Czy asystenci głosowi mogą pomóc w dbaniu o zdrowie?

Asystenci głosowi w służbie zdrowia stali się użytecznym narzędziem do poprawy jakości życia danej osoby. Jakie są ich zalety i wady? Dowiedz się!
Czy asystenci głosowi mogą pomóc w dbaniu o zdrowie?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Asystenci głosowi to narzędzie technologiczne o ogromnej wartości. Ich prostota i dostępność sprawiają, że korzystają z nich miliony użytkowników na całym świecie. Mają też potencjał, by wnieść nadzwyczajny wkład w opiekę zdrowotną.

Jednym z najciekawszych aspektów asystentów głosowych jest to, że zapewniają usługę teleopieki dla osób starszych. To bardzo przydatne, ponieważ przyczynia się do poprawy ich jakości życia.

Jest to jednak technologia, która wciąż stoi przed poważnymi wyzwaniami. Czy w ogóle można ufać podawanym przez asystentów informacjom? Czy mają jakieś wady? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Czym są asystenci głosowi?

Asystenci głosowi to urządzenia obecne w smartfonach. Można je również znaleźć w tabletach lub głośnikach i można je umieścić w dowolnym przedmiocie dekoracyjnym w domu.

Jak sama nazwa wskazuje, steruje się je głosem. Wystarczy, że użytkownik wymówi słowo kluczowe, aby je aktywować. W ten sposób reagują na każde żądanie, czy to w celu uzyskania informacji, czy wydania instrukcji jakiegoś działania.

Działają jednak tylko w połączeniu z Internetem. Asystenci głosowi mogą rozwiać wszelkie wątpliwości, od pogody po najlepszy sposób zorganizowania diety. Można ich również używać do sterowania obiektami takimi jak telewizor, żarówki, ogrzewanie itp.

Asystenci głosowi jako pomoc w dbaniu o zdrowie

Obecnie istnieje kilka marek asystentów głosowych. Należą do nich Google, Amazon (Alexa) i Apple (Siri). Aktywuje się je odpowiednio słowami kluczowymi, takimi jak „OK Google”, „Alexa” lub „Hej Siri”. Zarówno Google, jak i Alexa mają różne funkcje związane ze zdrowiem.

Ale co jest w nich najciekawsze? Można je pobrać za darmo. Oferują różnorodne informacje, takie jak wskazówki dotyczące aktywności fizycznej i możliwe diagnozy. W szczególności ich najważniejsze funkcje związane ze zdrowiem to:

  • Mediktor: Oferuje przybliżoną diagnozę tego, na co może cierpieć dana osoba, na podstawie pytań i odpowiedzi. Służy jako orientacja, ale w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji lekarskiej.
  • Nagusi Bot: To usługa skierowana specjalnie do osób starszych. Pomaga im przezwyciężyć powszechne problemy, zarówno fizyczne, jak i psychospołeczne.
  • Aiva: Jest to metoda eksperymentalna, wykorzystywana przez hospitalizowane osoby do komunikowania się z personelem medycznym lub wykonywania czynności, takich jak włączanie telewizji itp. Nie wymaga wcześniejszej nauki.
W dziedzinie zdrowia asystenci głosowi pomagają we wszystkim, od pytań żywieniowych po możliwe diagnozy.

Jakie zalety oferują asystenci głosowi w dziedzinie zdrowia

Wykorzystanie asystentów głosowych w dziedzinie zdrowia oferuje ciekawe korzyści. Są łatwe w użyciu, szybkie i wygodne. Świetnie sprawdzają się u osoby, która jest chora lub ma ograniczenia ze względu na wiek lub inne schorzenia. Przyjrzyjmy się ich największym zaletom.

Nie jest wymagana żadna wcześniejsza nauka

Asystenci głosowi to urządzenia bardzo łatwe w obsłudze i dlatego nie wymagają szkolenia, aby z nich korzystać. Wystarczy z nimi porozmawiać, o coś zapytać lub wydać polecenie, aby uzyskać odpowiedź. Można z nich korzystać od pierwszej chwili, bez problemu. Są idealne dla osób, które nie znają się na nowych technologiach.

Posiadają funkcję automatycznego uczenia się

Asystenci głosowi mają niezbędne funkcje, dzięki czemu również uczą się od osoby, która z nich korzysta. Im częściej ich używasz, tym dokładniejsze wyniki oferują. Rozpoznają również sposób mówienia danej osoby. Krótko mówiąc, poprawiają swoją funkcjonalność w miarę użytkowania.

