Czy warto inwestować w markową odzież? Fakty, które powinieneś wiedzieć

Czy masz trudności z podjęciem decyzji między zakupem odzieży markowej a pospolitej? W tym artykule przedstawiamy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.
Czy warto inwestować w markową odzież? Fakty, które powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli chodzi o kupowanie ubrań, istnieje wiele uprzedzeń dotyczących ich wyboru. Z jednej strony istnieje presja społeczna; z drugiej strony trzeba dbać o swój portfel. Ważną rolę odgrywają również względy dotyczące materiałów, jakości i procesów produkcyjnych. Rodzi to odwieczne pytanie, czy warto inwestować w markową odzież, czy nie.

Posiadanie znanych marek może być społecznie interpretowane jako znak wyróżnienia i prestiżu. Podobnie odzież markowa ma zwykle najwyższą jakość, która gwarantuje jej trwałość w czasie.

Jednak to czynnik ekonomiczny sprawia, że decydujemy się na odzież generyczną, bo nikt nie waha się oszczędzać i kupować więcej ubrań za mniejsze pieniądze. Jednak błędem jest poleganie wyłącznie na cenie przy zakupie ubrań.

Co wziąć pod uwagę, inwestując w markową lub generyczną odzież

Poza samą marką, przy wyborze ubrań w szafie należy wziąć pod uwagę ważniejsze elementy. W rzeczywistości w grę wchodzą czynniki etyczne, techniczne, a nawet psychologiczne.

Ponadto należy pamiętać, że marka, mając rozpoznawalną nazwę, nie zawsze jest gwarancją jakości. Niektórzy projektanci stali się bardzo sławni, a ich produkty kosztują więcej tylko ze względu na ich prestiż.

Przyjrzyjmy się kilku aspektom, o których należy pamiętać.

Porównaj ropa de marca.
Przy zakupie ubrań bierze się pod uwagę wiele kryteriów. Każda osoba ma swoje.

Materiały i jakość

Duży procent wagi argumentów przemawiających za podjęciem decyzji, czy inwestować w markową odzież powinien spaść na materiały i jakość odzieży. Są to czynniki, które gwarantują, że ubrania przetrwają w czasie.

W rzeczywistości inwestowanie w ubrania dobrej jakości, które początkowo są droższe, ale przez lata pozostają w lepszym stanie, jest lepszym rozwiązaniem niż kupowanie taniej odzieży, którą będziesz używać krótko. Istnieją pewne małe marki lub projektanci, które nie są dobrze znane a jednak mają odpowiedzialne i wysokiej jakości procesy produkcyjne.

Odpowiedzialność społeczna i środowiskowa

Powszechnie wiadomo, że branża modowa jest obecnie jedną z najbardziej zanieczyszczających branż. Tak twierdzi organizacja Greenpeace, a także wiele innych.

Oprócz kryteriów środowiskowych ważne jest również, aby wziąć pod uwagę etykę stojącą za marką. Niektóre obszary przemysłu modowego są oskarżane o wyzysk siły roboczej, zwłaszcza w krajach azjatyckich.

Organizacja reprezentująca ponad 100 organizacji z siedzibą w południowych Indiach stworzyła Deklarację Tamil Nadu, która wzywa marki odzieżowe do zaprzestania poważnego wyzysku i łamania praw człowieka. Z tych powodów znajomość społecznej i środowiskowej odpowiedzialności firm modowych jest kluczem do ustalenia, czy warto inwestować w markową odzież.

Myślimy, że spodoba ci się ten artykuł: Czym jest moda cyrkularna i dlaczego jest trendem?

Technologia i design

Niektóre marki odzieżowe mają również wyższe ceny, ponieważ niejednokrotnie produkują odzież specjalistyczną. Tak jest w przypadku poszukiwania stroju do uprawiania sportu lub na bardzo specyficzne potrzeby. W takim przypadku ich technologia może pomóc zapewnić większy komfort i dobre samopoczucie.

Co chcesz pokazać inwestując w markową odzież?

Nie można uogólniać, ale często istnieje tendencja do posiadania markowych przedmiotów, aby pokazać prestiż lub uchodzić za modną osobę. Bardzo często te pragnienia kupowania tego, co jest w modzie, faktycznie biorą sie z obawy przed wykluczeniem. Takie idee często promują również celebryci lub influencerzy.

Z tego powodu ślepe podążanie za modą celebrytów nie ma sensu. W rzeczywistości badanie przeprowadzone przez Universidad del Norte de Colombia, zatytułowane „Impulsywne kupowanie i materializm u młodych ludzi”, wskazuje, że wygląd fizyczny był kryterium osiągnięcia sukcesu w pracy, w sferze towarzyskiej, a nawet uczuciowej. Reklama wykorzystała tę koncepcję, aby stworzyć nieistniejące potrzeby i promować konsumpcję.

Materializm to trend, który utrzymuje cię w przekonaniu, że im więcej konsumujesz, tym bliżej jesteś szczęścia. Z tego powodu niezwykle ważne są kampanie edukacyjne na temat zakupów i materialistycznej postawy już od dzieciństwa.

Ważne wiedzieć, dlaczego chcesz kupować ubrania i czy jest jakiś czynnik emocjonalny, który skłania Cię do impulsywnego kupowania ubrań. W rzeczywistości zakupy nie są źródłem prawdziwego szczęścia. Świadomość tego może nam pomóc w lepszym zdefiniowaniu naszej tożsamości.

Compras compulsivas.
Kompulsywne zakupy oznaczają przywiązanie do materializmu i wskazują na związek posiadania z odczuwanym szczęściem. Nie ogranicza się to tylko do ubrań.

Wybierz modę cyrkularną i bądź kreatywna

Jest to koncepcja, która powstała w ostatnich latach w odniesieniu do produktów modowych, które mają niski negatywny wpływ na środowisko i zakładają odpowiedzialne procesy produkcyjne. Oznacza to, że są alternatywą dla tak zwanej szybkiej mody.

Aby kupować odpowiedzialne produkty czy ubrania, trzeba znać procesy produkcyjne i podejmować świadome decyzje. Wskazane jest również, aby nosić odzież tak długo, jak to możliwe i nie być konsumentem, który ignoruje kwestie środowiskowe.

Teraz, gdy znasz już argumenty, by odpowiedzieć, czy warto inwestować w markową odzież, możesz budować swoją szafę w bardziej ekologiczny sposób! Pamiętaj, że Twojej wartości jako osoby nie określa ilość posiadanych przez Ciebie ubrań ani marek, które tworzą Twoją garderobę. Wręcz przeciwnie, sama twoja autentyczność czyni cię wartościowym. Więc jeśli jesteś kreatywna, z pewnością możesz mieć szafę z osobistym stylem, który nie opiera się na żadnych markach!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arocas, R.L., Arrieta, S.P., & Botero, M.M. (2004). La Compra Impulsiva y el Materialismo en los jóvenes: Estudio exploratorio en Estudiantes Universitarios de Barranquilla (Colombia).
  • Fast fashion: de tu armario al vertedero. (s/f). Greenpeace.org. Recuperado el 14 de diciembre de 2021, de https://www.greenpeace.org/mexico/blog/9514/fast-fashion/
  • (S/f). Tamilnadudeclaration.org. Recuperado el 13 de diciembre de 2021, de https://tamilnadudeclaration.org/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.