Czy zagrażasz swojemu zdrowiu, gdy prowokujesz chrupanie w karku?
Kręcenie szyją jest powszechne i wiele osób to robi. Co się jednak dzieje, gdy prowokujesz chrupanie w karku? Czy dobrze jest to robić? Przyjrzymy się, co wiemy o te praktyce i jakie rady udzielają na ten temat specjaliści.
Chrupanie w karku może wywołać uczucie rozluźnienia, eliminując sztywność, które odczuwasz. Jednak to, co zaczyna się jako próba zmniejszenia napięcia w tej okolicy, zamienia się w rodzaj tiku, który kończy się szkodliwie.
Co się dzieje, gdy prowokujesz chrupanie w karku
Szyja to część ciała, który może przysporzyć problemów w pewnym momencie twojego życia. Szacuje się, że 20% dorosłych odczuwa ból lub napięcie w tym obszarze.
Zwykle się pojawiają charakterystyczne objawy, jak między innymi:
- Ból
- Uczucie napięcia
- Ograniczenie i ból przy ruchach głowy
- Strzykanie podczas ruchu
- Drętwienie lub osłabienie kończyn górnych
Często napięcie w szyi może prowadzić do bólów głowy. Nierzadko może również przerodzić się w przewlekły ból, zarówno szyi, jak i głowy.
Może to powodować ból lub napięcie w okolicy karku, które może być przewlekłe lub łagodne. Najczęstszą przyczyną takiego stanu u wszystkich dorosłych jest choroba zwyrodnieniowa stawów szyjnych, typowa dla normalnego procesu starzenia się stawów.
Dodatkowo należy dodać, że istnieją inne czynniki, które przyczyniają się do promowania napięcia mięśniowego i nasilania objawów. Niektóre z nich to:
- Stres codziennego życia
- Siedzący tryb życia
- Zła postawa
- Złe nawyki spania
Istotne jest, aby nauczyć pacjenta korzyści płynących z dobrej postawy. To pomoże mu wypracować nawyki, które chronią wszystkie stawy w ciele, nie ograniczając się tylko do obszaru szyi i karku.
Cel leczenia bólu szyi przez specjalistów można podsumować w trzech głównych punktach:
- Zminimalizować przykurcz mięśni w okolicy
- Zmaksymalizować funkcjonalność regionu szyi i karku
- Zmniejszyć ból
Możesz być zainteresowany: Prawidłowa postawa ciała
Skąd się bierze chrupanie w karku?
Z jednej strony lekkie strzyknięcie podczas normalnego poruszania głową może być spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów. W tym przypadku nie powoduje problemów.
Z drugiej strony, kiedy mówimy o poczuciu, że musisz gwałtownie skręcić szyję, aby rozładować napięcie, najbardziej akceptowaną teorią jest mechanizm kawitacji. Co powoduje ten charakterystyczny chrupiący dźwięk?
Kiedy skręcasz szyję lub inną część ciała, kapsułki wokół stawu rozciągają się. Kapsułki te zawierają płyn, a po rozciągnięciu wywierają mniejszy nacisk na staw.
Wraz ze spadkiem ciśnienia ciecze zamieniają się w gaz. Kiedy następuje ta transformacja, pojawia się hałas lub chrupnięcie stawów. Ten mechanizm występuje na ogół przy maksymalnych lub nagłych ruchach stawów. Dowiedzmy się, czy chrupanie w karku powoduje to jakąś szkodę.
Czy warto wywoływać chrupanie w karku, czy raczej jest to ryzykowne?
Pierwszą rzeczą, którą powiemy, jest to, że wykonywanie gwałtownych ruchów lub ciągłe wykonywanie maksymalnych ruchów stawu nie jest dobrym pomysłem. Jednak jest zupełnie inaczej, jeśli robi to fizjoterapeuta.
Robiąc to samodzielnie, na siłę lub niewłaściwie, można sobie wyrządzić krzywdę i sprawić, że będziesz musiał powtórzyć manewr, tworząc nawyk. Dlatego specjaliści nie zalecają tego.
Uszkodzenia spowodowane chrupaniem w karku
Niektóre z głównych szkód, które mogą się zdarzyć, to:
- Nagły ucisk nerwów
- Rozerwanie naczynia krwionośnego i ryzyko udaru
- Napięcie lub przykurcz mięśni
- Taki nawyk promuje chorobę zwyrodnieniową stawów
Co zrobić, jeśli czujesz napięcie w szyi
Na zakończenie podkreślimy więc, że powinieneś unikać skręcania szyi nagłym lub maksymalnym ruch. Ten manewr jest szkodliwy dla zdrowia twoich kręgów.
Chociaż wydaje się, że przynosi ulgę w okolicy karku, jedyne, co osiągasz, to wyrabianie złych nawyków. Wtedy będziesz to robić w kółko, co ostatecznie przyniesie więcej problemów niż korzyści.
Jeśli masz potrzebę rozładowania napięcia lub jeśli odczuwasz ból w okolic szyi lub karku, najlepiej udaj się do specjalisty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zacharia Isaac, Management of non-radicular neck pain in adults, retrieved on 26 May 2020, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate.https://www.uptodate.com/contents/management-of-non-radicular-neck-pain-in-adults?search=phisiotherapy%20neck&source=search_result&selectedTitle=6~150&usage_type=default&display_rank=6
- Anke Langenfeld, Patient’s Subjective Impression of Cervical Range of Motion, Spine. 2018;43(18):E1082-E1088.
- Zacharia Isaac, Evaluation of the adult patient with neck pain, retrieved on 26 May 2020, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate., https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-the-adult-patient-with-neck-pain?search=phisiotherapy%20neck&topicRef=7777&source=see_link