Czy antybiotyki w czasie ciąży są niebezpieczne?
Antybiotyki używane w czasie ciąży może być niebezpieczne, jeśli ich działanie jest inne, niż zostało to dotychczas udowodnione. Badania na przestrzeni dziesięcioleci określiły, które leki są bezpieczne, a które nie powinny być stosowane w tym okresie.
Antybiotyki w czasie ciąży stosuje się stosunkowo często. Różne dolegliwości, na które cierpi kobieta ciężarna wymagają leczenia przeciwdrobnoustrojowego i nie ma obecnie innego sposobu postępowania.
Weźmy na przykład infekcję dróg moczowych lub bezobjawową bakteriurię. Lekarz jest zmuszony przepisać antybiotyk kobiecie w ciąży.
Jednak faktem jest, że stosowanie antybiotyku w ciąży może być niebezpieczne, jeśli nie zostanie od odpowiednio dobrany. Podobnie jak w przypadku innych leków, należy wziąć pod uwagę działania niepożądane. A w czasie ciąży efekty te mogą wpływać zarówno na matkę, jak i na płód.
Chociaż istnieją również lekarze, którzy postulują niestosowanie żadnych leków w czasie ciąży to wiemy, że nie jest to jedynym wyjściem. Do tej pory nauka wykazała bezpieczeństwo stosowania różnych leków, w tym antybiotyków.
Ale w przypadku niektórych leków obowiązuje całkowity zakaz ich stosowania. Jak w przypadku niektórych środków przeciwdrobnoustrojowych, których nie można stosować na receptę ani samemu w czasie ciąży. Może to mieć katastrofalne skutki.
Antybiotyki w czasie ciąży
Gdy w czasie ciąży stosuje się antybiotyki, procesy zachodzące w organizmie są bardzo podobne do normalnych procesów. Prawie wszystkie antybiotyki są wydalane z moczem, aby usunąć je z organizmu.
U kobiety w ciąży zwiększa się przepływ nerkowy, a także wytwarzana ilość moczu. Przekłada się to na szybszą eliminację leków, a zatem na ich niższe stężenie we krwi.
W każdym razie, chociaż jest eliminowany szybciej, antybiotyk ocenia się pod kątem jego zdolności do przenikania przez łożysko i docierania do płodu. Następnie, po przeniknięciu przez łożysko ważne jest wiedzieć, czy jest to antybiotyk teratogenny, czy nie. Lek teratogenny to taki, który może powodować wadę wrodzoną lub aborcję.
Największe działanie teratogenne antybiotyków występuje w pierwszych trzech miesiącach ciąży, to znaczy do dwunastego tygodnia. Później, kiedy narządy są już uformowane, leki te nie powodują już zmian w narządach, ale w funkcjach i mogą być równie niebezpieczne.
Z drugiej strony rozważa się również stosowanie antybiotyków podczas ciąży, jeśli wpływają one na łożysko. Antybiotyki, które zmieniają funkcję łożyska, ograniczają wzrost płodu i powodują niedowagę.
Antybiotyki, które można przyjmować w czasie ciąży
Stosowanie antybiotyków w czasie ciąży jest niebezpieczne, jeśli nie przestrzega się wskazań i nie ma się odpowiedniej wiedzy na ich temat. Można ich bezpiecznie używać, gdy wymaga tego sytuacja.
Penicylina i jej rodzina antybiotyków wykazały najwyższe bezpieczeństwo dla kobiety w ciąży i płodu. Dotychczasowe badania nie wykazały związku między tymi lekami a teratogenezą. Nawet ich normalne stosowanie służy jako poparcie tej tezy.
To samo rozumowanie dotyczy rodziny cefalosporyn, związanych z penicyliną. Są bezpieczne w użyciu i przydatne, na przykład, w przypadku infekcji dróg moczowych.
Innym antybiotykiem stosowanym w zakażeniach dróg moczowych u kobiet w ciąży ze względu na jego bezpieczeństwo jest nitrofurantoina. Ten środek przeciwdrobnoustrojowy jest szczególnie przydatny u kobiet w ciąży uczulonych na penicylinę. Staje się idealną alternatywą leczenia.
Istnieją dowody na korzyść azytromycyny w badaniach przeprowadzonych na ciężarnych samicach zwierząt. Dlatego należą do kategorii B leków ciążowych.
Leki klasy B to te, które uważa się za bezpieczne w ciąży, ponieważ badania na zwierzętach to potwierdzają. Potwierdza to również częste stosowanie w praktyce klinicznej. Potwierdza to, że nie powodują wad wrodzonych.
Odkryj też: Druga ciąża i jej porównanie z pierwszą
Antybiotyki nieodpowiednie w czasie ciąży
Wśród antybiotyków, które są niebezpieczne i przeciwwskazane w czasie ciąży znajdziemy:
- Aminoglikozydy: Są one związane z uszkodzeniem nerek płodu i wrodzoną głuchotą.
- Tetracykliny: wpływają na wzrost kości i chrząstki w zarodku, a także na strukturę zębów.
- Fluorochinolony: w badaniach klinicznych spowodowały zmiany w chrząstce.
Należy również wziąć pod uwagę nefrotoksyczność tych antybiotyków dla matki, a nie tylko ryzyko dla płodu. Zwłaszcza stosowanie kombinacji antybiotyków może mieć niekorzystny wpływ na czynność nerek kobiety w ciąży.
Wspominaliśmy o lekach klasy B, w tym przypadku musimy wspomnieć o lekach klasy X. Ta klasyfikacja, zawarta w ulotkach pomoże nam określić, czy możemy stosować dany lek.
Antybiotyki klasy X są zakazane podczas ciąży, ponieważ badania na zwierzętach i ludziach, a także doświadczenia kliniczne wykazały, że są one teratogenne. Jeśli na opakowaniu lub ulotce dołączonej do opakowania leku podano, że jest to lek klasy X, nie należy go przyjmować w czasie ciąży.
Nigdy nie powinniśmy brać pod uwagę samoleczenia. Lekarz jest profesjonalistą, którzy przepisze odpowiednie leki i bezpiecznie poprowadzi ciążę. W ten sposób ochronisz zdrowie Twoje i rozwijającego się w Tobie dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Figueroa Damián, Ricardo, Eduardo Bueso Hernández, and José Luis Arredondo García. “El uso de antibióticos en el embarazo: parte I.” Ginecol. obstet. Méx (1993): 53-9.
- Salhi, Y., et al. “Antibióticos y embarazo.” EMC-Ginecología-Obstetricia 55.2 (2019): 1-11.
- Mattuizzi, A., et al. “Infección urinaria y embarazo.” EMC-Ginecología-Obstetricia 54.4 (2018): 1-20.