Czy jedzenie ananasa wieczorem przynosi korzyści?
Od pewnego czasu popularyzuje się pogląd, że jedzenie ananasa wieczorem przynosi dodatkowe korzyści w porównaniu ze spożywaniem go o innych porach dnia.
W szczególności uważa się, że jedzenie ananasa w tym czasie wspomaga utratę wagi i poprawia jakość snu. Jednak zanim się co do tego przekonamy, zajmiemy się przejrzeniem dowodów w tym zakresie.
Jeśli chcesz poznać wszystkie zalety ananasa, jego składniki odżywcze i co się dzieje, gdy spożywany go wieczorem, zapraszamy do dalszej lektury artykułu.
Ananas, bardzo pożywny owoc tropikalny
Ananas (Ananas comosus) to tropikalny owoc pochodzący z Ameryki Południowej, ale dziś rozprowadzany na całym świecie.
Rdzenne plemiona tego kontynentu uważały go za symbol gościnności. Do dziś cenią nawet jako środek leczniczy ze względu na jego liczne właściwości.
Mimo to należy wziąć pod uwagę, że ananas sam w sobie nie czyni cudów, a efekty uzyskuje się spożywając go w ramach zdrowej diety.
Wyróżnia się nie tylko smakiem i wszechstronnością, ale także zawartością niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy.
Ze względu na swój skład od lat stanowi przedmiot wielu badań, zwłaszcza w aspekcie zapobiegania chorobom.
Jakie korzyści daje jedzenie ananasa wieczorem
Twierdzenie, że jedzenie ananasa wieczorem przynosi więcej korzyści, może być kontrowersyjne. Na razie nie ma wystarczających dowodów na to, że czas spożycia owoców zwiększa ich właściwości. Mimo to, jeśli próbujesz zaspokoić wieczorne zachcianki, może to być dobry wybór. Dlaczego?
Ananas to niskokaloryczny owoc, który dostarcza witaminy C i B, minerałów takich jak potas i magnez, a także przeciwutleniaczy, błonnika i niewielkiej dawki białka. Ponadto jest soczysty i ma słodki smak, przyjemny dla podniebienia. Dlatego jest dobrą opcją na ukojenie głodu wieczorem.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że porcja powinna być umiarkowanej wielkości, ponieważ nadmiar oznacza przekroczenie dziennego limitu kalorii. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że jeśli potrzeby kaloryczne zostały już pokryte w ciągu dnia, 100 dodatkowych kalorii, których dostarcza porcja ananasa, może stanowić problem.
Dlatego jedzenie ananasa wieczorem nie powinno być codziennym zwyczajem. Jedzmy go raczej sporadycznie, a najlepiej w sposób zaplanowany, aby spożycie nie wywarło negatywnego wpływu w perspektywie średnio- i długoterminowej. Weź pod uwagę, że jeśli spożyjesz 100 dodatkowych kalorii każdego wieczoru, w ciągu tygodnia zużyjesz 700 dodatkowych kalorii.
Możesz być zainteresowany: Woda ananasowa – dlaczego warto ją pić?
Czy jedzenie ananasa wieczorem pomaga schudnąć?
W ramach zdrowej i zróżnicowanej diety jedzenie ananasa przyczynia się do utraty wagi, niezależnie od pory spożycia. Jedną z jego zalet jest niska zawartość energii, ponieważ każdy plaster dostarcza tylko 42 kalorie a przy tym mnóstwo wody.
Dodatkowo zawiera enzym zwany bromeliną, którego przyswajanie wiąże się z korzyściami metabolicznymi. W badaniu opublikowanym w Food Science and Biotechnology związek ten pomógł regulować poziom leptyny i insuliny w surowicy u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową, co sprzyjało utracie wagi.
Ananas słynie również z zawartości błonnika pokarmowego, składnika odżywczego związanego z utratą wagi poprzez zapewnianie sytości. Dostarcza również mangan, minerał, który jest kluczowy w zmniejszaniu ryzyka zespołu metabolicznego.
Czy jedzenie ananasa wieczorem pomaga zasnąć?
Ananas to nie tylko zdrowa przekąska na noc, ale także dobry sposób na poprawę jakości snu. W szczególności, jak szczegółowo opisano w publikacji w Journal of Pineal Research, pomaga zwiększyć poziom melatoniny w organizmie, hormonu, który odgrywa główną rolę w regulacji stanu snu i czuwania.
