Czy podgrzewanie plastiku w mikrofalówce jest bezpieczne?
Podgrzewanie plastiku w mikrofalówce to często wykonywane i proste działanie. Jednak może okazać się ono szkodliwe, jeśli będziemy tak robić z niewłaściwymi materiałami. Dowiedz się więcej na ten temat czytając dzisiejszy artykuł!
Opakowania wykonane z syntetycznych materiałów pochodzenia organicznego złożone z polimerów są wszechobecne w różnych instytucjach i w domach. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że wiele osób decyduje się na podgrzewanie plastiku w mikrofalówce. Ale czy takie działanie jest zdrowe?
Wiemy, że podgrzewanie żywności w mikrofalówce wywołuje wibracje cząsteczek, co zmienia jego skład chemiczny. Poza tym mikrofalówki są w stanie zmieniać również skład chemiczny używanych przez pojemników.
Ciągle trwa powszechna debata pełna argumentów przemawiających zarówno za używaniem mikrofalówek, jak i opowiadających się przeciwko niemu. Niektórzy uważają, że podgrzewanie plastiku w mikrofalówce nie jest szkodliwe, jeśli tylko jest on wykonany z właściwego materiały i znamy właściwości zamkniętego w nim jedzenia.
To stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jakie rodzaje plastiku nadają się do podgrzewania w mikrofalówce, a których nie powinno się do niej wkładać.
Jakie są rodzaje plastiku?
Plastiki możemy podzielić na naturalne lub syntetyczne. Do syntetycznych zaliczamy termoplastiki, materiały termoutwardzalne oraz elastomery. Zgodnie z ustalonym systemem znakowania, można je rozpoznać dzięki symbolowi recyklingowemu, który wygląda jak trójkąt złożony z trzech strzałek.
To międzynarodowy symbol recyklingowy, a w jego wnętrze wpisany jest numer od 1 do 7.
Lista symboli recyklingowych
- PET (poli(tereftalan etylenu)): Ma wiele właściwości, takich jak przeźroczystość i przyjmowanie barwników. Jest mocny, lekki i łatwy do recyklingu. Wielu producentów wykorzystuje PET do pakowania napojów.
- HDPE (polietylen o wysokiej gęstości): Elastyczny, ale do pewnego stopnia sztywny. Jest odporny na wpływ substancji chemicznych i niskie temperatury. Jest bezbarwny, praktycznie przejrzysty oraz można na nim z łatwością drukować i malować oraz przyklejać do niego różne rzeczy. Często wykorzystuje się go do pakowania żywności, środków czyszczących lub oleju napędowego.
- PVC (polichlorek winylu): To bardzo elastyczny i przeźroczysty plastik, wykorzystywany przez wiele firm w produkcji toreb, pojemników laboratoryjnych lub zamrożonego jedzenia. Można również poddawać go recyklingowi i wytwarzać z niego pojemniki, kosze na śmieci oraz rury.
- LDPE (polietylen o niskiej gęstości): Ten plastik nie nadaje się zbytnio do recyclingu i jest najrzadziej wykorzystywany w łańcuchu produkcji żywności z powodu łatwego uwalniania toksyn. Jest odporny na działanie kwasów. Jego twardość sprawia, że wykorzystuje się go w produkcji rur, instalacji wodno-kanalizacyjnych, sprzętu medycznego, butelek na detergenty oraz innych przedmiotów.
- PP (polipropylen): Również jest wytrzymały, stabilny termicznie oraz łatwy do kształtowania i barwienia. Jest używany do produkcji zakrętek do butelek, lunchboxów i pieluch. Jest odporny na działanie środków chemicznych, wrzącej wody oraz detergentów. To jedyny rodzaj plastiku, który został zatwierdzony do kontaktu z żywnością przez Światową Organizację Zdrowia.
- PS (polistyren): Znamy go jako pleksi. Jest twardy i wykorzystuje się go w produkcji żywności, zabawek oraz sprzętów laboratoryjnych.
