Czym jest bariera skórna i jak o nią dbać?

Naskórek opiera się na barierze skórnej w celu ochrony. Ten płaszcz jest znany jako warstwa rogowa naskórka i znajduje się w górnej warstwie naskórka, cienkiej, najbardziej zewnętrznej warstwie. Działa jak tarcza przed czynnikami środowiskowymi zagrażającymi zdrowiu skóry.
Czym jest bariera skórna i jak o nią dbać?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2023

Bariera skórna chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają naturalną produkcję elastyny i kolagenu, które w dużej mierze odpowiadają za dobry wygląd skóry. Aby więc ta ściana spełniała swoje zadanie, należy prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o potrzeby skóry. W tym artykule pokażemy, jak to zrobić.

Co stanowi barierę skórną?

Bariera skórna. Pielęgnacja przy pomocy maseczki.
Używaj kosmetyków dostosowanych do rodzaju skóry, aby nie uszkodzić bariery skórnej.

Bariera skórna (CB) jest jedną z linii obronnych skóry, jak stwierdzono w artykule w Pascua Dermatological Center Magazine. Blokuje ona przedostawanie się szkodliwych pierwiastków z otoczenia.

Odporność i twardość tej bariery zależy głównie od korneocytów połączonych płytką lipidową z naturalnymi substancjami nawilżającymi, keratyną, ceramidami i kwasami tłuszczowymi, o kwaśnym pH między 4,5 a 5,5.

Właśnie ten skład zapobiega zmianom dermatologicznym, a także atakowi czynników biologicznych czy podrażnieniom. Inne zadania bariery skórnej związane są z ochroną przed toksynami, promieniami UV i infekcjami.

Bariera skórna – możliwe uszkodzenia

Dermatología Venezolana zwraca uwagę, że na BC mogą wpływać wrodzone wady metabolizmu lub nabyte choroby, które uszkadzają przepuszczalność i jakość skóry. Ponadto rany, klimat i nadmierne mycie mogą osłabić barierę skórną. Przyczyniają się do tego również następujące czynniki:

  • Alergeny
  • Starzenie się
  • Gorące prysznice
  • Niepokój i stres
  • Zaburzenia snu
  • Spożycie leków steroidowych

Zewnętrzna warstwa naskórka nie znosi pocierania niektórymi tekstyliami i ciągłego nakładania kosmetyków nieodpowiednich do określonych warunków. Błędem jest więc wykonywanie rytuałów upiększających jakąkolwiek substancją bez uwzględnienia, że każdy rodzaj cery ma inne wymagania.

Ponadto, gdy bariera skórna nie działa prawidłowo, zaczynają pojawiać się objawy takie jak łuszczenie, suchość i swędzenie. Ponadto skóra zaczyna wyglądać na pomarszczoną i odbarwioną, a ludzie są bardziej podatni na infekcje wirusowe lub bakteryjne.

Jedną z powszechnych diagnoz jest atopowe zapalenie skóry. Według National Eczema Association, u pacjentów występują wtedy stan zapalny, zaczerwienienie, ból i zgrubienie.

Sposoby ochrony bariery skórnej

Chroniąc skórę, bronisz integralności, miękkości i siły bariery skórnej. Jak zatem zachować ochronne właściwości tej warstwy?

Wybierz pielęgnację skóry z aprobatą dermatologiczną

Nie komplikuj pielęgnacji skóry dziesiątkami produktów bez konsultacji u dermatologa. Kosmetyki proponowane na portalach społecznościowych obiecują przywrócić blask, ale nie są odpowiednie dla każdego. Leczenie skóry właściwej tym, czego naprawdę ona potrzebuje, kosztuje mniej i przynosi więcej korzyści.

American Academy of Dermatology sugeruje opracowanie prostej rutyny opartej na oczyszczaniu, nawilżaniu i ochronie przeciwsłonecznej, biorąc pod uwagę cechy skóry suchej, wrażliwej, tłustej lub mieszanej.

Nawilż swoją skórę

Skuteczność bariery skórnej zależy w dużej mierze od oczyszczenia i dostarczenia substancji nawilżających, które zapobiegają odparowywaniu wody. Podkreśla to magazyn Folia Dermatológica Peruana, podkreślając znaczenie pokrycia warstwy rogowej naskórka olejami mineralnymi i innymi składnikami, takimi jak wazelina i lanolina.

Staraj się nawilżać ją substancjami na bazie wody zawierającymi glicerynę i kwas mlekowy. Jeśli masz problemy skórne, możesz potrzebować emolientów lub kremów z ceramidami. Formuły kwasu hialuronowego to silne środki nawilżające, które wnikają głęboko, naprawiając uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym, fotostarzeniem i zmarszczkami.

Złuszczaj odpowiednimi kwasami

Nakładanie peelingu
Skonsultuj się ze specjalistą, aby dobrać odpowiednie produkty do Twojej skóry.

Złuszczanie jest korzystne, jeśli stosuje się je w odstępie co najmniej 15 dni. Można to zrobić za pomocą naturalnych preparatów lub zdecydować się na peelingi chemiczne , które często wykorzystują alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy (BHA).

Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii (AEDV) zwraca uwagę, że oba składniki rozcieńczają cement wewnątrzkomórkowy, oczyszczając najgłębsze partie skóry. Najlepiej, aby zabiegi chemiczne wykonywali profesjonaliści.

