Dlaczego Japończycy żyją dłużej? Oczekiwana długość życia

Co takiego robią Japończycy, że żyją dłużej? W tym artykule przedstawiamy, w jaki sposób możemy się od nich uczyć, aby nasze życie było zdrowsze.
Dlaczego Japończycy żyją dłużej? Oczekiwana długość życia

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2018

W dzisiejszych czasach prawie nie jesteśmy już zdziwieni, gdy czytamy lub widzimy wiadomości, że ktoś z Azji pobił kolejny rekord długości życia, i że jego urodzinowy tort ma ponad sto świec. Zapewne wszyscy się zastanawiamy “jak oni to robią?” W tym artykule opiszemy, dlaczego Japończycy żyją dłużej oraz w jaki sposób możemy się od nich uczyć, aby uczynić nasze życie dłuższym i zdrowszym.

Japończycy żyją dłużej ze względu na swój styl życia

W Japonii (a dokładniej na wyspie Okinawa)  mieszkają jedne z najstarszych kobiet na świecie. Posiadają ósme miejsce względem otyłości wśród krajów uprzemysłowionych, takich jak Stany Zjednoczone, a choroby układu krążenia są rzadkością.

Średnia długość życia Japończyków wynosi około 92 lat, ale wielu z nich żyje dłużej. Najlepsze jest to, że żyją zdrowo. Chociaż jedną z głównych tego przyczyn jest genetyka, dużą zasługę trzeba także przypisać ich codziennym nawykom.

Jeśli nie dane jest w wam nosić azjatyckie geny, nie przejmujcie się, nadal możecie prowadzić podobny styl życia i czerpać z tego korzyści.

Dlaczego Japończycy żyją dłużej?

Czy wiesz, że przeciętny mieszkaniec Japonii chodzi do lekarza raz w miesiącu? Nie oznacza to, że są hipochondrykami albo że uwielbiają testy medyczne, ale martwią się o swoje zdrowie i ufają zabiegom prewencyjnym. Jest to tylko jedna ze wskazówek na dłuższe życie. Oto kilka innych przykładów:

1. Dieta “prawie” wegetariańska

Większość ludzi, którzy mieszkają w japońskich wioskach, opiera swoją dietę na owocach, warzywach i zbożach, od czasu do czasu dodają trochę ryby lub czerwonego mięsa, które oszczędzają na specjalne okazje. Typowy lunch zawiera dużo składników odżywczych i mało kalorii: smażone warzywa z tofu, słodkie ziemniaki i sos sojowy.

Nie spożywają tak wielu produktów mlecznych, jak robimy to na zachodzie. Dodają brązowy ryż do małych posiłków (jest to doskonałe źródło białka) i trochę wodorostów dla dodatkowego smaku.

Dieta "prawie" wegetariańska

Jeśli chodzi o napoje, zielona herbata stanowi znaczną część ich diety. Japończycy piją kilka filiżanek herbaty przez cały dzień (w innych krajach w ten sposób spożywa się kawę). Ta herbata jest bogata w przeciwutleniacze i jest dobra dla układu trawiennego.

2. Spacery

Mają także tendencję do częstej jazdy na rowerze, zarówno w mieście, jak i na wsi. W Japonii samochody są uważane za luksus i stratę czasu ze względu na ogromną populację. W środkach transportu publicznego, takich jak metro lub pociąg, zobaczysz wielu pasażerów z rowerami.

Ponadto kiedy muszą gdzieś pójść, np. do lekarza czy do szkoły, wybierają spacer zamiast pojazdu. Ten nawyk może przynieść nam wiele korzyści, przede wszystkim dla układu sercowo-naczyniowego. Spacerowanie pomaga zapobiegać atakom serca i poprawia kondycję układu oddechowego.

3. Świeże powietrze

Nie ma znaczenia, ile miejsca lub czasu poświęcają na swoje codzienne obowiązki, zawsze zobaczysz Japończyków dbających o swoje rośliny i kwiaty. Ich ogrody mogą być małe, ale są dobrze zadbane. Niektórzy sadzą aromatyczne gatunki lub małe warzywa na swoim balkonie.

Świeże powietrze

To normalne, że w ładne dni wiosną lub latem Japończycy ćwiczą w parkach publicznych. Lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, może dlatego, że ich domy są małe, a może aby jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne. To także niesie za sobą korzyści, ponieważ daje witaminę D i pomaga we wchłanianiu wapnia.

Jak widać, Japończycy są bardzo aktywni, nawet po przejściu na emeryturę. Mogą zajmować się wieloma różnymi rzeczami, a wiek nie stanowi dla nich przeszkody w cieszeniu się życiem.

4. Spędzanie czasu z rodziną

Spośród wszystkich nawyków wydłużających życie, musimy również wspomnieć o tych, które są dobre dla naszego ducha, umysłu oraz układu nerwowego. Rodzina jest dla nich najważniejsza, a gdy dorastają, najstarsze dziecko bierze odpowiedzialność za opiekę nad rodzicami.

Dziadkowie spędzają dużo czasu z wnukami, ponieważ starsi ludzie są uważani za wspaniałe źródło wiedzy i doświadczenia. Bez wątpienia jest to dla nich pozytywne, ponieważ czują się użyteczni, kiedy mają ważny wkład w nauczanie dzieci.

5. Spokojne życie

Oczywiście w wielkich miastach Japonii nie zawsze ma to zastosowanie. Ci, którzy żyją i pracują w metropolii, działają w znacznie szybszym tempie. Jednak poświęcają również dużo czasu na medytację lub ćwiczenia technik relaksacyjnych, takich jak Tai Chi.

Odpoczynek

To normalne, że ludzie w miejscach publicznych uprawiają rodzaj relaksacyjnego “tańca”. To pomaga im powrócić do swoich korzeni i zapomnieć o stresie. To są właśnie nawyki, dzięki którym Japończycy żyją dłużej i które można wprowadzić w swojego życie bez względu na miejsce zamieszkania.

To może Cię zainteresować ...
Jak przyciągnąć pozytywną energię do swojego życia?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak przyciągnąć pozytywną energię do swojego życia?

Aby zacząć przyciągać pozytywną energię, musimy nauczyć się odejść od przeszłości i skupić się na teraźniejszości i przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.