Czym się charakteryzuje dieta azjatycka?
Ten artykuł został poddany gruntownej weryfikacji, aby zapewnić, że prezentowane informacje są jak najbardziej dokładne, spełniają nasze standardy jakości i prezentują dane poparte wiarygodnymi źródłami, co znajduje odzwierciedlenie w bibliografii oraz w linkach w tekście.
Dieta azjatycka jest tradycyjnym programem żywieniowym typowym dla krajów azjatyckich. Jest ponadto uważana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Populacja, która ją stosuje, żyje bowiem dłużej niż ci, którzy stosują dietę zachodnią.
Głównymi składnikami diety azjatyckiej (obejmującej kuchnie z Indii, Japonii, Chin i Tajlandii) są ryż, owoce i warzywa, kurczak, ryby, owoce morza, makaron ryżowy a także jajka. Nie ma nadmiaru tłuszczów ani cukrów, a gotowanie zwykle opiera się na grillowaniu, gotowaniu na parze lub smażeniu.
W tym artykule wyjaśnimy więcej o zaletach, cechach i przeciwwskazaniach diety azjatyckiej. Jeśli więc chcesz poznać szczegóły diety azjatyckiej, czytaj dalej!
Korzyści z diety azjatyckiej
Dieta azjatycka ma wiele zalet. Opiszemy Ci niektóre z nich, abyś mógł trochę lepiej zrozumieć, w jaki sposób ten schemat żywieniowy może wydłużyć Twoje życie oraz pomóc zachować zdrowie i aktywność.
1. Dieta azjatycka sprzyja odchudzaniu
W badaniu osób z nadwagą, którym w ciągu 28 dni podawano dietę opartą na owocach morza, roślinach strączkowych, owocach i algach, stwierdzono, że nastąpiła utrata wagi i poprawił się profil cholesterolu. W rzeczywistości, w kolejnych badaniach, ci sami uczestnicy mieli lepszą kondycję fizyczną. Naukowcy uważają, że uzyskany efekt wynika ze zmiany mikroflory jelitowej.
W rzeczywistości w krajach takich jak Japonia tylko 3% populacji kobiet cierpi na otyłość. Potwierdza to badanie opublikowane w Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition.
2. Ta dieta zapewnia długowieczność
Wyspy Okinawa to miejsce, w którym mieszkają najdłużej żyjący ludzie na świecie. Uważa się, że ma związek z ich dietą, ponieważ spożywają więcej węglowodanów niż białka.
Badania na myszach dowodzą, że w szczególności japońska dieta zwiększa długowieczność i zmniejsza problemy z uczeniem się i pamięcią. Inne badania wskazują ponadto, że ten sam wzorzec wiąże się z większą aktywnością i lepszą jakością życia.
Ogólnie uważa się, że ma to związek ze sposobem gotowania potraw.
Większość z nich spożywa się na surowo lub gotowane, aby nie tracić witamin i minerałów. Podaje się również małe i urozmaicone danie w niewielkich porcjach.
Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia
Wady diety azjatyckiej
Chociaż ta dieta ma znaczące zalety, dieta azjatycka może mieć pewne negatywne punkty, takie jak wysoka zawartość soli. Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO ) zaleca spożywanie tylko 5 gramów soli dziennie.
Wysokie spożycie soli prowadzi do problemów, takich jak wysokie ciśnienie krwi a także zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
Wysokie ciśnienie krwi to stan, w którym naczynia krwionośne mają stale wysokie ciśnienie krwi. Może to prowadzić do uszkodzenia ścian naczynia.
Przy nadmiernym spożyciu soli mózg uwalnia hormon zwany wazopresyną, który przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi. Tworzy to błędne koło, które zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci i gorszej jakości życia.
Dania azjatyckie
Oto kilka popularnych i tradycyjnych dań kuchni azjatyckiej, których możesz spróbować. Możesz je również zrobić w domu!
Dim sum (Chiny)
Dim sum to chińskie danie, które można przygotować z ciasta pszennego, ryżowego i tapioki. Te małe pierogi są wypełnione mięsem, warzywami, rybami albo owocami morza.
Możesz również przygotować mieszanki tych składników. Ciasto formuje się nadzieniem w środku a następnie gotuje na parze, smaży, gotuje w wodzie lub grilluje.
Sukiyaki (Japonia)
Sukiyaki to japońska potrawa w stylu nabemono, czyli gulasz w glinianych lub żeliwnych garnkach. Ten gulasz jest zrobiony z cienkich pasków wołowiny ugotowanej w słodzonym sosie sojowym. Zawiera tofu, bulion rybny a także warzywa. Składniki maczane są w surowym ubitym jajku.
Pad Thai (Tajlandia)
Pad Thai składa się natomiast z namoczonego makaronu ryżowego smażonego na mieszance z jajkami, tofu, mięsem lub owocami morza, posiekanymi orzeszkami ziemnymi i warzywami. Dodaje się ponadto sos rybny i inne przyprawy. To narodowe danie Tajlandii.
Ramen (Japonia)
Ramen to bulion wieprzowy, drobiowy i warzywny. Zawiera sos sojowy, wodorosty kombu a także suszone bonito lub katsuobushi. Zwykle podaje się go z wieprzowiną.
Bibimbap (Korea)
To danie to miska ryżu z warzywami i mięsem. Tuż przed spożyciem wymieszaj wszystkie składniki razem i dodaj olej sezamowy oraz gochujang. To jest pyszne!
Dania koreańskie, takie jak bibimbap, łączą węglowodany i białko.Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 7 zdrowych produktów zwiększających poziom leptyny
Kurczak Tandoori (Indie)
Wreszcie kurczak Tandoori to typowy indyjski przepis. Składa się z pieczonego kurczaka i specjalnego aromatycznego sosu. Pierwotnie gotowano go w piecach tandoor, czyli glinianych piecach w kształcie dzwonu.
Kurczak marynowany jest w jogurcie i mieszance przypraw zwanej garam masala, która zawiera czosnek, imbir, kminek, paprykę i kurkumę.
To może Cię zainteresować ...