Czy wiesz, czym jest zespół nocnego jedzenia i jakie są jego przyczyny?

Osoby cierpiące na zespół nocnego jedzenia rzadko jedzą rano i często odczuwają silną potrzebę jedzenia wieczorem i w nocy. Mogą również borykać się z bezsennością.
Czy wiesz, czym jest zespół nocnego jedzenia i jakie są jego przyczyny?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Czy zdarzało Ci się objadać późnym wieczorem lub w nocy? Jeśli tak, to możliwe, że zespół nocnego jedzenia nie jest Ci obcy.

Ludzie z tą przypadłością wstają w środku nocy, aby zjeść. Często jedzą o tej porze, ponieważ budzą się z niekontrolowaną potrzebą jedzenia. Zdarza się to jednak tylko w nocy. W ciągu dnia osoby te mogą albo nie mieć apetytu, albo po prostu powstrzymywać się od jedzenia, narzucając sobie ścisłą dietę.

Grupa osób jedzących nocą nie jest wcale mała. Nocne jedzenie jest w rzeczywistości dość powszechne. Około 1 na 100 osób cierpi na zespół nocnego jedzenia.

Czym jest zespół nocnego jedzenia?

Objadanie się jest poważnym problemem, który możesz poznać po tych dwóch cechach:

  • Osoba zjada dużą ilość jedzenia, dużo większą niż zjedliby inni w podobnych okolicznościach.
  • Istnieje poczucie braku kontroli. Osoba ta nie może przestać jeść i nie ma nad tym kontroli.

Charakterystyka zespołu nocnego jedzenia

Kto nie słyszał o takich zaburzeniach odżywiania jak anoreksja czy bulimia?

Kobieta objada się przy lodówce, zespół nocnego jedzenia

Jednak możesz wierzyć lub nie, zespół nocnego jedzenia jest przypadłością bardziej powszechną.

Osoby z zespołem mocnego jedzenia mają często problem z kontrolowaniem swoich emocji i doświadczają ataków paniki, które mogą objawiać się w postaci:

Według niektórych psychologów, ludzie, którzy doświadczają zespołu nocnego jedzenia, zazwyczaj mają problemy z wagą. Jest to spowodowane tym, że jedzą większość swoich posiłków w czasie, w którym powinni spać.

Co więcej, 20% otyłych osób przyznaje się do lepszego samopoczucia i uczucia sytości, gdy jedzą w nocy. Podobnie, więcej niż 75% z nich spełnia swoją potrzebę nocnego jedzenia.

Jednak, mimo że ten stan jest bardziej powszechny u otyłych ludzi, może dotyczyć każdego.

Zespół nocnego jedzenia – objawy

Objawy i wzorce tego stanu są wyraźne i często powtarzają się u osób z zaburzeniami odżywiania. Jak wspomniano powyżej, osoby z zespołem nocnego jedzenia prawie nie jedzą w ciągu dnia. Mogą również całkowicie powstrzymywać się od jedzenia w dzień. Wydaje się, że za dnia brakuje im apetytu.

Co więcej, osoby te są zwykle bardziej energiczne rano, jednak w ciągu dnia ich energia zanika. Ponadto, bardzo często występują u nich zaburzenia snu.

Najczęściej spożywane przez nich pokarmy są zwykle bogate w węglowodany, takie jak słodycze, ciastka, chleb, ryż i makaron.

Osoby z zespołem nocnego jedzenia są zazwyczaj świadome, że mają problem. Dlatego często czują się przygnębione i mają poczucie wstydu. Niestety stan pogarsza się, gdy są pod wpływem stresu.

Wskazówki, jak zapobiegać i leczyć zespół nocnego jedzenia

Dokładne przyczyny tego problemu są nadal badane, a co za tym idzie, wciąż trwają poszukiwania skutecznego leczenia. Wiemy jednak, że podejście do tego problemu poprzez temat nadwagi nie jest dobrym rozwiązaniem. To delikatny temat, a osoby jedzące w nocy już o tym wiedzą i czują się z tego powodu winne.

Kobieta trzyma kogoś za rękę
W znalezieniu konkretnej przyczyny Twoich niezdrowych nawyków żywieniowych mogłaby się okazać pomocna terapia. Jednocześnie określono by sposób ich zwalczania.

Ponadto, w przeciwieństwie do innych zaburzeń odżywiania, ta przypadłość niekoniecznie musi dotyczyć wagi lub wyglądu danej osoby. Oznacza to, że nocni podjadacze nie zawsze są niezadowoleni ze swojej sylwetki (a przynajmniej nie jest to ich głównym zmartwieniem).

Z tego powodu, najważniejszą kwestią jest zrozumienie, skąd pochodzą ich uczucia i lęk i dlaczego próbują złagodzić je jedzeniem. Dlatego też praca z takim pacjentem zwykle wymaga interdyscyplinarnej interwencji specjalistów w dziedzinie psychologii, psychiatrii i żywienia.

W związku z tym poniższe porady opierają się na spojrzeniu na problem z wielu perspektyw.

Perspektywa żywieniowa

  • Osoby z zespołem nocnego jedzenia muszą przestrzegać właściwej diety i dostosować ją do swojego stanu.
  • Powinny ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie.
  • Odpoczynek jest niezbędny dla zdrowia, zarówno ilość, jak i jakość. Muszą nauczyć się technik, które pomogą im uzyskać wystarczającą ilość odpoczynku.
  • Powinny obniżyć poziom stresu poprzez zajmowanie się tym, co przynosi im radość i satysfakcję. Życie towarzyskie i wspólne spędzanie czasu są niezbędne dla dobrego zdrowia.

Perspektywa psychologiczna

Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc osobie dotkniętej zespołem nocnego jedzenia zrozumieć i stopniowo zmieniać swoje zachowanie. Pomoże uporządkować myśli i radzić sobie ze stresem i lękiem związanym z jej stanem.

Podsumowanie

Zespół nocnego jedzenia jest stanem znacznie bardziej powszechnym niż lepiej znana anoreksja i bulimia.

Dlatego ważne jest opracowanie interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązania tego problemu, koncentrując się najpierw na leczeniu lęku, który powoduje nocne jedzenie.

Nie wahaj się i udaj się do specjalisty po profesjonalną pomoc, jeśli uważasz, że masz obsesję na punkcie jedzenia, zwłaszcza w nocy lub jeśli masz wysoki poziom lęku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lopez Minguez J., Gómez Abellán P., Garaulet M., Timing of breafkast, lunch, and dinner. Effects on obesity and metabolic risk. Nutrients, 2019.
  • Hannou SA., Haslam DE., McKeown N., Herman MA., Fructose metabolism and metabolic disease. J Clin Invest, 2018. 128 (2): 545-555.
  • Lao XQ., Liu X., Deng HB., Chan TC., et al., Sleep quality, sleep duration, and the risk of coronary heart disease: a prospective cohort study with 60,586 adutls. J Clin Sleep Med, 2018. 14 (1): 109-117.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.