Czym jest filozofia i dlaczego jest ważna?

W dzisiejszych czasach często zdarza się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wagi filozofii. Jeśli jesteś jednym z nich, przeczytaj ten artykuł, aby się dowiedzieć!
Czym jest filozofia i dlaczego jest ważna?

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2022

Filozofia jest dyscypliną, która stara się zrozumieć świat i ludzką egzystencję od niepamiętnych czasów, dlatego jej znaczenie jest nadrzędne. Stawia pytania, by odsłonić zagadki kryjące się za różnymi zjawiskami i sytuacjami.

Jest to podejście do rzeczywistości, które na przestrzeni wieków dostarczało racjonalnych wyjaśnień na temat istot ludzkich — oczywiście zawsze dostosowane do ich kontekstów historycznych. Mimo to wiele starożytnych idei filozoficznych jest nadal aktualnych i dyskutowanych dzisiaj.

Po tych słowach wstępu, znaczenie filozofii można podsumować stwierdzeniem, że jest to doktryna, która szuka racjonalnych odpowiedzi na zagadki rządzące ludźmi i światem. Bardzo potrzebujemy tych pytań, aby kierować naszymi działaniami.

Czym jest filozofia?

Termin filozofia pochodzi od dwóch greckich słów: Philia , co oznacza „miłość” i Sophia, co oznacza „mądrość”. Dlatego możemy stwierdzić, że oznacza to zamiłowanie do wiedzy lub pasję do mądrości.

Jest to dyscyplina, która wytwarza zbiór refleksji i wiedzy o przyczynach i ostatecznych celach rzeczy. W ten sposób stara się odpowiedzieć na różne fundamentalne pytania dotyczące m.in. egzystencji, wiedzy, rozumu, moralności, piękna, umysłu, języka i religii. Zasadniczo filozofia kwestionuje wszystko!

Dlatego łatwiej powiedzieć, czym filozofia nie jest. Na przykład jej szczególne poszukiwanie mądrości jest znacznie szersze niż nauki ścisłe.

Różni się również od poszukiwań proponowanych przez religię, ponieważ ta ostatnia opiera się na wierze, podczas gdy filozofia opiera się na ludzkim rozumie. Ponadto, w przeciwieństwie do tego, co wielu ludzi myśli, filozofia oddala się od ezoteryzmu, okultyzmu i pseudo-nauki. Często pracuje bowiem ze zweryfikowaną, logiczną, zorganizowaną i uzasadnioną wiedzą.

Filósofos griegos.
Filozofia to dyscyplina, która towarzyszy nam od wieków, ale nadal jest bardzo aktualna.

Początki filozofii

Filozofia jest jedną z najstarszych dyscyplin ludzkości. Jej zachodnie początki sięgają Talesa z Miletu około VII wieku p.n.e. Uważa się go za pierwszego filozofa, który sformułował racjonalne wyjaśnienie budowy i powstawania wszechświata.

Jednak mówi się, że termin filozofia ukuto jakiś czas później, około V wieku p.n.e., kiedy król spartański Leonidas zapytał matematyka i myśliciela Pitagorasa o to, czy uważa się za mędrca. Na to pytanie Pitagoras pokornie odpowiedział, że jest raczej kochankiem lub poszukiwaczem mądrości – czyli filozofem.

Pitagoras zdefiniował filozofów jako trzeci typ ludzi, różniący się od tych, którzy lubią działać i zdobywać uznanie oraz tych, którzy chcą handlować i zarabiać. W tym przypadku filozofowie dążą jedynie do obserwacji i zrozumienia.

I to właśnie robili pierwsi wielcy zachodni filozofowie, tacy jak Sokrates (470-399 p.n.e.), Platon (ok. 427-347) i Arystoteles (384-322 p.n.e.). Pozostawili ważne ślady w myśli, które późniejsze Cesarstwo Rzymskie odziedziczy i przeniesie na całą Europę.

Jeśli chodzi o kulturę Wschodu, było też wielu ważnych filozofów, takich jak Siddhartha Gautama (Budda), Bodhidharma, Charvaka i Konfucjusz, wszyscy założyciele ważnych tradycji myśli (a czasem także religii).

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

Gałęzie filozofii

Filozofia jest jedną z najbardziej złożonych dyscyplin ze względu na różnorodność tematów, które obejmuje. Dlatego, aby ułatwić zrozumienie jej wielu aspektów, dobrze jest trochę zapoznać się z różnymi gałęziami.

Ontologia

Słowo ontologia oznacza „badanie bytu”. Jak sama nazwa wskazuje, analizuje naturę bytu, istnienie zjawisk, rzeczywistość. Czyniąc to, stara się określić podstawowe kategorie i relacje „bytu jako bytu”.

