Czym grozi niedobór wapnia?
Niedobór wapnia to stan, w którym organizm nie dysponuje wystarczającymi zasobami wapnia. Ten minerał jest zaś niezwykle istotny dla zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie kości i zębów, a także prawidłowy rytm serca.
Co więcej, ten minerał jest również bardzo ważny w pracy mięśni, układu nerwowego i regulacji hormonów, a także do regulacji i kontroli ciśnienia krwi.
Czy niedobór wapnia daje objawy?
Ogólnie mówiąc, objawy niedoboru wapnia to kwestia indywidualna u każdego człowieka; te objawy także różnią się w zależności od stopnia niedoboru. Nie bez znaczenia są też przyczyny i czynniki powodujące ten niedobór.
Zaobserwowanie niedoboru wapnia w jego początkowej fazie jest dość trudne. Na ogół staje się zauważalny, gdy kości są już osłabione i zaczynasz mieć z nimi poważniejsze problemy typu złamania czy pęknięcia.
Objawy mogą być na tyle trudne do zaobserwowania, że w większości przypadków niedobór wapnia może nam dolegać przez całe lata, i nawet tego nie zauważymy. Po latach może się nagle okazać, że doskwiera nam zaawansowana osteoporoza.
Niektóre z objawów niedoboru wapnia
- Silny ból pleców i szyi, który w większości przypadków jest bardzo ciężki, ze względu na uszczerbki kości w kręgosłupie.
- Poważne złamania, które mogą być spowodowane nawet lekkimi urazami.
- Nienaturalna utrata wzrostu, stawanie się coraz niższym.
- Tworzenie się garbu na plecach, nienaturalna krzywizna kręgosłupie.
Leczenie niedoboru wapnia
Jedyna sensowna metoda leczenia to w tym przypadku przede wszystkim uzupełnianie zasobów wapnia w organizmie. Można to robić na wiele sposobów.
- Gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że możesz cierpieć na niedobór wapnia, dodaj do swojej diety produkty bogate w wapń, na przykład zielone warzywa, fasola, orzechy, owoce morza, sok pomarańczowy itd.
- Przyjmowanie niektórych leków może być związane ze stałym wypłukiwaniem wapnia z organizmu, dotyczy to zwłaszcza środków moczopędnych. Możesz znaleźć ich mniej szkodliwe odpowiedniki. (W tych kwestiach zawsze należy skonsultować się ze specjalistą! Nigdy nie przyjmuj nieznanych Ci leków na własną rękę!)
- Jeśli dużo ćwiczysz, tymczasowo zmień swój program ćwiczeń na lżejsze i nie zbyt męczące.
- Przyjmuj suplementy wapnia, a także witaminy D i fosforu. W kwestii suplementacji również warto poprosić o poradę lekarza. Jeśli chodzi o przyjmowanie środków medycznych, lepiej ufać specjaliście. Przyjmowanie różnych substancji, nawet tych bezpiecznych, może prowadzić do różnych, nieprzewidywalnych skutków i źle odbić się na naszym zdrowiu.