Czy karaluchy stanowią zagrożenie dla zdrowia?
Karaluchy to jedne z najbardziej nieprzyjemnych szkodników, jakie mogą się pojawić w naszym domu. Chowają się w szczelinach, szybko rozmnażają i przystosowują do różnych środowisk. Te stawonogi, należące do rodziny Blattidae, kojarzone są z brudem i chorobami. W tym artykule dowiemy się, że karaluchy stanowią zagrożenie dla zdrowia.
Podobnie jak inne szkodniki, takie jak gryzonie czy komary, karaluchy są nosicielami licznych chorób. Charakteryzują się przenoszeniem zarazków chorobotwórczych z zanieczyszczonego środowiska.
Najlepiej czują się w środowisku ciepłym i wilgotnym, więc występują licznie w klimacie tropikalnym. Mogą mieć rozmiar od 5 milimetrów, we wczesnych stadiach rozwoju, aż do 10 centymetrów. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego w ciągu dnia zwykle chowają się w szczelinach lub małych przestrzeniach, by nocą wyjść w poszukiwaniu pożywienia.
Karaluchy – prawdziwe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego
Karaluchy stanowią zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przenoszą ponad 40 gatunków bakterii chorobotwórczych. Ponadto mogą przenosić robaki, pierwotniaki, wirusy i grzyby. Według badań opublikowanych w Journal of Medical Entomology , bakterie Salmonella w żywności są związane z przemieszczaniem się karaluchów.
Karaluchy na swoich odnóżach często przenoszą odchody. Mogą się one osadzać na jedzeniu, a następnie, po spożyciu, powodować choroby.
Niektóre z najczęstszych chorób, które powodują u ludzi, to infekcje jelitowe, prowadzące do biegunki i zapalenia żołądka i jelit. Niektóre raporty naukowe wykazały, że karaluchy przenoszą pasożyty jelitowe, które powodują choroby. Dzieje się tak zwłaszcza w krajach o niskich dochodach. Wśród pasożytów tych można wymienić:
- Entamoeba histolytica
- Enterobius vermicularis
- Ascaris lumbricoides
Podobnie American Lung Association zwróciło uwagę, że karaluchy mają alergeny, które zaostrzają astmę i wywołują reakcje alergiczne. Alergeny te rozprzestrzeniają się w powietrzu w małych cząsteczkach, dzięki czemu mogą przylegać do odzieży i mebli.
Badania na ten temat wyjaśniają, że nie wszyscy ludzie są wrażliwi na wspomniane alergeny. Mimo to międzynarodowe organizacje zdrowotne zalecają minimalizowanie ich obecności i częstą dezynfekcję w domach, w których mieszkają astmatycy.
Dowiedz się więcej: Czy usuwanie pleśni z jedzenia jest bezpieczne?
Czy karaluchy gryzą?
Ze względu na swoje cechy fizyczne, szybkie ruchy wspinaczkowe i związek z chorobami, karaluchy wywołują u wielu ludzi fobie. Kiedy widzimy je w domu, możemy się ich bać, a nawet zastanawiać, czy mogą nas ugryźć.
Badania wykazały, że mają aparat gębowy do żucia z mocnymi szczękami. Oznacza to, że ich anatomia pozwalałaby im gryźć.
Pomimo tej cechy gryzą ludzi bardzo rzadko. Jeśli czują się zagrożone, uciekają. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) stwierdza nawet, że nie gryzą, ale ich nogi mogą drapać.
Karaluchy mają 3 pary długich, zwinnych nóg, a większość z nich ma wiele kolców. Te kolce pozwalają im się poruszać i zapewniają ochronę przed niektórymi drapieżnikami, a także dają im przyczepność.
Jeśli przypadkowo dotkniesz karalucha, może zranić Cię nogami i poczujesz się tak, jakby cię ugryzł.
Jak odstraszyć te owady?
Zapobieganie to pierwszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę, aby trzymać karaluchy z dala od domu. W tym celu należy pozbyć się szczelin w drzwiach i oknach, aby uniemożliwić im dostanie się do środka.
Ważne jest również zakrycie pęknięć w łazienkach i kuchniach, aby uniemożliwić im dostęp do wody i źródeł żywności. Oto kilka innych skutecznych strategii:
Wdrażaj rygorystyczne środki czystości
Karaluchy stanowią zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przenoszą mikroorganizmy i substancje z brudnych miejsc. Z tego powodu konieczne jest posiadanie odpowiedniego systemu kontroli odpadów, który szczelnie zakrywa śmieci i umożliwia szybkie i regularne ich usuwanie.
Ważne jest również, aby unikać wyrzucania śmieci w pobliżu domu. Podobnie w kuchni nie powinno gromadzić się tłuszczu i resztek jedzenia.
Wdrażaj regularne czyszczenie w miejscach trudno dostępnych w trakcie codziennego sprzątania. Na przykład pod lodówką, za piekarnikiem i urządzeniami oraz w pobliżu pojemników na śmieci.
