Czy można żyć 100 lat?

Czy można żyć 100 lat lub więcej? Według badaczy JEST to możliwe. Poznaj wszystkie szczegóły odpowiedzi na to pytanie w tym artykule!
Czy można żyć 100 lat?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

To pytanie zadaje sobie tysiące ludzi na całym świecie: czy można żyć 100 lat? Według kilku badań rzeczywiście można przeżyć całe stulecie.

Oczywiście, aby to zrobić, powinieneś zacząć od wprowadzania zdrowszych nawyków już od najmłodszych lat. Możesz przynajmniej wydłużyć oczekiwaną długość życia, stając się zdrowszym. W tym artykule przyjrzymy się, czy można żyć 100 lat.

Co robić, aby żyć 100 lat

Sprzedawanie sposobu na życie wieczne nie ma nic wspólnego z niewytłumaczalnym cudem ani z kłamstwem. Chodzi po prostu o pewne nawyki, które musisz praktykować, aby żyć dłużej.

Może nie osiągniesz 100 lat, ale możesz żyć więcej niż 80 lub 90 lat, pod warunkiem, że nie wydarzy się żadna tragedia. A co najważniejsze, będziesz robić to w zdrowy sposób, tak, by cieszyć się każdym dniem! Poniższe wskazówki mają na celu zagwarantowanie zdrowego i pełnego życia, które w dłuższej perspektywie zaowocuje kolejnymi, pięknymi latami.

1. Słuchaj swojego ciała i zwracaj uwagę na to, co ci mówi

Każdego dnia zwracaj uwagę na sygnały, które daje Ci Twój organizm. Zapisz, jak się ogólnie czujesz, czy dobrze spałeś i czy odczuwasz ból lub jakiś dyskomfort. Aby być bardziej precyzyjnym, możesz na przykład zapisać swoje ciśnienie krwi.

Kontynuuj zapiski przez trzy miesiące, pozwól, aby minęły trzy kolejne i zacznij od nowa. Następnie przeanalizuj wyniki. Dzięki temu, kiedy idziesz do lekarza lub zgłaszasz ból, który odczuwasz, możesz dokładniej określić daty lub godziny, w których zacząłeś czuć się źle.

Myślimy, że może cię zainteresować również ten temat: Oczekiwana długość życia: dlaczego Japończycy żyją dłużej?

2. Ureguluj swoje życie, aby żyć 100 lat

Ciało potrzebuje porządku i nawyków. Na przykład obejmuje to wstawanie zawsze o tej samej porze każdego dnia, chodzenie do łóżka o tej samej porze, jedzenie w tych samych godzinach itp. Zmniejsza to stres fizyczny i utrzymuje równowagę wewnętrzną.

Organizm ceni regularność we wszystkich swoich czynnościach, od jedzenia po sen, ćwiczenia i pracę. Staraj się nie pracować w godzinach nadliczbowych ani nie spać do późna, ponieważ w sposób całościowy wpłynie to na Twoje zdrowie.

3. Odżywiaj się naturalnie

Verduras
Jedz jak najwięcej świeżych i lokalnych produktów sezonowych, aby żyć dłużej i zdrowiej.

Im bardziej naturalne jedzenie, tym lepsze. Ponadto to, co wkładasz do ust, musi spełniać inne wymagania, takie jak świeżość i sezonowość. Zapewni to prawidłowe przyjmowanie składników odżywczych.

Spróbuj robić zakupy w sklepie w Twojej okolicy zamiast w dużych sieciach supermarketów. Na przykład bardziej prawdopodobne jest, że wysokiej jakości owoce i warzywa kupisz na targu.

4. Spożywaj to, co jest dla ciebie dobre

Jeśli wiesz, że mleko ci nie służy, stopniowo usuwaj je ze swojego życia. Kiedy zbyt dużo makaronu rozpala twoje jelita, unikaj go. Skoro pomarańcze wywołują u Ciebie zgagę, masz do dyspozycji wiele innych owoców.

Jeśli lekarz przepisał Ci konkretną dietę, przestrzegaj jej. Jeżeli masz cukrzycę, nie jedz słodyczy. A jeśli cierpisz na cholesterol, przestań niezdrowe, przetworzone produkty itp.

Z drugiej strony, jednym z sekretów, jak żyć 100 lat (lub przynajmniej zbliżyć się do tego wieku) jest czerpanie radości z jedzenia. Nie jedz tylko z obowiązku lub dlatego, że jest pora lunchu. Jedz to, co lubisz, a jeśli coś ci nie smakuje, zmniejsz porcję. Ale zawsze dbaj o to, by naprawdę cieszyć się zdrową dietą.

