Czym jest cheiloplastyka i jak przebiega wykonanie tego zabiegu?
Słowo cheiloplastyka wywodzi się od greckich słów kheilos, co oznacza usta oraz plastyka, które nawiązuje do formowania lub kształtowania. Na tym właśnie polega cheiloplastyka: jest to operacja plastyczna polegająca na wymodelowaniu zewnętrznej części ust (warg).
Cheiloplastykę można wykonywać w kilku celach: zwiększanie lub zmniejszanie objętości warg lub korygowanie zmian i deformacji, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Kiedy słyszymy słowo chirurgia, być może myślimy o skomplikowanym zabiegu chirurgicznym. Nie dotyczy to jednak tego przypadku. W rzeczywistości cheiloplastyka to prosta procedura, która zwykle zajmuje mniej niż godzinę.
Należy jednak podać znieczulenie i przestrzegać odpowiednich protokołów bezpieczeństwa. Wymaga również trochę czasu na regenerację i trochę opieki pooperacyjnej. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czym jest cheiloplastyka i do czego służy?
Niektórzy uważają, że nie mają takich ust, jakie chcieliby mieć z powodu wrodzonych przyczyn, urazów, wątpliwej jakości zabiegów estetycznych, braku zębów, a nawet wieku. Starzenie się wpływa na jędrność skóry i napięcie mięśni wokół ust. Również z wiekiem na ustach pojawiają się drobne pionowe zmarszczki, które trudno zamaskować.
Dlatego czasami możemy odczuwać potrzebę poddania się zabiegom estetycznym. Takie zabiegi obejmują zarówno mikropigmentację, tatuaż na ustach, jak i zabiegi chirurgiczne oraz stosowanie wypełniaczy.
W szczególności cheiloplastyka jest chirurgiczną alternatywą korekcji drobnych niedoskonałości i osiągnięcia celu, jakim są pełne usta. Ma to na celu podkreślenie krawędzi wargi, zwiększenie szerokości odsłoniętej skóry, nadanie objętości lub jej zmniejszenie, modyfikację kształtu lub nadanie struktury.
W tym sensie cheiloplastyka jest zalecana w następujących przypadkach:
- Bardzo wąskie, zapadnięte lub małe usta.
- Utrata objętości warg z powodu wieku.
- Asymetria lub deformacja z powodu wypadku lub wady wrodzonej.
- Wcześniejszy zabieg estetyczny się nie powiódł.
Przeczytaj również: Usta – co mogą powiedzieć o Twojej osobowości?
Różne rodzaje cheiloplastyki
W zależności od celu, zabiegu lub techniki oraz zastosowanych materiałów, istnieje kilka rodzajów cheiloplastyki. Przyjrzyjmy się im.
Powiększanie ust
Ten sposób jest stosowany u osób z cienkimi ustami lub u tych, którzy z wiekiem utracili objętość. Do powiększania ust stosuje się dwa rodzaje wypełniaczy: tłuszcz z kulek Bichata (nagromadzenia w okolicy policzków pacjenta) lub kwas hialuronowy.
Redukcja ust
Jest to rzadsze, ponieważ większość ludzi chce pokazywać pełne usta. Jednak gdy są nadmiernie rozwinięte i słabo harmonizują z twarzą, chirurg może wykonać redukcję.
Cheiloplastyka korekcyjna
Prace rekonstrukcyjne są nieco bardziej złożone u osób, które doznały urazów, oparzeń lub zmian genetycznych, takich jak rozszczep wargi. Jednak ten rodzaj zabiegu nie wyklucza możliwości zastosowania wypełniaczy.
Pierwotna lub wtórna cheiloplastyka
Nie chodzi tu tylko o to, że dana osoba poddawana jest interwencji nie po raz pierwszy, ale także o to, że w niektórych przypadkach wykonuje się cheiloplastykę w celu skorygowania innego, wcześniej wykonanego leczenia. Na przykład mogą to zrobić z powodu komplikacji spowodowanych naciekami silikonowymi.
Zobacz też: Chronić usta przed słońcem – to Twój obowiązek
Jak przebiega zabieg?
Pierwszym krokiem jest rozmowa z zespołem medycznym. Na tym etapie pacjentowi wyjaśnia się wszystko, co dotyczy operacji i opieki pooperacyjnej, łącznie z możliwymi zagrożeniami. Wypełnia się formularz zgody oraz wszelkie wymagane dokumenty.
Po zakończeniu aspektu administracyjnego dokonywana jest ogólna diagnoza stanu zdrowia pacjenta oraz wysłuchiwane są jego potrzeby, życzenia i obawy. Wykonywane i analizowane są również zdjęcia leczonego obszaru. Na podstawie oceny zespół medyczny określi działania, które należy podjąć w samej fazie leczenia. Następnie ustalany jest termin wykonania zabiegu.
