy rodziców. Może również trzymać głowę w pozycji pionowej, a jeśli upadnie i położy się, będzie mogło samodzielnie powrócić do swojej pierwotnej pozycji.
Dlaczego siedzenie jest ważne?
Siedzenie to proces, dzięki któremu dziecko uczy się samodzielnie siadać i utrzymywać tę pozycję do woli, bez potrzeby oparcia. Zwykle dzieje się to stopniowo, więc rodzice nie powinni się spieszyć, ale raczej uzbroić się w cierpliwość i pozwolić, aby działo się to samo.
Należy zauważyć, że każde dziecko inaczej rozwija tę umiejętność. Dlatego, chociaż niektóre dzieci kończą proces w wieku sześciu miesięcy, nie jest niczym niezwykłym, że inne osiągają to w wieku dziewięciu miesięcy. Duży wpływ ma tutaj stymulacja otrzymywana przez dziecko.
Jednak w żadnym wypadku nie zaleca się wywierania na dziecko nacisku, aby osiągnęło pozycję siedzącą: powinno to nastąpić naturalnie. Chociaż możesz mu pomóc i zachęcić, to zmuszanie malucha przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast tego dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na postawę, aby zapobiec możliwym odchyleniom bioder lub kręgosłupa.
Proces zaczyna się, gdy dziecko stopniowo uczy się podnosić własną głowę. To sprawia, że mięśnie szyi dziecka stają się silniejsze. Zazwyczaj potrafi wtedy usiąść z pomocą dorosłego, ale wkrótce z powrotem się przewraca. Stopniowo jest w stanie samodzielnie usiąść.
Nauka siadania trwa zwykle od 6 do 9 miesięcy, w zależności od stymulacji, jaką otrzymuje dziecko.Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zachęcać do raczkowania Twoje dziecko
Oznaki, że dziecko jest gotowe do siadania
Siedzenie jest ważnym punktem zwrotnym w rozwoju i pojawia się spontanicznie. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe do podjęcia tego ważnego kroku.
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że Twoje dziecko powinno przejąć inicjatywę. Oczywiście nie będzie próbowało usiąść od razu. Gdy Twoje dziecko przejmie kontrolę nad głową, normalne jest, że zaczyna przewracać się na brzuszek, gdy leży na plecach.
Niemowlę będzie również próbowało usiąść w wózku. Następnie będzie coraz bardziej natarczywie podejmować próby siadania. Jeśli mu się to uda, najlepiej podeprzeć dziecko poduszkami lub miękkimi powierzchniami. Daje to mu większe wsparcie i bezpieczeństwo.
Jak możesz pomóc dziecku usiąść?
Dziecko może siedzieć tylko wtedy, gdy jego mięśnie szyi i pleców są wystarczająco silne. Rodzice mogą pomóc działając bodźcami, które ułatwiają ten proces wzmacniania mięśni.
Istnieje kilka zalecanych działań, które należy wykonywać ostrożnie i delikatnie. Na przykład:
- Połóż dziecko twarzą w dół. Zrób to za każdym razem, gdy próbuje się wielokrotnie przewracać. Pomoże to wzmocnić jego mięśnie.
- Czynności na podłodze. Możesz rozłożyć koc lub dywanik i umieścić w pobliżu zabawki. Maluch będzie się starał po nie sięgnąć, a tym samym będzie się kręcić i wzmacniać mięśnie.
- Siedzące zajęcia. Polega to na posadzeniu dziecka na poduszkach lub pufach i umieszczeniu w pobliżu zabawek. Podobnie jak w poprzednim przypadku, dziecko będzie próbowało sięgnąć do tych obiektów, a to ćwiczenie przyniesie mu wiele korzyści.
- Siedzenie na kolanach. Dziecko powinno być podtrzymywane na plecach. Następnie spróbuj odpuścić na kilka sekund. Maluch może być w stanie utrzymać równowagę, za każdym razem przez dłuższy czas.
Korzyści rozwojowe, jakie zapewnia siedzenie
Siedzenie jest jednym z istotnych procesów rozwoju kręgosłupa i postawy dziecka. Pozwala dziecku przyjąć pozycję wbrew grawitacji, co jest dużym osiągnięciem.
Ponadto zwiększa autonomię maluszka i pozwala mu nabrać innej perspektywy na otaczający go świat. Nawiasem mówiąc, zwiększa to jego ciekawość i sprzyja rozwojowi jego umiejętności równowagi.
Inne korzyści z siedzenia są następujące:
- Zapewnia dziecku bezpieczeństwo i komfort.
- Siedzenie zwiększa pole widzenia dziecka.
- Ułatwia sięganie po przedmioty znajdujące się w pobliżu.
- Poprawia oddychanie.
- Przy dobrej postawie siedzenie pomaga zapobiegać zmianom kości i mięśni.
- Zwiększa możliwości socjalizacji.
- Siedzenie daje dobry obraz ciała.
- Przyczynia się do zwiększenia aktywności i interakcji z otoczeniem.
- Sprzyja rozwojowi motorycznemu.
Może cię również zainteresować: Komercyjna żywność dla niemowląt może być zanieczyszczona metalami ciężkimi, Raport pokazuje
Kilka końcowych zaleceń
Jeśli rodzice zauważą, że dziecko nie próbuje się odwracać, a co dopiero siadać, warto skonsultować się z pediatrą. To samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko ma ponad dziewięć miesięcy i nadal nie siada. Może potrzebować dodatkowej pomocy, aby osiągnąć ten punkt rozwoju.
Ponadto należy zrozumieć, że rozwój dziecka jest stopniowy. Z tego powodu, nawet gdy dziecko siedzi, nie zaleca się długiego trzymania go w pozycji siedzącej w urządzeniach ograniczających jego mobilność. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że dziecko przyjmuje prawidłowe pozycje ciała.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rachwani, Jaya et al. “Behavioral flexibility in learning to sit.” Developmental psychobiology vol. 59,8 (2017): 937-948. doi:10.1002/dev.21571
- Kyvelidou A, Stuberg WA, Harbourne RT, Deffeyes JE, Blanke D, Stergiou N. Development of upper body coordination during sitting in typically developing infants. Pediatr Res. 2009;65(5):553-558. doi:10.1203/PDR.0b013e31819d9051
- García, J. L., López, A. M. S., García, L. B., de Cabo, L. F., Benítez, I. V., & Cordero, M. J. A. (2017). Actividad física en el agua para mejorar la psicomotricidad de los bebés sanos. Protocolo del estudio Babyswimming. Journal of Negative and No Positive Results: JONNPR, 2(5), 186-193.