Czym jest siara i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Czym jest siara i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Niektórzy mówią, że siara to “płynne złoto”, ponieważ ta substancja jest bogata w składniki wywierające znaczący wpływ na zdrowie noworodka. Właśnie z tego powodu karmienie piersią jest aż tak ważne.

Siara to substancja obecna w pierwszym etapie karmienia piersią, a jej właściwości są dość znaczące. To jeden z powodów, które przemawiają za karmieniem piersią dzieci, zwłaszcza tuż po ich narodzinach.

Mówiąc dokładniej, siara poprzedza przepływ mleka z piersi matki i jest wydzielana przez gruczoły gruczoły piersiowe. Jest obecna w okresie ciąży oraz podczas kilku dni po porodzie.

To naturalne pożywienie zawiera wszystko, czego potrzebuje noworodek na wczesnym etapie swojego życia. Właśnie dlatego niektórzy nazywają siarę “płynnym złotem”. To najlepsza rzecz, jaką matka może karmić swoje dziecko po jego narodzinach.

Czym dokładnie jest siara?

Kobieta karmiąca piersią

Ta gęsta wydzielona ma często żółtawy kolor, chociaż może być również przejrzysta. Jej produkcja zaczyna się w okolicy trzeciego miesiąca ciąży. W normalnych warunkach powinna być pierwszym pokarmem, jaki wypije dziecko.

Ilość siary zwiększa się jeśli noworodek jest regularnie karmiony. Może podskoczyć do 20 mililitrów na karmienie, co wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie dziecka podczas trzech pierwszych dni po narodzinach. Zauważ, że ten płyn nie pojawia się wyłącznie u ludzi. Jest obecny u większości ssaków.

Niektórzy opisują ją również jako pierwsze mleko wydzielane przez matkę po porodzie. To wspaniały składnik odżywczy, który zapewnia nowonarodzonemu dziecku ochronę immunologiczną. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta substancja działa jak szczepionka dla noworodka.

Właściwości siary

Siara na początku jest blada, po czym zmienia kolor na żółty. Następnie mleko z piersi matki staje się coraz jaśniejsze, a po trzech lub czterech dniach nabiera charakterystycznej, jasnożółtej barwy. Jednak jest to mlek przejściowe. Oznacza to, że nie jest takie samo jak u innych zwierząt. Zawiera więcej wartości odżywczych.

Matka jest w stanie wyprodukować od siedmiu do 120 mililitrów siary dziennie. Ta substancja ma taki sam smak jak płyn owodniowy, dlatego sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne. Taka ciągłość pomaga mu przystosować się do nowego życia.

Mleko matki zawiera również silne wartości odżywcze oraz składniki o działaniu antybiotycznym. Jednak siara ma większe stężenie białek, witamin, karotenów i minerałów.

Główne zalety siary

Noworodek karmiony piersią

Siara przede wszystkim całkowicie zaspakaja potrzeby energetyczne nowonarodzonego dziecka. Przygotowuje również jego ciało na następne karmienia, ponieważ wspiera rozwój jego jelita i umożliwia właściwe funkcjonowanie jego nerek.

Jedna z największych korzyści wynikających ze spożywania tej substancji to fakt, że cechuje ją wysokie stężenie immunoglobulin. Pozwalają one noworodkowi bronić się przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

Poza tym zawiera betakaroteny. To element, który nadaje mleku jego żółtawy kolor i działa jako prekursor witaminy A.

Witamina A odgrywa również kluczową rolę w ochronie przed infekcjami oraz pomaga siatkówce noworodka rozwijać się w prawidłowy sposób. Poza tym siara dostarcza znaczące dawki białych komórek krwi, które pomagają w ochronie przed rozwojem procesów infekcyjnych.

Inne interesujące fakty

Niektóre kobiety czują się niepewnie podczas pierwszych dni karmienia piersią, ponieważ chociaż ich piersi są twarde, to nie widzą, aby wychodziło z nich jakiekolwiek mleko. Dlatego też uważają, że nie karmią swojego dziecka.

To błędne przekonanie, ponieważ siara wypływa z nich w niedużych ilościach. Zdecydowanie zaspokaja potrzeby dziecka mimo tego, że jest bardzo subtelna.

Niektórzy dorośli spożywają bydlęcą siarę, ponieważ stanowi bardzo mocny suplement dla osób, które są aktywne fizycznie. Ta substancja pomaga również w leczeniu choroby Crohna, stresu oksydacyjnego oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Co więcej, wzmacnia również układ immunologiczny.

Specjaliści z zakresu ochrony zdrowia podkreślają znaczenie karmienia piersią, zwłaszcza w trakcie kilku pierwszych dni życia dziecka. Jak już zauważyliśmy wcześniej, siara odgrywa kluczową rolę w rozwoju niemowlaka.

Wywiera wpływ nie tylko na pierwszy rok jego życia, ale również na całe jego późniejsze życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar Cordero, M. J., Baena García, L., Sánchez López, A. M., Guisado Barrilao, R., Hermoso Rodríguez, E., & Mur Villar, N. (2016). Beneficios inmunológicos de la leche humana para la madre y el niño: revisión sistemática. Nutrición Hospitalaria, 33(2), 482-493.
  • Comisión de Lactancia MINSAL, UNICEF, Ministerio de salud, Shellhorn, C., & Valdés, V. (1995). La Leche Humana, Composición, Beneficios Y Comparación Con La Leche De Vaca. Manual de Lactancia Para Profesionales de La Salud.
  • Pérez, T. M., Viada, A. M., & Rojas, J. M. (1980). Determinación de inmunoglobulinas en calostro humano. Revista Chilena de Pediatria. https://doi.org/10.4067/s0370-41061980000200005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.