Czym jest filozofia hellenistyczna?
Filozofia hellenistyczna narodziła się w szkole myślicieli, która powstała w starożytnej Grecji. Jej okres wahał się od śmierci Aleksandra Wielkiego w 323 p.n.e. do inwazji na Macedonię przez Rzymian w 148 p.n.e.
W tym okresie miasta greckie utraciły suwerenność, natomiast Ateny przestały być kulturalnym, politycznym i handlowym centrum rejonu Morza Śródziemnego. W ten sposób miasta-państwa ustąpiły miejsca monarchiom hellenistycznym. Zaistniała sytuacja niestabilności politycznej a także uwydatniły się różnice między klasami społecznymi.
W tych okolicznościach powstała szkoła myślicieli naznaczona sprzeciwem wobec liceum arystotelesowskiego i akademii platońskiej. Większość ówczesnych filozofów przedkładała praktyczne postępowanie, jak również dobro indywidualne i społeczne nad badania metafizyczne.
Główne cechy filozofii hellenistycznej
Filozofia hellenistyczna składa się z kilku szkół, które choć nie podzielają tych samych postulatów, mają ze sobą wspólne cechy. Dlatego jest skatalogowana jako określona szkoła myślenia.
Oto jej główne cechy:
- Filozofia hellenistyczna bardziej skupia się na indywidualnym szczęściu i osobistej pewności niż na poszukiwaniu uniwersalnej prawdy.
- Ten nurt myśli poszukuje pewności, biorąc za punkt odniesienia niezmienne prawa natury i kosmosu. W tym celu opracowywana jest też nowa fizyka i nowa etyka o charakterze naturalistycznym i kosmopolitycznym.
- Myśl naukowa koncentruje się ponadto na wiedzy stosowanej i specjalistycznej. Innymi słowy, filozofowie okresu hellenistycznego byli zainteresowani raczej rozwiązaniem konkretnych problemów niż uzyskaniem globalnego zrozumienia wszechświata.
- Pojawia się również nowy typ filozofii opartej na działaniu: filozofia jako terapia.
- W filozofii hellenistycznej zmienia się koncepcja rodzaju ludzkiego. Arystoteles pojmował je jako zwierzęta obywatelskie, ponieważ ich dobrobyt wiązał się z samowystarczalnością polis (miasta). Ale kiedy polis upadło, ludzie zaczęli postrzegać siebie jako zwierzęta społeczne, ponieważ teraz byli odpowiedzialni za swoje własne życiowe spełnienie, jako nieodłączne części ludzkości i natury.
- Ponieważ metafizyka zeszła na dalszy plan, filozof jest nie już tylko kimś, kto wie, ale także kimś, kto wie, jak żyć.
- Wraz z upadkiem myśli abstrakcyjnej filozofia zaczęła się dzielić na trzy specyficzne gałęzie: etykę, fizykę i logikę.
Dowiedz się więcej tutaj: Godfried Leinbitz: Ostatni uniwersalny geniusz
Szkoły filozofii hellenistycznej
Jak już powiedzieliśmy, filozofia hellenistyczna charakteryzuje się pojawianiem się różnych szkół, w których dochodzi do wielu wzajemnych wpływów, ale także wielu polemik. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
Cynizm
Cynizm był szkołą filozoficzną, która pojawiła się w IV wieku p.n.e. w starożytnej Grecji. Między innymi jego przedstawiciele twierdzili, że szczęście można znaleźć w prostym i harmonijnym współżyciu z naturą.
Z punktu widzenia cynizmu istoty ludzkie noszą w sobie to, czego potrzebują do szczęścia. Dlatego odrzucają bogactwa i wszelkie formy troski materialnej. Osoba o mniejszych potrzebach była więc najbardziej wolna i najszczęśliwsza.
Jego głównymi myślicielami byli:
- Antystenes,
- Diogenes z Synopy,
- Krates z Teb i jego żona Hipparchia,
- Menippus z Gadary
- a także Demetriusz Cynik.
Szkoła Cyrenajska
Założona w V wieku p.n.e. była nurtem skupiającym się na kwestiach etycznych. Dla Cyrenaików dobro w życiu utożsamiane jest z przyjemnością, choć należy przez to rozumieć przyjemność duchową.