Pozwalają na komunikację głosową

Fakt, że wymagają tylko interakcji głosowej, czyni je bardzo wszechstronnymi. Nie trzeba niczego dotykać ani wykonywać żadnego procesu. Po prostu z nimi rozmawiasz. Jest to idealne rozwiązanie dla osób niedowidzących lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Świetnie sprawdzi się również dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do korzystania z urządzeń technologicznych.

Dostarczają nieograniczonej ilości informacji

Urządzenia głosowe są niewyczerpanym źródłem informacji. Udostępniają wszystkie dane znalezione w Internecie. Ponadto oferują bardzo szybką reakcję. Wystarczy zadać pytanie, a za kilka sekund otrzymasz odpowiedzi na swoje wątpliwości.

Asystenci głosowi przydają się w sytuacjach awaryjnych

Oferują również możliwość wykonania połączenia alarmowego. W razie wypadku lub potrzeby pomocy, wystarczy nakazać im skontaktowanie się z pogotowiem lub członkiem rodziny w celu wykonania połączenia. Jest to nieocenione narzędzie w niebezpiecznych sytuacjach.

Poprawiają zdrowie psychiczne

Jednym z najbardziej uderzających aspektów urządzeń głosowych jest to, że mogą poprawić zdrowie psychiczne. Badanie przeprowadzone przez Universitat Pompeu Fabra wykazało, że technologia ta była przydatna w motywowaniu użytkowników do rozwoju i odczuwania większej osobistej satysfakcji.

W rzeczywistości pomogły zredukować pewne negatywne emocje, takich jak strach, poczucie winy, wstręt czy nerwowość. Promowały również praktykę zdrowych nawyków i strategii osiągania osobistych celów.

Kontakt z personelem medycznym

Asystenci głosowi rozwijają ponadto funkcje ułatwiające komunikację między pacjentem a lekarzem. W wielu przypadkach istnieje możliwość umówienia wizyty lekarskiej lub przesłania odpowiednich danych uzyskanych podczas konsultacji. Wspierają również interakcję w warunkach szpitalnych.

Możliwe wady asystentów głosowych w służbie zdrowia

Chociaż asystenci głosowi stanowią duży postęp i zapewniają nieocenione usługi, nie są pozbawione wad. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z nich. Według badań opublikowanych w Annals of Family Medicine, urządzenia te nie zawsze dostarczają wysokiej jakości informacji.

Chociaż mają zdolność zbierania szerokiego zakresu danych, nie potrafią odróżnić informacji najwyższej jakości od tych, które są niewiarygodne. Z drugiej strony stwierdzono, że w niektórych przypadkach nie zawsze zapewniają wystarczającą pomoc, np. w próbach samobójczych.

Ponadto mają tendencję do naruszania prywatności, ponieważ zbierają dane, które są następnie wykorzystywane do celów komercyjnych.

Chociaż asystenci głosowi pomagają rozwiązywać wszelkiego rodzaju wątpliwości, informacje nie zawsze są w pełni wiarygodne.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Cztery negatywne skutki korzystania z telefonów komórkowych, o których nie wiedziałeś

Rekomendacje końcowe

Asystenci głosowi w służbie zdrowia zostaną już z nami na stałe. To naturalne, że będą się dalej rozwijać i świadczyć coraz lepsze usługi. Jest też bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości zostaną zintegrowane z opieką zdrowotną i pozwolą na skuteczniejszą kontynuację leczenia.

To tylko kwestia czasu, zanim zaczną oferować bardziej spersonalizowaną opiekę. Ich technologia z pewnością z czasem rozwinie się do tego stopnia, że zapewni bardziej wiarygodne informacje. Wtedy asystenci głosowi staną się ciągłym źródłem danych na temat naszego stanu zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Laura Aymerich-Franch, Iliana Ferrer, Investigating the use of speech-based conversational agents for life coaching, International Journal of Human-Computer Studies, Volume 159, 2022, 102745, ISSN 1071-5819, https://doi.org/10.1016/j.ijhcs.2021.102745. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1071581921001634).
  • Hong, G., Folcarelli, A., Less, J., Wang, C., Erbasi, N., & Lin, S. (2021). Voice Assistants and Cancer Screening: A Comparison of Alexa, Siri, Google Assistant, and Cortana. Annals of family medicine, 19(5), 447–449. https://doi.org/10.1370/afm.2713.
  • Vidal, E., Acuña, J., Rosas, D., & Castro, E. (2020). Asistente de voz autónomo: Un soporte de adherencia a tratamientos médicos. Rev. Ibérica Sist. Technol. Inf, 105-113.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.