Czerwone plamy na nogach - skąd się biorą i co można zrobić?
Czerwone plamy na nogach mogą pojawiać się sporadycznie lub mogą nawracać co jakiś czas. W niektórych przypadkach ustępują po krótkim czasie, ale czasami mogą zostać na stałe.
Nawiasem mówiąc, istnieje kilka przyczyn, dla których pojawiają się czerwone plamy na nogach. Należą do nich reakcje alergiczne na leki, ukąszenia owadów, problemy z krążeniem, łuszczyca i zapalenie skóry.
Jeśli jednak nie towarzyszą im inne objawy, zwykle nie ma powodu do obaw. Ale jeśli występuje również gorączka, ból w okolicy, silne swędzenie lub pieczenie, może to być oznaką choroby wymagającej pomocy medycznej.
Czerwone plamy na nogach – przyczyny występowania
Zaczerwienienie skóry może wystąpić na różnych obszarach ciała, od twarzy i szyi, aż po stopy. Każdy ma inne cechy, a także powód lub wyzwalacz, który może je powodować.
Niektóre kolorowe plamy, znane jako wybroczyny, to okrągłe, czerwonawe plamy, które pojawiają się na różnych obszarach ciała, w tym na nogach. Mogą być spowodowane zaburzeniami krzepnięcia lub infekcją.
Ze względów praktycznych nie będziemy dokonywać rozróżnienia między wybroczynami a innymi prezentacjami. Oto możliwe powody, dla których pojawiają się czasem czerwone plamy na nogach.
Czerwone plamy mogą być spowodowane wysypką
Wysypka może być spowodowana ciepłem, które powoduje zablokowanie gruczołów potowych. Zwykle pojawia się na dużych obszarach skóry, takich jak nogi lub plecy, lub tam, gdzie występują zmarszczki, takie jak pachwiny, pachy i szyja.
Oprócz czerwonych plam zwykle występuje również swędzenie i niewielki obrzęk w dotkniętym obszarze, gdy pojawia się wysypka.
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry, znane również jako wyprysk lub wyprysk atopowy, to kolejny powód pojawienia się czerwonych plam na nogach. Jest to choroba skóry, która oprócz zaczerwienienia powoduje swędzenie i łuszczenie.
Występuje w każdym wieku, chociaż częściej występuje u dzieci. Dokładne przyczyny nie są znane. Według badań uważa się, że jest to wieloczynnikowy proces związany z aspektami genetycznymi i odpornościowymi. Może trwać całe życie.
Rogowacenie mieszkowe może powodować czerwone plamy na nogach
Jest to stosunkowo powszechny, ale nieszkodliwy stan. Wynika to z nadmiernej produkcji keratyny, białka niezbędnego dla naskórka, a także paznokci i włosów.
W szczególności rogowacenie mieszkowe objawia się zmianami, które wyglądają jak małe guzki lub pryszcze, a także czerwonymi plamami na nogach, pośladkach i policzkach. Często występuje u osób ze skłonnością do wysuszania skóry lub patologii alergicznych.
Grzybica może powodować te plamy
Mogą również pojawić się czerwone plamy na nogach z powodu grzybicy. Termin ten jest używany w odniesieniu do chorób skóry spowodowanych przez grzyby. Objawy grzybicy obejmują:
- Pęcherze.
- Łuszczenie się skóry.
- Swędzenie.
- Przebarwienia lub zaczerwienienia.
Grzybica może przybrać postać, znaną jako Tinea corporis. Plamy grzybicy wyglądają jak okrągłe plamy, które są okrągłe i jaśniejsze w środku.
Łuszczyca może powodować czerwone plamy
Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Przy łuszczycy organizm nadprodukuje komórki skóry. Najbardziej zauważalne objawy to swędzenie, łuszczenie i czerwone plamy na nogach, podeszwach stóp, dłoniach lub skórze głowy.
Może Cię to zainteresować: 5 najlepszych domowych metod na łagodzenie podrażnionej skóry
Świerzb może powodować te plamy
Chorobę tę wywołuje świerzbowiec Sarcoptes scabiei, roztocz, który pasożytuje na skórze i może być przenoszony przez bezpośredni kontakt. Świerzb objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem, zmianami hiperkeratotycznymi (zgrubienie skóry), a nawet owrzodzeniami, gdy osoba je drapie.
Cellulitis może powodować czerwone plamy
Choć ma podobną nazwę, cellulitis nie należy mylić z cellulitem, co wpływa na perspektywę estetyczną. W przeciwieństwie do cellulitu, zakażenie cellulitem jest poważnym problemem. Jest to spowodowane kolonizacją paciorkowcową lub gronkowcową.
Problemy z krążeniem
Ponadto, gdy występują problemy z krążeniem, występują pewne objawy w kończynach, takie jak:
- Czerwone plamy na nogach.
- Mrowienie lub swędzenie stóp.
- Zimne lub suche stopy.
Choroby przewlekłe
Czerwone plamy na nogach mogą być również klinicznym objawem opieki, ponieważ są związane z występowaniem niektórych chorób przewlekłych, takich jak rak skóry lub toczeń.