Jeśli chodzi o swoją teorię poznania, Cyrenaicy twierdzili, że jest subiektywistyczna (właściwa dla jednostki) i sensualistyczna (uzyskiwana zmysłami).
Jej głównymi przedstawicielami byli:
- Arystyp,
- Ptolemeusz z Etiopii,
- Antypater Cyrenaik,
- Arystyp Młodszy,
- Teodor Ateista
- i Hegezjasz z Cyreny.
Epikureizm
Epikureizm był doktryną filozoficzną, która powstała w IV wieku p.n.e. w Grecji i Rzymie. Postulowała, że szczęście osiąga się poprzez inteligentne zaspokojenie przyjemności. Szczęście rozumiano jako brak bólu lub wszelkiego rodzaju dolegliwości (takich jak głód, napięcie seksualne, nuda).
Głównymi myślicielami tego ruchu byli:
- Epikur,
- Metrodor z Lampsakos,
- Hermarchus z Mityleny,
- Amafaniusz, Kacjusz,
- Zenon z Sydonu,
- Filodemus z Gadary,
- Lukrecjusz,
- Hadrian
- i Diogenes z Ojnoandy.
Stoicyzm
Stoicyzm był doktryną filozoficzną założoną w 311 p.n.e. Zakładał, że całą rzeczywistość należy badać w oparciu o trzy dyscypliny :
- Logika
- Fizyka
- Moralność
Jej głównymi przedstawicielami byli:
- Zenon z Kity,
- Aryston z Chios,
- Kleantes,
- Chryzyp z Soli,
- Zenon z Tarsu,
- Panecjusz z Rodos,
- Posidoniusz,
- Marek Tulliusz Cyceron,
- Epiktet,
- Seneka
- i Marek Aureliusz.
Przeczytaj więcej o : Logoterapia w psychologii: na czym polega?
Sceptycyzm pyrroński
Pyrronizm, czyli filozoficzny sceptycyzm, został założony w III wieku p.n.e. przez Pyrrona. Zasadą tej szkoły było poddanie w wątpliwość wszystkiego, co można uznać za prawdziwe.
Jej celem było osiągnięcie ataraksji (bycie niewzruszonym umysłowo), co osiąga się przez epoche (zawieszenie sądu) w sprawach nieoczywistych (tj. w sprawach wiary).
Jego głównymi myślicielami byli:
- Pyrron,
- Tymon z Fliuntu,
- Enesidemus i
- Sekstus Empiryk.
Neoplatonizm
Neoplatonizm był natomiast doktryną filozoficzną, która dążyła do zjednoczenia filozofii Platona z filozofią Arystotelesa, Pitagorasa, Zenona z Kition i mistycyzmem Wschodu. Jego idee sięgały daleko do średniowiecza, a jego głównymi myślicielami byli:
- Plotyn,
- Porfir,
- Jamblich
- a także Hypatia z Aleksandrii.
Filozofia hellenistyczna w kontekście swoich czasów
Jak widzieliśmy, filozofia hellenistyczna powstała jako konsekwencja zmian politycznych i kulturowych, jakie zaszły w starożytnej Grecji po śmierci Aleksandra Wielkiego. Co więcej, nurt ten charakteryzuje się zerwaniem z filozoficzną tradycją Platona i Arystotelesa. Z tego powodu jest uważany za ruch myślowy z własnymi cechami definiującymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Baltzly D. Stoicism [Internet]. California: Stanford Encyclopedia of Philosophy; 2018 [consultado 22 dic 2021]. Disponible en: https://plato.stanford.edu/entries/stoicism/
- Comesaña J. [Internet]. California: Stanford Encyclopedia of Philosophy; 2019 [consultado 22 dic 2021]. Disponible en: https://plato.stanford.edu/entries/skepticism/
- Konstan D. Epicurus [Internet]. California: Stanford Encyclopedia of Philosophy; 2018 [consultado 22 dic 2021]. Disponible en: https://plato.stanford.edu/entries/epicurus/
- Mansfeld J. Doxography of Ancient Philosophy [Internet]. California: Stanford Encyclopedia of Philosophy; 2020 [consultado 22 dic 2021]. Disponible en: https://plato.stanford.edu/entries/doxography-ancient/
- Reyes A. La filosofía helenística. 1º Ed. México: Fondo de Cultura Económica; 2018.