Czy odczuwasz silny ból w stopach? Spójrz na te 14 możliwych przyczyn

Kiedy bolą Cię stopy, może być wiele przyczyn. Jednak ten rodzaj bólu jest na ogół związany ze starzeniem się i używaniem nieodpowiednich butów. Dowiedz się więcej tutaj!
Czy odczuwasz silny ból w stopach? Spójrz na te 14 możliwych przyczyn
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Jeśli odczuwasz silny ból w stopach, powinieneś wiedzieć, że jest to bardzo powszechna dolegliwość o różnych przyczynach. Może dotyczyć stóp, pięt lub łuków podeszwowych.

Anatomicznie stopy zawierają 28 kości, 33 stawy oraz ponad 100 ścięgien, mięśni i więzadeł. Choroby stóp mogą objawiać się dyskomfortem i bólem, a nawet prowadzić do utraty mobilności i równowagi.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najczęstszych przyczyn powodujących silny ból w stopach.

Najczęstsze przyczyny powodujące silny ból w stopach

Następnie wymienimy 14 powodów, dla których Twoje stopy mogą bardzo boleć. W każdym razie pamiętaj, że pracownik służby zdrowia to właściwa osoba, która postawi ci dokładną diagnozę.

1. Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest spowodowane zapaleniem powięzi podeszwy więzadeł, które biegnie od pięty do spodzie stopy. Jej głównym objawem jest ból w pięcie, który rozciąga się do łuku stopy, zwłaszcza po przebudzeniu lub po bezczynności.

Najczęstszą przyczyną bólu stóp jest noszenie butów bez odpowiedniego wsparcia.

2. Zapalenie śródstopia

Jeśli Twoje stopy bardzo bolą, możesz mieć zapalenie śródstopia. Jest to spowodowane stanem zapalnym śródstopia, czyli środkowego obszaru pod stopami, aż do miejsca, w którym zaczynają się palce. Często jest to spowodowane intensywnymi ćwiczeniami, takimi jak bieganie lub skakanie.

3. Ostroga piętowa

Ostroga piętowa powoduje nieprawidłowy wzrost kości w pięcie w kształcie trójkąta. Często wiąże się to również z zapaleniem rozcięgna podeszwowego.

Kiedy występuje duża przyczepność i przeciążenie, we wstawce powięzi powstają pęknięcia. Pęknięcia te powodują zwapnienie, co prowadzi do wzrostu kości, która sama w sobie nie powoduje bólu. Dolegliwości pochodzą z powodu podrażnienia tkanek.

Ostroga piętowa to narośl pięty, która tworzy się stopniowo, aż pewnego dnia zacznie objawiać się bólem. Ból jest częstszy po intensywnych aktywnościach lub długich okresach odpoczynku.

4. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jest to choroba zwyrodnieniowa chrząstki i spodu kością. Jest to związane z zaawansowanym wiekiem lub nadmiernymi ćwiczeniami o dużej intensywności.

Generuje przerywany ból w stopach, z uczuciem ciężkości i sztywności w stawach. Zwyrodnienia nie można zmodyfikować, kiedy już się rozpocznie, ale objawy można kontrolować.

Zaleca się odchudzanie, fizjoterapię i rehabilitację, regularne ćwiczenia o dużej intensywności oraz odpowiednie buty (w tym wkładki ortopedyczne).

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie

5. Haluksy lub paluch koślawy

To zaburzenie jest bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. To kostna wypukłość w stawie pierwszego palca (powszechnie znana jako duży palec u nogi). Powoduje silny ból w stopach i może powodować odchylenie pozostałych palców. Jest to również związane z czynnikami dziedzicznymi, nadwagą i noszeniem przedłużonych butów z wąskimi noskami lub bardzo wysokich obcasów.

6. Palec młotkowaty

Jeśli Twój ból w stopach wiąże się z palcem młotkowatym, to wiesz, że ból jest jedną z najbardziej uporczywych form dyskomfortu. Ten rodzaj bólu jest wynikiem wyginania się do góry mniejszych palców.

7. Starzenie się

Z biegiem lat tracimy kolagen we wszystkich tkankach. Wpływa to na przednią część stopy i poduszeczki tłuszczowe na pięcie w kończynach dolnych. W tym przypadku atrofia często wiąże się z wiekiem i może nawet prowadzić do płaskostopia.

8. Nerwiak Mortona

Nerwiak Mortona jest spowodowany nieprawidłowym nagromadzeniem tkanki nerwowej między palcami po uszkodzeniu tkanki. Najczęściej występuje między drugim a trzecim palcem.

Tutaj ból w stopach objawia się pieczeniem lub mrowieniem. W niektórych przypadkach między palcami stóp pojawia się wrażenie masy lub ciała obcego.

9. Zapalenie sezamoidalne lub złamanie naprężeniowe sezamoidalne

Trzeszczki to dwie małe tkanki kostne, które leżą pod pierwszym palcem i wspierają ścięgna zginaczy w palcach. Nie każdy je ma.