Epistemologia

Epistemologia to gałąź filozofii, która bada ludzką wiedzę, jej naturę, możliwości, zakres i podstawy. W tym sensie analizuje również historyczne, psychologiczne i socjologiczne okoliczności, które prowadzą do uzyskania wiedzy oraz kryteria jej uzasadnienia lub unieważnienia.

Etyka

Etyka skupia się na badaniu ludzkiego zachowania i jego związku z pojęciami dobra i zła. Wśród głównych pytań, które etyka próbuje rozwiązać, jest to, czy uniwersalna moralność istnieje, czy jest tylko ludzkim tworem – produktem rozwoju historycznego i kontekstów.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać ten artykuł: Samoocena, klucz do szczęścia

Logika

Następnie logika jest nauką formalną, która bada struktury rozumowania. Ma na celu stworzenie argumentów, które są ważne i poprawnie sformułowane. Dlatego bezpośrednio wpływa na regulacje związane z badaniami naukowymi.

Filozofia polityczna

Filozofia polityczna zajmuje się zagadnieniami i problemami związanymi ze zjawiskami politycznymi. Dlatego obejmuje kwestie rządowe, prawa, wolność, równość, sprawiedliwość, własność, prawa, władzę polityczną itp. Zwykle robi to z perspektywy normatywno-nakazowej.

Filozofia umysłu

Ta gałąź filozofii zajmuje się badaniem wszystkich elementów związanych z umysłem, takich jak uczucia, sny, percepcje, doznania, przekonania i myśli. Jednym z głównych problemów tej dyscypliny jest ustalenie, co sprawia, że wszystkie elementy tej listy są mentalne.

Filozofia języka

Ta gałąź filozofii bada relacje między systemami języka, myśli i rzeczywistości. Bardzo powszechnym problemem stawianym przez filozofów języka jest to, czy istnieje bezpośredni związek między znaczącym a znaczonym oraz tworzy się werbalizowane pojęcia.

Estetyka

Następnie estetyka bada naturę piękna i postrzeganie piękna. Blisko wiąże się więc e sztuką, choć nie ogranicza się do tego typu ekspresji.

Pintura estudiada por la filosofía estética.
Estetyka to dział filozofii, który analizuje sztukę i wszelkie wyrażenia, które postrzega się jako piękne.

Znaczenie filozofii

Znaczenie filozofii polega na tym, że stawia nas w krytycznej i refleksyjnej pozycji wobec różnych zjawisk dotyczących ludzi, społeczeństw, świata i wszechświata w ogóle.

Filozofia daje nam więc możliwość myślenia i refleksji nad rzeczywistością i naszym istnieniem. Dzięki tej nauce możemy osiągnąć mądrość i udzielić odpowiedzi na niezliczone niewiadome związane z pochodzeniem życia. Potrzebujemy tego, aby wzbogacić nas jako ludzi i kierować naszymi działaniami.

Co więcej, analiza filozoficzna pozwoliła specjalistom z różnych dziedzin odpowiadać na ludzkie potrzeby i generować większą wiedzę. Przekłada się to na ciągły rozwój teoretyczny, naukowy i społeczny.

Wreszcie, znaczenie filozofii jest również oczywiste, ponieważ jest postrzegana jako matka wszystkich nauk. W rzeczywistości wywodzą się z niej wszystkie główne dyscypliny humanistyczne, społeczne i naukowe.

Jeśli damy sobie przestrzeń do refleksji filozoficznej w naszym codziennym życiu, będziemy mieli pełniejszą i szczęśliwszą egzystencję. Filozofia pomaga nam rozwijać otwartość i umiejętność integrowania różnych perspektyw.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferrater Mora, J. Diccionario de filosofía. Barcelona: Ariel, 2001. Varios tomos.
  • Copleston, F. Historia de la filosofía. Barcelona: Ariel, 2001. Tomo I.
  • Feinmann J. ¿Qué Es La Filosofía?. Buenos Aires: Prometeo Libros Editorial; 2008. 3º Ed.
  • Gaarder, J. El mundo de Sofía. Madrid: Siruela, 2002.
  • García Morente, M. Lecciones preliminares de. filosofía. México: Editorial Porrúa, 1980. Novena edición.
  • Rodríguez D. Sobre la importancia de la filosofía en nuestras vidas. Revista Filosofía UIS [Internet], 2019 [consultado 13 nov 2021]; 18(2): 11-16. Disponible en: https://doi.org/10.18273/revfil.v18n2-2019001.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.