- Inne (zmieszany plastik): Produkt, który jest trudny do recyklingu i składa się z kilku materiałów. Znajduje się w najróżniejszych przedmiotach, na przykład w butelkach dla dzieci, kubkach z dziubkiem, pojemnikach medycznych, częściach samochodów oraz płytach CD.
Dowiedz się również: Plastikowe butelki – 13 kreatywnych pomysłów
Które rodzaje plastiku można podgrzewać w mikrofalówce?
Zgodnie z regulacjami i kodami identyfikacyjnymi możemy stwierdzić, że pojemniki, które można podgrzewać w mikrofalówce mają numery 1, 2 i 5. Albo mają napis “do użycia w mikrofalówce”.
Tylko te pojemniki cechuje skład, który pozwala na użycie w mikrofalówce bez obaw o zachodzenie zmian w ich stabilności fizykochemicznej oraz bez toksycznej migracji cząsteczek.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku butelek dla dzieci, ponieważ producenci przez dekady produkowali je z poliwęglanu. Ten surowiec w mikrofalówce uwalnia bisfenol A, który zaburza pracę układu hormonalnego.
Obecnie obowiązuje zakaz jego produkcji, a firmy zastępują go polipropylenem lub polietylosulfonem, które można bezpiecznie podgrzewać w mikrofalówce. Jednak mimo wszystko należy sprawdzić etykietę produktu, aby upewnić się, że nie zawiera BPA.
Widzisz więc, że istnieje wiele różnych rodzajów plastiku, a w domu często wykorzystujemy je ponownie. Mamy tendencje do wykorzystywania różnych pojemników w celu przechowywania żywności lub napojów nawet jeśli nie zostały stworzone w tym celu, a przynajmniej nie w sposób, który zapewnia wytrzymałość.
Co więcej, czasami uważamy, że sam fakt wykonania z plastiku umożliwia ich podgrzewanie w mikrofalówce.
Przeczytaj również: Świeże mleko matki – jak należy je przechowywać?
Jakie jest ryzyko?
Niektóre rodzaje plastiku pod wpływem ciepła lub zimna uwalniają dioksyny, czyli trujące i rakotwórcze substancje. Przenikają one do żywności podczas procesu chemicznego nazywanego migracją.
Chociaż w niektórych analizach szacuje się, że wpływ procesu migracji jest przeceniany, to istnieje wiele argumentów naukowych, które przemawiają za zachowaniem sporej dozy ostrożności. Przyjrzyjmy się kilku przykładom:
- Jeśli na opakowaniu widnieje numer 7, oznacza to, że zawiera bisfenol. Spożywany w dużych ilościach może być szkodliwy dla organizmu. To substancja egzogenna, która zgodnie z badaniami, może wpływać na rozwój otyłości, wywoływać zmiany w układzie hormonalnym oraz przewlekłe choroby degeneracyjne.
- Opakowania z numerem 3 i akronimem PVC zawierają ftalany, związki chemiczne wykorzystywane jako plastyfikatory i są szkodliwe dla zdrowia.
- Nigdy nie podgrzewaj żywności w mikrofalówce w plastikowych opakowaniach z numerem 4 lub PVC (chlorek poliwinylu) lub 6 lub PS (polistyren).
Inne badanie wykazało, że wiele osób, które często używają mikrofalówki, nie wiedzą jakie rodzaje plastiku można do niej wkładać. Co gorsze, wykorzystują każde opakowanie i przegrzewają jedzenie. To zwiększa ryzyko migracji obcych cząsteczek z powierzchni danego materiału do jedzenia.
Poza tym szybki tryb naszego życia i pracy, które promują przegrzewanie żywności o dużej zawartości tłuszczów, tylko pogarszają tę sytuację. Okazuje się, że migracja zwiększa się, gdy podgrzewamy produkty o wymienionych cechach i przedłużamy czas kontaktu z pojemnikiem.
Co zrobić, aby podgrzewanie plastiku w mikrofalówce nie było konieczne?