Tam stosuje się znieczulenie, które zwykle jest miejscowe. Zależy to jednak również od decyzji podejmowanych przez zespół medyczny, preferencji pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia. Należy zauważyć, że cheiloplastykę można wykonać na górnej wardze, dolnej lub na obu. Często stosuje się kolagen lub inne wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy. Można również zastosować przeszczepy z własnej tkanki lub tłuszczu pacjenta.
W zależności od rodzaju zabiegu nacięcia będą wykonywane z przodu lub wewnątrz wargi. W sumie procedura trwa nie dłużej niż godzinę. Usunięcie szwów następuje zwykle tydzień po zabiegu.
Zalety i korzyści z cheiloplastyki
W porównaniu z innymi zabiegami cheiloplastyka jest zabiegiem prostym, ale precyzyjnym. Wśród jego zalet możemy znaleźć następujące:
- Wyniki są natychmiastowe. Jednak po kilku tygodniach są one lepiej doceniane.
- Nie jest wymagana deformacja ust.
- Szwy są ukryte, a blizny niewidoczne.
- Zabieg ma charakter ambulatoryjny i nie wymaga hospitalizacji.
- Procedura jest mało inwazyjna, a ryzyko niewielkie.
Pielęgnacja przed i po
Pomimo prostoty zabiegu, należy podjąć środki ostrożności przed i po. Na przykład należy upewnić się, że dana osoba nie ma alergii na środki miejscowo znieczulające lub substancje stosowane jako wypełniacze. Z drugiej strony możliwe jest, że jeśli dana osoba przyjmuje jakiekolwiek leki, może być zmuszona do zaprzestania ich przyjmowania przed operacją.
Ogólnie rzecz biorąc, należy wziąć pod uwagę następujące zalecenia dotyczące opieki po cheiloplastyce:
- Odpoczywaj przez pierwsze 24 godziny.
- Palenie nie jest zalecane.
- Utrzymuj lekką dietę przez tydzień.
- Nie otwieraj szeroko ust ani nie wykonuj gwałtownych ruchów.
- Unikaj ekspozycji na słońce.
- Nie nakładaj makijażu na usta przez co najmniej miesiąc.
- Nie uprawiaj sportu ani nie ćwicz przez 72 godziny.
Skutki uboczne i przeciwwskazania
W pierwszych dniach po operacji wystąpią obrzęki, trudności w poruszaniu się, siniaki, ból i ewentualnie niewielkie krwawienie. Jednak objawy te powinny zniknąć po pierwszym tygodniu.
Z drugiej strony cheiloplastyka jest przeciwwskazana w przypadkach takich jak:
- Osoby z chorobami autoimmunologicznymi.
- Zaburzenia krzepnięcia.
- Osoby z chorobami układu krążenia.
- Opryszczka.
- Kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Zmysłowe, ale bezpieczne usta
Chociaż cheiloplastyka jest dość prostą procedurą chirurgiczną, żadna operacja nie jest całkowicie wolna od ryzyka. W tym i we wszystkich przypadkach zawsze istnieją ukryte możliwości komplikacji.
Jednak ryzyko to można zminimalizować, kontrolując różne czynniki. Zabieg musi wykonać wykwalifikowany i certyfikowany specjalista. Następnie należy upewnić się, że procedura jest wykonywana w kontrolowanym środowisku i przebiega zgodnie z odpowiednimi protokołami.
Z drugiej strony, ostateczne wyniki cheiloplastyki można zobaczyć po upływie jednego miesiąca. Jednak efekty mogą z czasem ulec zmniejszeniu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Escolano F, Sánchez Navas S. Anafilaxia en anestesia. Revista Española de Anestesiología y Reanimación. 2013; 60(1): 55-64.
- Hermoza J. Paniculitis fibrosante por silicona líquida. Dermatol. Perú. 2004; 14(3): 201-203.
- Raffalli C. ¿Debo operarme?: verdades, ventajas y riesgos de la cirugía plástica. Caracas: Libros de El Nacional, 1999.
- Saltos A. Prevalencia de complicaciones en queiloplastia en niños; Fundación Rostros Felices, periodo 2008 – 2012. Guayaquil: Universidad Católica de Santiago, 2014.
- Sánchez Guerrero F. Evaluación de los resultados de la Queiloplastia unilateral mediante técnica de Millard, desde la percepción de los padres durante el proceso posquirúrgico, en cirugías realizadas en el Hospital Pediátrico Baca Ortíz. Quito: Pontificia Universidad Católica del Ecuador, 2010.
- Silva O, Ramos A, Capelozza L. La influencia de la queiloplastia y de la forma del arco dentario superior en fisurados de labio y paladar. Rev. esp. Ortod. 1991; 21(3): 237-249.
- Sosa-Vesga C, Arenas-Camacho L, González Moreno C, et al. Complicaciones postquirúrgicas en intervenciones correctivas de labio y paladar hendido en pacientes pediátricos de un hospital de tercer nivel en Bucaramanga, Colombia 2013-2016. Medicas UIS. 2018; 31(2): 25-32.