Źródłem tych plam mogą być reakcje alergiczne
Wreszcie reakcje alergiczne spowodowane ukąszeniami owadów, przyjmowaniem niektórych leków lub kontaktem z substancjami (alergenami) mogą również powodować powstawanie czerwonych plam na nogach.
Czerwone plamy na nogach – co robić?
Czasami czerwone plamy na nogach mogą zniknąć samoistnie. Na przykład często dzieje się tak, gdy są spowodowane wysypką. Innym razem wymagane będzie leczenie lub konieczne będzie podjęcie środków zapobiegawczych.
Przerwij wszelkie zabiegi, które mogły spowodować reakcję alergiczną
W przypadku podejrzenia, że czerwone plamy na nogach są spowodowane reakcją na lek, należy skontaktować się z lekarzem i poinformować go o reakcji. W takim przypadku można rozważyć odstawienie lub zastąpienie innym lekiem o podobnym działaniu.
Szukaj leczenia przeciwgrzybiczego
W przypadku grzybicy i innych grzybic leczenie, które należy zastosować, obejmuje stosowanie doustnych lub miejscowych środków przeciwgrzybiczych lub przeciwgrzybiczych. To oczywiście powinno być prowadzone wyłącznie przez lekarza.
Poszukaj antybiotyków u swojego lekarza
Niektóre wybroczyny pochodzenia zakaźnego wymagają antybiotyków. To samo dotyczy cellulitu. Ponadto można zalecić antybiotyki, aby zapobiec potencjalnemu zadkażeniu u osób z egzemą.
Weź leki przeciwhistaminowe, jeśli zaleci to lekarz
Kiedy czerwone plamy na nogach są spowodowane reakcją alergiczną, pierwszą rzeczą do zrobienia jest zidentyfikowanie przyczyny (alergenu), aby uniknąć kontaktu. Następnie można podać lek przeciwhistaminowy, aby złagodzić objawy.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne i kortykosteroidy
W przypadkach, w których oprócz zaczerwienienia skóry występuje stan zapalny, można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne i kortykosteroidy. Te ostatnie są na przykład zaleca się w przypadku tocznia.
Kremy do stosowania miejscowego
Istnieją różne maści łagodzące swędzenie lub podrażnienie, które często towarzyszy pojawieniu się czerwonych plam na nogach. Zwykle stosuje się miejscowe kremy z hydrokortyzonem. Istnieją jednak również produkty naturalne, takie jak kremy z aloesu, o których doniesiono w badaniach, że skutecznie zwalczają łuszczycę.
Może Cię to zainteresować: Grzyby skóry: jak zidentyfikować 5 rodzajów infekcji
Wprowadź zmiany w swojej diecie i nawykach
Ponadto w przypadku problemów z krążeniem zaleca się wprowadzenie zmian w diecie poprzez zmniejszenie ilości spożywanej soli i zwiększenie spożycia witaminy C. Należy również wykonywać umiarkowane i regularne ćwiczenia fizyczne.
Kiedy udać się do lekarza?
Czerwone plamy na nogach niekoniecznie są objawem wymagającym natychmiastowej pomocy lekarskiej. W rzeczywistości istnieją różne przyczyny problemu, od reakcji alergicznych i infekcji po kontakt z substancjami lub ukąszenia owadów.
Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, jeśli oprócz zaczerwienienia pojawią się inne objawy. Swędzenie lub intensywne pieczenie, ból w okolicy lub gorączka to jedne z najważniejszych z nich.
Na koniec należy zauważyć, że czasami czerwone plamki na nogach mogą wskazywać na przewlekłą chorobę podstawową. Dlatego wizyta u lekarza pozwoli na szybką diagnozę i zapewni rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barnes P. How corticosteroids control inflammation. British Journal of Pharmacology. 2006; 148: 245-254.
- Dhanabal S, Priyanka L, Muruganantham N, Vadivelan R. Evaluation of the Antipsoriatic Activity of Aloe Vera Leaf Extract Using a Mouse Tail Model of Psoriasis. Phytother. Res. 2012; 26: 617-619.
- García-Bravo B, Conde-Salazar L, De la Cuadra J, et al. Estudio epidemiológico de la dermatitis alérgica de contacto en España. Actas Dermo-Sifiliográficas. 2004; 95(1): 14-24.
- Morfín M. Dermatitis atópica, fisiopatogenia, cuadro clínico y diagnóstico. Alerg Asma Inmunol Pediatr. 2001; 10(1): 12-14.
- Sáenz-Anduaga E, Sánchez-Saldaña L. Antibióticos tópicos. Dermatología Peruana. 2005; 15; 1: 7-20.
- Thomas A, Baird S, Anderson J. Purpuric and petechial rashes in adults and children: initial assessment. BMJ. 2016; 352: i1285.
- Vijayalakshmi B, Ganapathy D. Medical management of cellulitis. Journal of Pharmacy and Technology. 2016; 9(11): 2067-2070.