Jeśli nie posiadasz plastiku, który można bezpiecznie stosować w mikrofalówce, możesz używać pojemników ze szkła lub ceramiki. Będą one w stanie bez problemu wytrzymać temperaturę wykorzystywaną do podgrzewania. Jeśli masz zamiar podgrzewać coś tylko kilka sekund, możesz spokojnie użyć w tym celu papieru lub kartonu, najlepiej w białym kolorze.
Do najlepszych opcji zaliczamy pojemniki z silikonu lub pyrexu, których można używać zarówno w mikrofalówkach, jak i w tradycyjnych piekarnikach.
Nigdy nie należy wkładać metalu do mikrofalówki. Jednak w dzisiejszych czasach, zgodnie z zalecaniami producentów, można używać folii aluminiowej. Na rynku znajdują się nawet pojemniki z folii aluminiowej przeznaczone do użycia w mikrofalówce.
Podgrzewanie plastiku w mikrofalówce: sprawdzanie standardów pojemników
Zalecamy używać pojemników, które zostały określone przez producentów jako bezpieczne do podgrzewania w mikrofalówce. Zgodnie z obowiązującymi standardami, producenci muszą wykazywać rodzaj plastiku, z którego wykonano pojemnik, na każdym opakowaniu. Dlatego też poznanie informacji i stosowanie się do nich zależy jedynie od nas.
Jeśli jednak masz trudności z rozpoznaniem plastikowych opakowań, których można bezpiecznie używać w mikrofalówce, warto na wszelki wypadek zdecydować się na używanie szkła lub ceramiki.
Musisz również określić czy potrzebujesz gotować, czy też po prostu coś podgrzać. W tym drugim przypadku czas przebywania w mikrofalówce jest krótszy. Dlatego też nie powinna Ci się stać krzywda bez względu na to, czy użyjesz plastiku, czy szkła.
Jednak jeśli chcesz gotować, sytuacja staje się bardziej złożona. W takim przypadku nigdy nie używaj w mikrofalówce pojemnika, który nie jest wyraźnie do tego przeznaczony. Poza tym unikaj pojemników, które zostały zdeformowane lub są bardzo zużyte, ponieważ istnieje większe ryzyko, że uwolnią niebezpieczne związki chemiczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Albino, D. A. (2001). Interacción envase-alimento en aplicaciones de alta temperatura (Doctoral dissertation, Universidad de Zaragoza). Disponible en: https://www.aragon.es/documents/20127/674325/TESIS_INTERACCIONES_ESPECIALES_2007.pdf/5973ea97-3634-899a-9f96-48e5c29b71c7
- Beltrán, M. I. (2011). Tema 2. Tipos de plásticos, aditivación y mezclado. Tecnología de los Polímeros. Disponible en: https://rua.ua.es/dspace/
- Cadavid, R. R. V. M. A. Horno microondas, su funcionamiento, mitos y realidades, y una medida de la velocidad de la luz. Disponible en https://www.researchgate.net/
- García, M. B., & Pedlowski, L. M. (2014). Evaluación del conocimiento del consumidor acerca de los riesgos asociados al uso de recipientes plásticos durante el calentamiento de alimentos (Doctoral dissertation, Universidad Argentina de la Empresa). Disponible en: https://repositorio.uade.edu.ar/xmlui/handle/123456789/2458
- González Castro, M. I. (2006). Determinación de la migración de monómeros y aditivos plásticos de envases alimentarios. Disponible en: https://digibug.ugr.es/bitstream/handle/10481/1005/16151422.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Juan-García, A., Gallego, C., & Font, G. (2015). Toxicidad del Bisfenol A: Revisión. Revista de Toxicología, 32(2), 144-160. Disponible en: https://www.redalyc.org/pdf/919/91942717014.pdf
- Muñoz Llancao, C., & Parker Wichelhaus, J. (2017). Disruptores endocrinos: información general, efectos en el organismo y su inclusión en contenedores plásticos reutilizables destinados al almacenaje de alimentos (Doctoral dissertation, Universidad Finis Terrae (Chile) Facultad de Medicina). Disponible en http://repositorio.uft.cl/ rae (Chile) Facultad de Medicina). Disponible en [http://repositorio.uft.cl/](http://repositorio.uft.cl/handle/20.500.12254/874)_