Cztery wskazówki, jak rozmawiać szczerze i z empatią
Jak możemy rozmawiać szczerze i z empatią?
Uczciwość jest podstawową wartością, jeśli chodzi o relacje z innymi ludźmi. Nikt nie lubi dowiadywać się, że został oszukany, okłamany lub zdradzony. To nieuchronnie prowadzi do utraty zaufania do osoby, która nas okłamała lub zdradziła.
Jednak jeśli chodzi o szczerość, nie wszystko jest takie proste, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w grę wchodzą uczucia innych. Dlatego uczciwość i empatia to dwie koncepcje, które muszą iść w parze.
W dzisiejszych społeczeństwach panuje indywidualizm, konkurencyjność i niezrozumiane poczucie niezależności. Z tego powodu czasami zakładamy, że uczciwość jest najlepszą polityką, ale zapominamy o konsekwencjach, jakie nasze słowa mogą mieć dla innych. Jak więc jednocześnie rozmawiać szczerze i z empatią?
W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu interesującemu pytaniu.
Czym jest uczciwość i szczerość?
Uczciwość to umiejętność łączenia myśli, słów i czynów. W ten sposób osoba wyraża to, co uważa za prawdziwe i w ten sam sposób postępuje zgodnie z tym, co myśli i mówi. Jeśli chodzi o prawdziwą uczciwość, nie ma tu miejsca na kłamstwa, fałsz czy przemilczanie. Nie ma też miejsca na puste słowa lub złamane obietnice.
Uczciwy człowiek jest prawdziwy i autentyczny i wyraża tę prawdę, nawet jeśli konsekwencje są niekorzystne. Ogólnie rzecz biorąc, jest to wartość osobista ściśle związana z uczciwością i szacunkiem dla siebie i innych.
Czym jest empatia?
Empatia to umiejętność postawienia się w miejscu innej osoby, aby zrozumieć jej proces myślowy i zidentyfikować emocje, których doświadcza. Bycie empatycznym to zwracanie uwagi na wewnętrzny i emocjonalny świat drugiej osoby. Wiąże się to również z wykonaniem zadania pozostawiania siebie, aby zająć pozycję osoby, którą mamy przed sobą.
Osoba empatyczna nie osądza, nie kłamie ani nie poniża innych, ponieważ rozumie wpływ tych zachowań na innych ludzi. Ponadto, zaczynając odczuwać cudzy ból jako swój własny, wybiera drogę zrozumienia, dobroci i ludzkiego ciepła.
Na pewno zainteresuje Cię to: Czym jest zdrowy egoizm i jak możesz go praktykować?
Jak są powiązane te wartości?
Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że uczciwość i empatia to dwa terminy, które niewiele mają ze sobą wspólnego, w rzeczywistości ich połączenie jest niezbędne w codziennym życiu. Oznacza to, że jeden z nich, bez drugiego, może przynieść negatywne konsekwencje.
Na przykład nadmiar empatii prowadzi do kłamstwa, aby uniknąć krzywdzenia drugiej osoby. To jest to, co powszechnie nazywamy „białymi kłamstwami”. Chociaż może to uniknąć konfliktów na krótką metę, takie zachowanie kończy się generowaniem poczucia winy i poczuciem zdrady u drugiej osoby, gdy brak uczciwości wyjdzie na jaw.
Jednak z drugiej strony szczerość bez empatii nie zawsze jest też życzliwa i praktyczna. Bycie bezpośrednim i szczerym bez uwzględnienia aspektu emocjonalnego może sprawić, że inni ludzie będą postrzegać nas jako niegrzecznych lub lekceważących. W konsekwencji możemy doświadczyć odrzucenia społecznego lub konfliktów interpersonalnych.
Wiemy, że polubisz czytanie: Komunikacja emocjonalna: wskazówki, jak lepiej łączyć się i wyrażać siebie
Cztery wskazówki dotyczące uczciwego i empatycznego mówienia
Ostatecznie uczciwość i empatia muszą iść w parze, jeśli chcemy zachować zdrowe relacje międzyludzkie. Jednak łączenie tych dwóch koncepcji nie zawsze jest łatwe. Dlatego chcielibyśmy zaproponować kilka kluczy do osiągnięcia zdrowej równowagi.
1. Uwzględniaj i szanuj drugą osobę
Komunikując się z innymi ludźmi, musimy pamiętać, że szacunek musi zawsze być na pierwszym miejscu. Szacunek dla drugiego oznacza uznanie go za godnego poznania prawdy, a zatem bycie wobec niego uczciwym.
Jednak oznacza to również uwzględnienie jego uczuć, ponieważ nikt celowo nie krzywdzi osoby, którą szanuje.
2. Pracuj nad swoją asertywnością
Asertywna komunikacja jest koniecznością. Czasami strach przed odrzuceniem lub tym, że nasza opinia zostanie źle przyjęta, prowadzi nas do kłamstwa, aby zadowolić innych ludzi. Z tego powodu konieczne jest zwiększenie naszej pewności siebie i nauczenie się asertywnego wyrażania siebie.
Podobnie, jeśli dajemy się ponieść agresywności i nie możemy kontrolować impulsów, możemy zranić drugą osobę naszymi słowami. Pamiętaj, że aby potwierdzić swój punkt widzenia, nie musisz podważać ani umniejszać innych.
3. Używaj konstruktywnego języka, aby rozmawiać szczerze i z empatią
Aby przekazać nieprzyjemną wiadomość drugiej osobie, najlepiej używać konstruktywnego języka. Co to znaczy?
Umiejętność doboru właściwych słów i wysuwania propozycji oraz rozwiązań zamiast krytykowania czy oceniania.
4. Zadbaj o komunikację niewerbalną
Komunikacja niewerbalna ma jeszcze większą wagę niż słowa w przekazywaniu wiadomości. W związku z tym aspekty takie, jak ton używanego głosu, postawa ciała lub czas i miejsce wybrane do przekazania wiadomości, mogą mieć znaczenie. Dobrym pomysłem jest zwracanie uwagi na te aspekty, aby druga osoba nie czuła się atakowana lub zagrożona, gdy jesteś z nią szczery.
Uczciwość i empatia to klucze do zdrowej komunikacji
Wartości definiują nas jako ludzi i przejawiają się w naszych działaniach i interakcjach z innymi. Praktykowanie uczciwości i empatii w codziennym życiu może być na początku wysiłkiem, ale na dłuższą metę przyniesie nam wyższy poziom osobistego i społecznego dobrostanu. Spróbuj!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fernández-Pinto, I., López-Pérez, B., & Márquez, M. (2008). Empatía: Medidas, teorías y aplicaciones en revisión. Anales de Psicología/Annals of Psychology, 24(2), 284-298.
- Pereira, M. L. N. (2008). Relaciones interpersonales adecuadas mediante una comunicación y conducta asertivas. Actualidades investigativas en educación, 8(1).
- Baró, T. (2012). La gran guía del lenguaje no verbal. Cómo aplicarlo en nuestras relaciones para lograr el éxito y la felicidad.