W jakich warunkach nie zaleca się spożywania ananasa wieczorem?
To, czy jedzenie ananasa wieczorem jest dobre, czy nie, zależy w dużej mierze od cech każdej osoby. Podczas gdy niektórzy ludzie odnoszą korzyść ze spożycia małej porcji przed pójściem spać, u innych może to mieć odwrotny skutek.
Dlatego przed jego spożyciem należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Regularne spożywanie nie jest zalecane, jeśli zapotrzebowanie kaloryczne zostało już zaspokojone w ciągu dnia.
- W przypadku otyłości lub zaburzeń metabolicznych należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Nie należy lekceważyć faktu, że niektóre badania kojarzą wieczorne posiłki z większą tendencją do przybierania na wadze. I chociaż ananas dostarcza niewiele kalorii, te szczególne przypadki powinny zostać ocenione przez profesjonalistę.
- Jeśli występują problemy trawienne, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub zespół jelita drażliwego, należy unikać ananasa i innych owoców przed snem. Ich spożywanie może powodować dyskomfort w żołądku, a tym samym przerwy w śnie. To samo dotyczy refluksu lub złego wchłaniania fruktozy.
Przeczytaj także: Jakich pokarmów unikać wieczorem?
O czym należy pamiętać?
Chociaż niektórzy twierdzą, że jedzenie ananasa wieczorem przynosi więcej korzyści, prawda jest taka, że nie udowodniono, że czas spożycia wzmacnia lub zmniejsza jego właściwości. Ogólnie rzecz biorąc, owoc ten zawiera składniki odżywcze, które są korzystne dla zdrowia i utraty wagi. To, co wyróżnia go pod względem spożycia w porze wieczornej, to niska zawartość kalorii. W tym sensie wydaje się być dobrym wyborem na przekąskę.
W każdym razie zaleca się jego sporadyczne lub umiarkowane spożycie, ponieważ nadmiar może oznaczać niepotrzebne dodatkowe kalorie. Między innymi należy zachować ostrożność w przypadku istniejących wcześniej zaburzeń metabolicznych lub problemów trawiennych. W tych warunkach najlepiej porozmawiać z lekarzem, czy wskazane jest włączenie go do wieczornego posiłku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- El-Shazly, S. A., Ahmed, M. M., Al-Harbi, M. S., Alkafafy, M. E., El-Sawy, H. B., & Amer, S. A. M. (2018). Physiological and molecular study on the anti-obesity effects of pineapple (Ananas comosus) juice in male Wistar rat. Food science and biotechnology, 27(5), 1429-1438. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6170270/
- Kansakar, U., Trimarco, V., Manzi, M. V., Cervi, E., Mone, P., & Santulli, G. (2024). Exploring the Therapeutic Potential of Bromelain: Applications, Benefits, and Mechanisms. Nutrients, 16(13), 1-19. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11243481/
- Lu, X. H., Sun, D. Q., Wu, Q. S., Liu, S. H., & Sun, G. M. (2014). Physico-chemical properties, antioxidant activity and mineral contents of pineapple genotypes grown in china. Molecules, 19(6), 8518-8532. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6270947/
- Sharma, A., Kumar, L., Malhotra, M., Singh, A. P., & Singh, A. P. (2024). Ananas comosus (Pineapple): A Comprehensive Review of Its Medicinal Properties, Phytochemical Composition, and Pharmacological Activities. Journal of Drug Delivery and Therapeutics, 14(5), 148-157. https://jddtonline.info/index.php/jddt/article/view/6557
- Thorung, P., Moongngarm, A., Manwiwattanakul, G., Loypimai, P., & Kerr, W. L. (2021). Melatonin and its derivative contents in tropical fruits and fruit tablets. Journal of Food Composition and Analysis, 103, 104109. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889157521003094
- Valderrain-Rodríguez, G. R., Ancos, B. de, Sánchez-Moreno, C., & González-Aguilar, G. A. (2017). Functional properties of pineapple. En Handbook of Pineapple Technology (pp. 240-257). John Wiley & Sons. https://digital.csic.es/handle/10261/172590
- Zdrojewicz, Z., Chorbińska, J., Bieżyński, B., & Krajewski, P. (2018). Health-promoting properties of pineapple. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 14, 133-142 https://www.researchgate.net/publication/326777843_Health-promoting_properties_of_pineapple