Czym się charakteryzuje dieta azjatycka?

Dieta azjatycka jest jedną z najzdrowszych diet na świecie. Poznaj jej zalety i niektóre potrawy, które możesz przygotować w domu!
Czym się charakteryzuje dieta azjatycka?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Dieta azjatycka jest tradycyjnym programem żywieniowym typowym dla krajów azjatyckich. Jest ponadto uważana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Populacja, która ją stosuje, żyje bowiem dłużej niż ci, którzy stosują dietę zachodnią.

Głównymi składnikami diety azjatyckiej (obejmującej kuchnie z Indii, Japonii, Chin i Tajlandii) są ryż, owoce i warzywa, kurczak, ryby, owoce morza, makaron ryżowy a także jajka. Nie ma nadmiaru tłuszczów ani cukrów, a gotowanie zwykle opiera się na grillowaniu, gotowaniu na parze lub smażeniu.

W tym artykule wyjaśnimy więcej o zaletach, cechach i przeciwwskazaniach diety azjatyckiej. Jeśli więc chcesz poznać szczegóły diety azjatyckiej, czytaj dalej!

Korzyści z diety azjatyckiej

Dieta azjatycka ma wiele zalet. Opiszemy Ci niektóre z nich, abyś mógł trochę lepiej zrozumieć, w jaki sposób ten schemat żywieniowy może wydłużyć Twoje życie oraz pomóc zachować zdrowie i aktywność.

1. Dieta azjatycka sprzyja odchudzaniu

W badaniu osób z nadwagą, którym w ciągu 28 dni podawano dietę opartą na owocach morza, roślinach strączkowych, owocach i algach, stwierdzono, że nastąpiła utrata wagi i poprawił się profil cholesterolu. W rzeczywistości, w kolejnych badaniach, ci sami uczestnicy mieli lepszą kondycję fizyczną. Naukowcy uważają, że uzyskany efekt wynika ze zmiany mikroflory jelitowej.

W rzeczywistości w krajach takich jak Japonia tylko 3% populacji kobiet cierpi na otyłość. Potwierdza to badanie opublikowane w Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition.

Sobrepeso controlado por la dieta asiática.
Otyłość i niebezpieczny poziom cholesterolu można kontrolować za pomocą diety azjatyckiej.

2. Ta dieta zapewnia długowieczność

Wyspy Okinawa to miejsce, w którym mieszkają najdłużej żyjący ludzie na świecie. Uważa się, że ma związek z ich dietą, ponieważ spożywają więcej węglowodanów niż białka.

Badania na myszach dowodzą, że w szczególności japońska dieta zwiększa długowieczność i zmniejsza problemy z uczeniem się i pamięcią. Inne badania wskazują ponadto, że ten sam wzorzec wiąże się z większą aktywnością i lepszą jakością życia.

Ogólnie uważa się, że ma to związek ze sposobem gotowania potraw.

Większość z nich spożywa się na surowo lub gotowane, aby nie tracić witamin i minerałów. Podaje się również małe i urozmaicone danie w niewielkich porcjach.

Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

Wady diety azjatyckiej

Chociaż ta dieta ma znaczące zalety, dieta azjatycka może mieć pewne negatywne punkty, takie jak wysoka zawartość soli. Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO ) zaleca spożywanie tylko 5 gramów soli dziennie.

Wysokie spożycie soli prowadzi do problemów, takich jak wysokie ciśnienie krwi a także zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Wysokie ciśnienie krwi to stan, w którym naczynia krwionośne mają stale wysokie ciśnienie krwi. Może to prowadzić do uszkodzenia ścian naczynia.

Przy nadmiernym spożyciu soli mózg uwalnia hormon zwany wazopresyną, który przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi. Tworzy to błędne koło, które zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci i gorszej jakości życia.

Dania azjatyckie

Oto kilka popularnych i tradycyjnych dań kuchni azjatyckiej, których możesz spróbować. Możesz je również zrobić w domu!

Dim sum (Chiny)

Dim sum to chińskie danie, które można przygotować z ciasta pszennego, ryżowego i tapioki. Te małe pierogi są wypełnione mięsem, warzywami, rybami albo owocami morza.

Możesz również przygotować mieszanki tych składników. Ciasto formuje się nadzieniem w środku a następnie gotuje na parze, smaży, gotuje w wodzie lub grilluje.

Sukiyaki (Japonia)

Sukiyaki to japońska potrawa w stylu nabemono, czyli gulasz w glinianych lub żeliwnych garnkach. Ten gulasz jest zrobiony z cienkich pasków wołowiny ugotowanej w słodzonym sosie sojowym. Zawiera tofu, bulion rybny a także warzywa. Składniki maczane są w surowym ubitym jajku.

Pad Thai (Tajlandia)

Pad Thai składa się natomiast z namoczonego makaronu ryżowego smażonego na mieszance z jajkami, tofu, mięsem lub owocami morza, posiekanymi orzeszkami ziemnymi i warzywami. Dodaje się ponadto sos rybny i inne przyprawy. To narodowe danie Tajlandii.

Ramen (Japonia)

Ramen to bulion wieprzowy, drobiowy i warzywny. Zawiera sos sojowy, wodorosty kombu a także suszone bonito lub katsuobushi. Zwykle podaje się go z wieprzowiną.

Bibimbap (Korea)

To danie to miska ryżu z warzywami i mięsem. Tuż przed spożyciem wymieszaj wszystkie składniki razem i dodaj olej sezamowy oraz gochujang. To jest pyszne!

Dania koreańskie, takie jak bibimbap, łączą węglowodany i białko.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 7 zdrowych produktów zwiększających poziom leptyny

Kurczak Tandoori (Indie)

Wreszcie kurczak Tandoori to typowy indyjski przepis. Składa się z pieczonego kurczaka i specjalnego aromatycznego sosu. Pierwotnie gotowano go w piecach tandoor, czyli glinianych piecach w kształcie dzwonu.

Kurczak marynowany jest w jogurcie i mieszance przypraw zwanej garam masala, która zawiera czosnek, imbir, kminek, paprykę i kurkumę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Masaki Asano. Abdominal Fat in Individuals with Overweight Reduced by Consumption of a 1975 Japanese Diet: A Randomized Controlled Trial. Obesity (Silver Spring). 2019 Jun;27(6):899-907.
  • Masao Kanazawa. Criteria and classification of obesity in Japan and Asia-Oceania. 14 January 2003. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition
  • Kazushi Yamamoto. The Japanese diet from 1975 delays senescence and prolongs life span in SAMP8 mice. 2016 Jan;32(1):122-8. doi: 10.1016/j.nut.2015.07.002. Epub 2015 Jul 26.
  • Shu Zhang. The Japanese Dietary Pattern Is Associated with Longer Disability-Free Survival Time in the General Elderly Population in the Ohsaki Cohort 2006 Study. The Journal of Nutrition, Volume 149, Issue 7, July 2019, Pages 1245–1251.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.