Czy wiesz, że możesz odbudować swoją florę jelitową tymi 5 pokarmami?
Dlaczego warto zadbać o naszą naturalną, bakteryjną florę jelitową? Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na jelita, ale jeśli nie pracują one w zrównoważony sposób to mogą być źródłem toksyn, a nawet mogą blokować prawidłowe przyswajanie składników odżywczych ze spożywanych pokarmów.
W tym artykule wyjaśnimy jak możesz regulować pracę jelit oraz odbudować naturalną florę jelitową wprowadzając do swojej diety kilka niezbędnych probiotycznych pokarmów.
Probiotyki wspierające florę jelitową
Probiotyki to nic innego jak żywe bakterie spotykane w pokarmach, które omówimy w tym artykule. Ich obecność spowodowana jest wystąpieniem naturalnego procesu fermentacyjnego.
Te mikroorganizmy pomagają wzmocnić Twój układ odpornościowy i odbudowują florę jelitową. Jej zaburzenia mogą być powodowane przez złą dietę, przyjmowanie antybiotyków, czy przez problemy jelitowe.
Ich codzienne spożywanie pomoże ci znacznie poprawić niektóre dolegliwości zdrowotne:
- Zaparcia
- Gazy i wzdęcia
- Uczucie ciężkości po jedzeniu
- Choroba Leśniowskiego-Crohna
- Zespół jelita drażliwego
Jogurt
Jogurt to bardzo zdrowy pokarm dla ludzi z nietolerancją laktozy, jednak unikaj łączenia go z wieloma innymi produktami. Jest to bardzo naturalny posiłek, szczególnie przygotowany domowym sposobem.
Robią go samemu unikniesz barwników, aromatów i cukrów które dodawane są do smakowych jogurtów, jakie można kupić w sklepach.
Zrobienie jogurtu w domu jest znacznie prostsze, niż ci się to wydaje. W sklepach dostępne są maszyny do robienia jogurtu, ale jak się okaże to jego produkcji wcale nie potrzeby wyspecjalizowanych narzędzi.
Robiąc jogurt w domu wykorzystasz wszystkie jego właściwości. Do jego produkcji użyj wysokiej jakości mleka – i tak zaoszczędzisz pieniądze. Jego smak również będzie wyśmienity.
Przeczytaj również: Właściwości jogurtu – korzystaj z nich dla zdrowia
Kefir jest dobry na florę jelitową
Kefir jest jeszcze zdrowszy i jeszcze bardziej lekkostrawny niż jogurt, ponieważ jest bogaty w żywe drożdże i zawiera przy tym mniej laktozy. Ma on lekko kwaskowaty smak, ale możesz go posłodzić odrobiną miodu lub syropu z agawy.
Kefir to żywe kultury bakterii, które możesz dodać do naczynia z mlekiem (krowim, kozim, owczym, itp.). Po upływie od 24 do 48 godzin odcedź go i wypij, lub odłóż na przechowanie do lodówki. Pozwól grzybom sfermentować z mlekiem.
Warto mieć na uwadze, że niektórzy nie trawią laktozy, jednak dobrze trawią produkty zawierające sfermentowaną laktozę.
Kapusta kiszona
Kiszona kapusta jest bardzo popularna w niektórych europejskich krajach, takich jak Polska, czy Niemcy. Tutaj serwuje się ją w dodatku do mięsa, co ułatwia jego trawienie.
Powstaje poprzez fermentację świeżej kapusty z udziałem wody i soli.
Kiszona kapusta naprawdę polepsza nasza florę jelitową, a w dodatku powstaje naturalnie w procesie fermentacji z solą. Niestety nie jest dostępna w sprzedaży w większości sklepów za granicą. Kiszona kapusta zawiera niewielką dawkę octu lub alkoholu.
Gorąco zachęcamy cię do samodzielnego jej przygotowania. Możesz spróbować różnych rodzajów kapusty i innych warzyw.
Zobacz także: Czerwona kiszona kapusta – domowy przepis
Kiszony ananas wspiera florę jelitową
Ten przepyszny przepis pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej nie jest szczególnie trudny w przygotowaniu i możesz również pić go każdego dnia na pusty żołądek.
Jest to napój powstały z kiszonej skórki ananasa, który dodatkowo jest bardzo tani i prosty w przygotowaniu.
Przygotuj go w następujący sposób:
- Potrzebny ci będzie duży ananas (lub dwa średniej wielkości), które posiadają dojrzałą i zdrową skórkę.
- Umyj je i obierz.
- Pokrój skórkę na drobne kawałki i włóż je do szklanki, lub innego szklanego naczynia które możesz hermetycznie zamknąć.
- Dodaj dwa litry wody i 500 kropli brązowego lub trzcinowego cukru.
- Zamknij szczelnie naczynie i odłóż w ciepłe miejsce na 48 godzin.
- Po upływie dwóch dni odcedź płyn, tak by nie pozostały żadne kawałki, dodaj kolejny litr wody i odstaw na następne 12 godzin.
- Po opływie tego czasu dodaj 750 ml wody. Napój jest gotowy.
- Zalecamy schłodzenie napoju w lodówce przed podaniem.
- Przechowuj w chłodnym miejscu.
W czasie procesu fermentacji w napoju powstaną probiotyczne mikroorganizmy. Jeśli pozwolisz mu pozostać w tych warunkach na dłużej, to zamieni się w napój alkoholowy, a następnie w ocet.
Obrazy dzięki życzliwości mfcorwin, Ibán i litlnemo.