Ich złamanie następuje w wyniku przeciążenia lub naciągnięcia ścięgien. Jest to stosunkowo częsta przypadłość u tancerzy. W przypadku zapalenia sezamoidalnego pojawia się ból w stopach poniżej podstawy pierwszego palca.

10. Obrzęk

Obrzęk to wzrost objętości wtórny do zatrzymania płynów. Ma wiele możliwych przyczyn kiedy występuje w stopach i kostkach. W rzeczywistości może to być spowodowane niewydolnością żylną, patologiami serca, cukrzycą lub siedzącym trybem życia.

W tym przypadku ból w stopach objawia się bardziej jako uczucie ciężkości. Głównym objawem jest zauważalna zwiększona objętość oraz obrzęk stóp.

11. Neuropatia obwodowa

Jest to uszkodzenie nerwów wtórne do cukrzycy, ucisku nerwów, zaburzeń autoimmunologicznych, stosowania chemioterapii, alkoholizmu lub nieprawidłowego poziomu witaminy B12. Objawia się bólem stóp z pieczeniem i mrowieniem.

12. Modzele i odciski

W tym przypadku dochodzi do zgrubienia skóry w wyniku tarcia lub nacisku, który się powtarza. Może to mieć miejsce na pięcie lub śródstopiu, a nawet nad palcami. Ogólnie często występuje ból, a także stwardniała, pogrubiona, łuszcząca się, sucha, szorstka skóra ze zmianami koloru.

13. Płaskostopie

Płaskostopie jest normalne u dzieci poniżej trzeciego roku życia, ale u dorosłych może być spowodowane chorobami dziedzicznymi lub starzeniem się z powodu rozwoju ekstremalnej elastyczności ścięgien. Ten stan zwykle nie powoduje bezpośredniego bólu stóp, chociaż może mieć wpływ na chodzenie i wtedy powoduje ból.

14. Skręcenie

Kiedy Twoje stopy bolą z powodu skręcenia, wiesz, że doznałeś kontuzji. Ten rodzaj bólu pojawia się, gdy staw jest zmuszany do poruszania się w nienaturalnej pozycji poprzez rozciągnięcie lub zerwanie więzadeł.

Esguince de tobillo hace que te duelan los pies.
Sportowcy są bardziej narażeni na skręcenie stopy z powodu przeciążenia stawu skokowego. Wraz z dyskomfortem pojawia się obrzęk i, w cięższych przypadkach, zmiany w kolorze skóry.

Czy trzeba iść do lekarza, gdy bolą Cię stopy?

Ogólnie rzecz biorąc, ból, który ustępuje wraz z upływem dni, nie wymaga pomocy medycznej. Mimo to powinieneś udać się do specjalisty, gdy dyskomfort jest przewlekły, uniemożliwia chodzenie, prowadzi do niepełnosprawności lub występują objawy towarzyszące. Jeśli występuje gorączka lub obrzęk, należy również wziąć pod uwagę przyczynę zakaźną.

Kiedy silny ból w stopach nie ustępuje i wiąże się ze zmianami koloru lub deformacją, należy rozważyć możliwość złamania, zwłaszcza jeśli wcześniej wystąpił uraz lub uderzenie.

Ogólnie diagnoza opiera się na badaniu lekarskim i badaniu fizykalnym stopy. Zwykle lekarz ocenia również obszary bólu lub tkliwości, łuk stopy i zachowanie kończyn podczas chodzenia.

Zwykłe prześwietlenie, czasami razem z USG tkanek miękkich, zwykle wystarcza jako badanie uzupełniające w diagnozowaniu problemów ze stopami.

Leczenie będzie zależeć od przyczyny, ale składa się poprawy bólu przez fizykoterapię (gorące lub zimne okłady lub lodu), niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). W niektórych przypadkach zaleca się też zastrzyki steroidowe (na zapalenie powięzi podeszwy, zapalenie sezamoidalne i nerwiaki Mortona).

Jak możesz zapobiegać bólom stóp?

Najważniejszą rzeczą jest zmiana nawyków, odpowiednie rozciąganie się, zmniejszenie nadwagi, unikanie stania przez dłuższy czas i próba noszenia butów podtrzymujących lub wkładek ortopedycznych. Jeśli często bolą Cię stopy, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Singh, Jasvinder A., et al. “2015 American College of Rheumatology guideline for the treatment of rheumatoid arthritis.” Arthritis & rheumatology 68.1 (2016): 1-26.
  • Schafer, Kevin A., and Jeremy J. McCormick. “Turf toe and Sesamoiditis.” Operative Techniques in Sports Medicine (2021): 150869.
  • Navarro-Najarro, Daniel Kenneth, and Óscar Gutiérrez-Huamani. “Prevención de esguince y entrenamiento propioceptivo del tobillo en deportistas.” Revista digital: Actividad Física y Deporte 7.2 (2021).
  • Vidal, José Antonio García, et al. “Relación entre el sexo, edad e índice de masa corporal y el Foot Function Index en pacientes con fascitis plantar.” Revista Internacional de Ciencias Podologicas 13.1 (2019): 33.
  • Forcada, AL García. “Neuropatías, radiculopatías y plexopatías.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.75 (2019): 4423-4436.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.