Dlaczego Japończycy żyją dłużej? Oczekiwana długość życia

Co takiego robią Japończycy, że żyją dłużej? W tym artykule przedstawiamy, w jaki sposób możemy się od nich uczyć, aby nasze życie było zdrowsze.
Dlaczego Japończycy żyją dłużej? Oczekiwana długość życia

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2018

W dzisiejszych czasach prawie nie jesteśmy już zdziwieni, gdy czytamy lub widzimy wiadomości, że ktoś z Azji pobił kolejny rekord długości życia, i że jego urodzinowy tort ma ponad sto świec. Zapewne wszyscy się zastanawiamy “jak oni to robią?” W tym artykule opiszemy, dlaczego Japończycy żyją dłużej oraz w jaki sposób możemy się od nich uczyć, aby uczynić nasze życie dłuższym i zdrowszym.

Japończycy żyją dłużej ze względu na swój styl życia

W Japonii (a dokładniej na wyspie Okinawa)  mieszkają jedne z najstarszych kobiet na świecie. Posiadają ósme miejsce względem otyłości wśród krajów uprzemysłowionych, takich jak Stany Zjednoczone, a choroby układu krążenia są rzadkością.

Średnia długość życia Japończyków wynosi około 92 lat, ale wielu z nich żyje dłużej. Najlepsze jest to, że żyją zdrowo. Chociaż jedną z głównych tego przyczyn jest genetyka, dużą zasługę trzeba także przypisać ich codziennym nawykom.

Jeśli nie dane jest w wam nosić azjatyckie geny, nie przejmujcie się, nadal możecie prowadzić podobny styl życia i czerpać z tego korzyści.

Dlaczego Japończycy żyją dłużej?

Czy wiesz, że przeciętny mieszkaniec Japonii chodzi do lekarza raz w miesiącu? Nie oznacza to, że są hipochondrykami albo że uwielbiają testy medyczne, ale martwią się o swoje zdrowie i ufają zabiegom prewencyjnym. Jest to tylko jedna ze wskazówek na dłuższe życie. Oto kilka innych przykładów:

1. Dieta “prawie” wegetariańska

Większość ludzi, którzy mieszkają w japońskich wioskach, opiera swoją dietę na owocach, warzywach i zbożach, od czasu do czasu dodają trochę ryby lub czerwonego mięsa, które oszczędzają na specjalne okazje. Typowy lunch zawiera dużo składników odżywczych i mało kalorii: smażone warzywa z tofu, słodkie ziemniaki i sos sojowy.

Nie spożywają tak wielu produktów mlecznych, jak robimy to na zachodzie. Dodają brązowy ryż do małych posiłków (jest to doskonałe źródło białka) i trochę wodorostów dla dodatkowego smaku.

Dieta "prawie" wegetariańska

Jeśli chodzi o napoje, zielona herbata stanowi znaczną część ich diety. Japończycy piją kilka filiżanek herbaty przez cały dzień (w innych krajach w ten sposób spożywa się kawę). Ta herbata jest bogata w przeciwutleniacze i jest dobra dla układu trawiennego.

2. Spacery

Mają także tendencję do częstej jazdy na rowerze, zarówno w mieście, jak i na wsi. W Japonii samochody są uważane za luksus i stratę czasu ze względu na ogromną populację. W środkach transportu publicznego, takich jak metro lub pociąg, zobaczysz wielu pasażerów z rowerami.

Ponadto kiedy muszą gdzieś pójść, np. do lekarza czy do szkoły, wybierają spacer zamiast pojazdu. Ten nawyk może przynieść nam wiele korzyści, przede wszystkim dla układu sercowo-naczyniowego. Spacerowanie pomaga zapobiegać atakom serca i poprawia kondycję układu oddechowego.

3. Świeże powietrze

Nie ma znaczenia, ile miejsca lub czasu poświęcają na swoje codzienne obowiązki, zawsze zobaczysz Japończyków dbających o swoje rośliny i kwiaty. Ich ogrody mogą być małe, ale są dobrze zadbane. Niektórzy sadzą aromatyczne gatunki lub małe warzywa na swoim balkonie.

Świeże powietrze

To normalne, że w ładne dni wiosną lub latem Japończycy ćwiczą w parkach publicznych. Lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, może dlatego, że ich domy są małe, a może aby jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne. To także niesie za sobą korzyści, ponieważ daje witaminę D i pomaga we wchłanianiu wapnia.

Jak widać, Japończycy są bardzo aktywni, nawet po przejściu na emeryturę. Mogą zajmować się wieloma różnymi rzeczami, a wiek nie stanowi dla nich przeszkody w cieszeniu się życiem.

4. Spędzanie czasu z rodziną

Spośród wszystkich nawyków wydłużających życie, musimy również wspomnieć o tych, które są dobre dla naszego ducha, umysłu oraz układu nerwowego. Rodzina jest dla nich najważniejsza, a gdy dorastają, najstarsze dziecko bierze odpowiedzialność za opiekę nad rodzicami.

Dziadkowie spędzają dużo czasu z wnukami, ponieważ starsi ludzie są uważani za wspaniałe źródło wiedzy i doświadczenia. Bez wątpienia jest to dla nich pozytywne, ponieważ czują się użyteczni, kiedy mają ważny wkład w nauczanie dzieci.

5. Spokojne życie

Oczywiście w wielkich miastach Japonii nie zawsze ma to zastosowanie. Ci, którzy żyją i pracują w metropolii, działają w znacznie szybszym tempie. Jednak poświęcają również dużo czasu na medytację lub ćwiczenia technik relaksacyjnych, takich jak Tai Chi.

Odpoczynek

To normalne, że ludzie w miejscach publicznych uprawiają rodzaj relaksacyjnego “tańca”. To pomaga im powrócić do swoich korzeni i zapomnieć o stresie. To są właśnie nawyki, dzięki którym Japończycy żyją dłużej i które można wprowadzić w swojego życie bez względu na miejsce zamieszkania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.