Jednak tego typu peelingi stosuje się również w celach kosmetycznych w domu. Kluczem jest ustalenie z dermatologiem kwasów i dawek zgodnie z celem, ponieważ AEDV wskazuje, że nawet najniższe dawki mogą mieć niekorzystny wpływ na wrażliwą skórę. Istnieje grupa często przepisywanych AHA i BHA.

  • Kwas salicylowy: oprócz środków złuszczających można go znaleźć w kremach, balsamach, żelach i plastrach do oczyszczania skóry. Ponadto jest przydatny w przypadku wyprysków, niedoskonałości i trądziku.
  • Migdałowy: po zmieszaniu z glikolem ma działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Brazilian Journal of Scientific Aesthetics.
  • Glikolowy: jest idealny dla skóry, która uległa fotostarzeniu. Eksperyment na pacjentach, którzy stosowali ten kwas przez 6 miesięcy, wykazał, że jego miejscowe podawanie poprawia teksturę i koloryt skóry. W połączeniu z kwasem salicylowym działa natomiast jak peeling stymulujący.

Zdrowe odżywianie

Zdrowa dieta bardzo korzystnie wpływa na wygląd skóry. Żywienie Kliniczne i Dietetyka Szpitalna podkreślają, że niektóre modyfikacje diety wzmacniają leczenie i zapobieganie chorobom skóry, takim jak łuszczyca, trądzik i dermatozy związane z otyłością i starzeniem się skóry.

Co więc warto dodać do swojej diety? Na pewno produkty zawierające przeciwutleniacze i zdrowe tłuszcze. Zaleca się również picie dużej ilości wody. W menu uwzględniono też posiłki z następującymi składnikami:

  • Ziarna
  • Orzechy
  • Ryby
  • Zielone warzywa liściaste
  • Żółte i pomarańczowe owoce

Chroń się przed słońcem

Promieniowanie słoneczne jest jednym z głównych wrogów bariery skórnej, ponieważ przyspiesza starzenie się skóry i powoduje przebarwienia oraz zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.

Dlatego unikaj słońca między 10:00 a 16:00 i noś długie rękawy i nakrycie głowy. Podobnie, ważne jest, aby codziennie nakładać krem przeciwsłoneczny o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) i ponownie nakładać go co najmniej co 4 godziny.

Badanie opublikowane przez Community Pharmacists wykazało, że oczyszczanie skóry lekkimi środkami powierzchniowo czynnymi i stosowanie szerokiego filtra SPF zapobiega fotostarzeniu i fotokarcynogenezie. Dodatkowo jest bardzo korzystne dla wzmocnienia ściany skóry.

Miej stres pod kontrolą

Zaburzenia równowagi hormonalnej spowodowane stresem osłabiają barierę skórną – na przykład często powodują trądzik. W jednym z numerów Dermatología Peruana zauważono, że twarz jest obszarem najbardziej dotkniętym ogniskami trądziku, biorąc pod uwagę wyższe stężenie gruczołów łojowych. Tak więc diagnoza może mieć skutki psychologiczne i tworzyć błędne koło, które pogarsza sytuację.

Choć może się to wydawać skomplikowane, ze względu na wpływ na wygląd osobisty, konieczne jest radzenie sobie ze stresem emocjonalnym, aby nie pogłębiać zmian chorobowych lub warstwy rogowej naskórka.

Znajomość pH

Jak komentuje Dermal Evaluation Center, powierzchowne pH skóry reguluje stabilność bariery naskórkowej i odpowiada za wydzielanie ciałek blaszkowatych, istotnych w tworzeniu bariery skórnej.

W przypadku produktów, które stosujesz na skórze, zaleca się, aby pH mieściło się w zakresie od 4,0 do 5,0, aby zapewnić zdrowy poziom w celu ochrony przed rybią łuską, trądzikiem, zapaleniem skóry lub infekcjami.

Wypróbuj oleje roślinne

Roślinne olejki eteryczne przynoszą ulgę w powszechnych stanach bariery skórnej. Ponadto istnieją preparaty o działaniu przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Można je nakładać bezpośrednio lub w połączeniu z balsamami i kremami do ciała, które zwiększają zatrzymywanie wilgoci. Oto kilka dobroczynnych olejków do masażu skóry:

  • Olej kokosowy
  • Olej arganowy
  • Olej słonecznikowy
  • Olejek migdałowy
  • Olejek różany

Unikaj palenia

Fundacja Zdrowa Skóra ostrzega przed uszkodzeniem włókien i tekstury skóry przez nikotynę. Plami ona palce, którymi dana osoba trzyma papierosa. Palacze mogą również cierpieć na zwężenie naczyń krwionośnych, suchość i spadek kolagenu i elastyny.

Palenie zwiększa również ryzyko zachorowania na raka płuc i skóry.

Co zrobić, jeśli zauważysz uszkodzenie bariery skórnej

Wreszcie, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepożądane reakcje po dalszym stosowaniu produktu lub utrzymują się objawy, które mogą być związane ze zmianami bariery skórnej, pierwszym krokiem jest odstawienie preparatów, które mogą powodować skutki. Z pewnością oznaki te świadczą o odrzuceniu przez skórę substancji znajdujących się w stosowanym produkcie.

Ostatnim krokiem jest wizyta u dermatologa. Tylko wtedy dowiesz się, które zabiegi lub kosmetyki naruszają strukturę warstwy rogowej naskórka i jak zachować zdrową i nawilżoną barierę skórną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.