Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy?
Wiele osób myśli, że poród naturalny po cesarskim cięciu nie wchodzi w grę. To jednak nieprawda. Wielu kobietom się to udaje i jest to nie tylko możliwe, ale zalecane.
Szacuje się, że nawet 75% kobiet może rodzić naturalnie po sectio caesarea. Proces ten nazywa się VBAC (od angielskiego terminu Vaginal Birth After Cesarean Section). Kobieta powinna wraz z lekarzem zdecydować, co jest w jej przypadku najlepsze.
Poród naturalny ma ważne zalety, stanowi mniejsze zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Jednak w niektórych przypadkach nie jest zalecany. Powinno się więc dokonywać oceny indywidualnie.
Dlaczego kobiety decydują się na poród naturalny po cesarskim cięciu?
Jest wiele powodów, dla których poród naturalny po cesarskim cięciu może być zalecany. Oto niektóre z nich:
- Komplikacje chirurgiczne. Cesarskie cięcie może spowodować obfite krwawienie i zakrzepicę żył głębokich, czyli formowanie się skrzepów krwi w żyłach głębokich.
- Mniejsze ryzyko infekcji. Przy cesarce jest ono zwiększone.
- Mniejsze ryzyko uszkodzenia tkanek. Czasami cesarskie cięcie kończy się uszkodzeniem organów takich jak pęcherz czy jelita.
- Obniżone ryzyko histerektomii. Poród naturalny zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji skutkujących koniecznością usunięcia macicy, czyli histerektomii.
- Ochrona na wypadek przyszłych ciąż. Kilka porodów przez cesarskie cięcie może wywołać problemy takie jak łożysko przodujące lub przyrośnięcie łożyska, co komplikuje kolejne porody.
- Szybsza regeneracja. Po cesarskim cięciu konieczna jest hospitalizacja i odpowiednie dbanie o ranę, więc powrót do normalnego funkcjonowania trwa dłużej.
- Preferencje osobiste. Niektóre kobiety chcą mieć doświadczenie porodu naturalnego i mają na to szansę nawet jeśli wcześniej rodziły przez cesarskie cięcie.
Obszerne badanie przeprowadzone przez Leeds University Hospitals podaje, że poród przez cesarskie cięcie powiązany jest z wyższą śmiertelnością matek i noworodków oraz z większymi komplikacjami poporodowymi.
Które kobiety mogą rodzić naturalnie po cesarce?
Nie wszystkie kobiety mogą mieć poród naturalny po cesarskim cięciu. Pewne kryteria wykluczają je z tego, co obniża ryzyko komplikacji. Najważniejszym z nich jest stan macicy.
Znaczenie ma na przykład rodzaj cięcia zastosowany przy cesarce. Kobiety, u których zrobiono pionowe nacięcie w górnej części macicy nie powinny rodzić naturalnie. Podobna jest sytuacja kobiet, które miały operacje macicy lub przeszły perforację tego organu.
Inne kryteria wykluczające są następujące:
- Cesarskie cięcie wykonano mniej niż 18 miesięcy wcześniej.
- Poród naturalny nie był nigdy wcześniej możliwy.
- Występują problemy z łożyskiem.
- Dziecko nie jest ułożone prawidłowo.
- Ciąża mnoga.
- Dziecko jest zbyt duże w stosunku do miednicy matki.
- Kobieta chce rodzić poza szpitalem.
- Istnieje konieczność wywołania porodu.
- Kobieta jest w zaawansowanym wieku.
- Przyszła matka cierpi na otyłość lub ma znaczną nadwagę.
- Występuje stan przedrzucawkowy.
Niektórzy eksperci twierdzą, że z porodu naturalnego wyklucza przejście w przeszłości dwóch lub więcej cesarek. Jednak badania szkoły medycznej uniwersytetu w Waszyngtonie wykazały, że nie wiąże się to z dużym ryzykiem. Temat pozostaje zatem kontrowersyjny.
Czytaj dalej: Przedterminowy poród: jakie są jego przyczyny?
Poród naturalny po cesarskim cięciu: ryzyko
Poród naturalny po cesarskim cięciu wiąże się z pewnym ryzykiem. Najpoważniejsza z potencjalnych komplikacji to rozerwanie macicy. Dzieje się tak tylko w 1% przypadków, ale to bardzo niebezpieczne – zagraża życiu matki i dziecka.
Dochodzi do tego, gdy podczas porodu naturalnego rozrywa się blizna po cesarce i macica się otwiera. Wówczas konieczne jest cesarskie cięcie w celu ratowania życia matki i dziecka. Czasami wiąże się to też z usunięciem macicy, co uniemożliwia dalsze planowanie potomstwa.
Ryzyko przerwania macicy podczas porodu naturalnego po cesarskim cięciu jest o wiele mniejsze u kobiet, u których wykonano poprzeczne cięcie podczas cesarki. Wyklucza się zatem pacjentki, u których zastosowano cięcie pionowe.
Czytaj teraz: Metoda przygotowania do porodu Bonapace
Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy?
Jeśli kobieta chce rodzić naturalnie po cesarskim cięciu, powinna zakomunikować to lekarzowi odpowiednio wcześnie. Konieczne jest przedstawienie dokładnie przebiegu poprzedniego porodu.
Dzięki temu lekarz może realnie ocenić szanse powodzenia i potencjalne ryzyko. Matka powinna być dobrze poinformowana na temat korzyści i możliwych komplikacji przed podjęciem decyzji.
Poród naturalny ma wiele zalet, ale matka powinna być otwarta także na inne możliwości. Gdy odradza się to rozwiązanie, nie ma sensu się upierać. Najważniejsze jest bezpieczeństwo własne i dziecka, które przychodzi na świat.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tahseen, S. (2010, enero). Vaginal birth after two caesarean sections (VBAC-2)-a systematic review with meta-analysis of success rate and adverse outcomes of VBAC-2 versus VBAC-1 and repeat (third) caesarean sections. PubMed. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19781046/.
- Cahill, A. G. (2010, marzo). Vaginal birth after caesarean for women with three or more prior caesareans: assessing safety and success. PubMed. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20374579/.
- Vargas Juscamaita, A. T., Lévano Castro, J. A., & Lazo Porras, M. D. L. Á. (2013). Parto vaginal después de una cesárea: aplicando un puntaje al momento del ingreso en un hospital. Revista peruana de ginecología y obstetricia, 59(4), 261-266.