Przechowuj żywność szczelnie zapakowaną
Aby karaluchy nie przychodziły do jedzenia i nie zanieczyszczały go, należy je przechowywać w czystym miejscu w szczelnych pojemnikach. Pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać go odsłoniętego w kuchni czy jadalni, zwłaszcza w nocy.
Środki ostrożności przy zwierzętach domowych
Przechowuj karmę dla psów lub kotów w hermetycznych pojemnikach, lub zamykaj zawierające ją torby. Należy regularnie myć pojemniki, z których jada zwierzę, oraz czyścić pozostałości pozostawione na podłodze. Ponadto należy natychmiast posprzątać ich odchody.
Ogranicz wilgotność w domu
Wiadomo, że wilgotne środowisko sprzyja rozprzestrzenianiu się szkodników. W szczególności preferują je karaluchy. Dlatego przestrzenie w domu utrzymuj w stanie suchym i naprawiaj uszkodzone rury lub nieszczelności znajdujące się w ścianach.
Dowiedz się więcej: Sposób na komary – zwalcz szkodniki tymi 9 zapachami
Użyj sody oczyszczonej, wody i cukru
Jednym z najbardziej znanych i najskuteczniejszych domowych sposobów jest mieszanka sody oczyszczonej, wody i cukru. Umieszczasz go w małych pokrywkach w rogach domu. Jeśli dom ma pęknięcia lub szczeliny w ścianach i podłodze, możesz umieścić w nich sodę oczyszczoną, aby zapobiec ich zagnieżdżaniu się.
Użyj środka odstraszającego karaluchy na drzwiach i oknach
Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym karaluchy są powszechne i masz kilka z nich w swoim domu, możesz zastosować spraye odstraszające, którymi należy spryskać drzwi i okna. Produkty te zwykle skutecznie zapobiegają przedostawaniu się ich do domu.
Zwróć się do ekspertów, aby wyeliminować karaluchy
Jeśli Twój dom jest zaatakowany przez karaluchy, zalecamy zwrócenie się do ekspertów ds. zwalczania szkodników, którzy oferują kompleksowe rozwiązania. Te zwierzęta są bardzo odporne i z łatwością się rozmnażają.
Miejskie wydziały zdrowia często mają programy opracowane w celu zwalczania szkodników i bezpłatne porady. Nie pozwól, by te insekty rozgościły się w Twoim domu na dobre.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Do, D. C., Zhao, Y., & Gao, P. (2016). Cockroach allergen exposure and risk of asthma. Allergy, 71(4), 463-474. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/all.12827
- García, F., Notario, M. J., Cabanás, J. M., Jordano, R., & Medina, L. M. (2014). Incidence of bacteria of public health interest carried by cockroaches in different food-related environments. Journal of medical entomology, 49(6), 1481-1484. https://academic.oup.com/jme/article/49/6/1481/965307
- Kinfu, A., & Erko, B. (2008). Cockroaches as carriers of human intestinal parasites in two localities in Ethiopia. Transactions of the Royal Society of Tropical Medicine and Hygiene, 102(11), 1143-1147. https://academic.oup.com/trstmh/article-abstract/102/11/1143/1936106
- Naher, A., Afroz, S., & Hamid, S. (2018). Cockroach associated foodborne pathogens: Distribution and antibiogram. Bangladesh Medical Research Council Bulletin, 44(1), 30-38. https://www.banglajol.info/index.php/BMRCB/article/view/36802
- Pomés, A., Mueller, G. A., Randall, T. A., Chapman, M. D., & Arruda, L. K. (2017). New insights into cockroach allergens. Current allergy and asthma reports, 17, 1-16. https://link.springer.com/article/10.1007/s11882-017-0694-1
- Portnoy, J., Chew, G. L., Phipatanakul, W., Williams, P. B., Grimes, C., Kennedy, K., … & Sublett, J. (2013). Environmental assessment and exposure reduction of cockroaches: a practice parameter. Journal of allergy and clinical immunology, 132(4), 802-808. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0091674913009743
- Schal, C., & DeVries, Z. C. (2021). Public health and veterinary importance. Biology and management of the German cockroach, 17-52. https://books.google.com/books?hl=es&lr=&id=gsctEAAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA2003&dq=implications+for+public+health+%22domiciliary+cockroaches%22&ots=gy2C6Czui-&sig=ZfTbLn73y-mDeZloJA6Lwge2bR8
- WHO Expert Committee on Vector Biology and Control, & World Health Organization. (1988). Lucha contra vectores y plagas urbanos: 11 i̜nforme del Comité de Expertos de la OMS en Biolog’ia de los Vectores y Lucha Antivectorial [se reunió en Ginebra del 15 al 21 de septiembre de 1987]. https://apps.who.int/iris/handle/10665/38666