5. Nie pomijaj śniadania, aby żyć 100 lat

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy opuszczać śniadania. I uważaj: nie chodzi tylko o wypicie prostej filiżanki kawy podczas przebierania się do pracy.

Publikacja czasopisma naukowego Nutrition Today podkreśla znaczenie dobrego śniadania. Chodzi na przykład o takie, które zawiera zdrowe zboża, owoce, produkty mleczne i błonnik. Ale co najważniejsze, zjedz pierwszy posiłek siedząc przy stole i, jeśli to możliwe, rozmawiając z rodziną lub robiąc coś, co sprawia Ci przyjemność.

W tle nie powinno być telewizora! Nie spiesz się i nie wstawaj co kilka minut, aby włożyć swoje rzeczy do torby lub zrobić makijaż!

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Zwiększ spożycie owoców i warzyw dziennie i żyj dłużej

6. Nie bierz narkotyków i nie pal

Unikaj brania narkotyków i palenia tytoniu. Nawet umiarkowane spożycie nie jest tutaj w porządku, ponieważ każdy wypalony papieros lub mała ilość przyjmowanych narkotyków zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i raka.

7. Relaks w pracy

ejercicio-oficina
Łagodzenie stresu w pracy jest jednym z najlepszych sposobów na dłuższe (i szczęśliwsze) życie.

Ten punkt może wydawać się niemożliwy do osiągnięcia, ale wcale tak nie jest. Nie pozwól, aby problemy innych ludzi odcisnęły piętno na twoim umyśle i ciele. Jeśli masz szefa, który często generuje stres, możesz go nieco obniżyć i zapewnić sobie spokój ducha. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało bardzo ciekawy poradnik, jak zwalczyć ten problem.

Podczas przerwy na lunch spróbuj wyjść na zewnątrz, wybrać się na spacer lub zjeść w parku. Inne pomysły?

  • Wstawaj regularnie od biurka.
  • Oddychaj głęboko.
  • Nie noś obcisłych ubrań.
  • Zamknij oczy na kilka sekund, aby się zrelaksować.
  • Nie pozwól, aby nerwy innych wpłynęły na ciebie.

8. Utrzymuj odpowiednią wagę, aby żyć 100 lat

Nadwaga lub otyłość zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na różne choroby, zwłaszcza przewlekłe. Obejmuje to choroby serca, zapalenie stawów, choroby układu krążenia i cukrzycę.

Zrzucając wagę, zmniejszysz na przykład nacisk na kolana. Skonsultuj się z dietetykiem, aby zaplanować zbilansowaną dietę.

9. Utrzymuj dobrą postawę

Mężczyzna o złej postawie odczuwa ból w dolnej części pleców
Zła postawa może powodować bóle mięśni, zapalenie stawów, słabe krążenie, zaburzenia oddychania, bóle głowy, zmęczenie, a nawet zaparcia.

Niezależnie od tego, czy pracujesz cały dzień siedząc, czy stojąc, utrzymuj prawidłową postawę. Oznacza to trzymanie wyprostowanych pleców, nisko opuszczonych ramion a także szyi i głowy w tej samej pozycji.

Zła postawa bardzo szybko przekłada się na z bóle mięśni, zapalenie stawów, słabe krążenie, zaburzenia oddychania, bóle głowy, zmęczenie, a nawet zaparcia.

10. Ruszaj swoje ciało

Siedzący tryb życia ujmuje lat z twojego życia. Spędzanie wielu godzin przed komputerem może spowodować, że przytyjesz. Ponadto może wpływać na poziom cholesterolu, tłuszczu i cukru we krwi, zwiększać produkcję hormonów łaknienia i przyczyniać się do zatrzymywania płynów a także cellulitu.

Chodź, bądź aktywny, uprawiaj sport i wybierz ćwiczenia, które sprawiają Ci przyjemność. Według WHO wskazane jest ruszać się przez co najmniej 30 minut dziennie.

11. Zadbaj o dobre towarzystwo

Dotrzymywanie dobrego towarzystwa może pomóc ci przeżyć 100 lat
Jesteśmy istotami społecznymi, więc otaczanie się dobrym towarzystwem jest jednym z najlepszych sposobów dbania o nasze zdrowie.

Kontakt z ludźmi sprawia, że lepiej dbamy o swoje zdrowie i higienę życia oraz zmusza nas do prowadzenia rozmów. Ponadto przyjemne spotkanie z przyjaciółmi wytwarza hormony, które prowadzą do szczęścia, nie mówiąc już o korzyściach płynących z bycia w bliskich relacjach. W końcu jesteśmy istotami społecznymi i to nas uszczęśliwia!

Zmodyfikuj swoje nawyki, aby prowadzić zdrowe życie, a zbliżysz się do spełnienia marzenia, aby żyć 100 lat!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.