Czego należy unikać przygotowując koktajle?
Koktajle mogą być dobrym sposobem na urozmaicenie diety. Istnieje jednak szereg błędów, których należy unikać przygotowując koktajle, aby nie wpłynąć na metabolizm.
Ważne jest, aby dobierać odpowiednie składniki i nie używać w nadmiarze cukrów prostych. Pamiętaj, że koktajle są dodatkiem i nigdy nie powinny być stosowane jako substytut posiłków lub jako główne źródło składników odżywczych. W przeciwnym razie mogą wystąpić niedobory lub problemy z produkcją enzymów w środowisku wewnętrznym.
Czego należy unikać przygotowując koktajle?
Włącz koktajle do zrównoważonej i zróżnicowanej diety, aby jak najlepiej wykorzystać ich właściwości. Zawsze dobrze jest spożywać taką samą ilość kalorii, jaką zużywasz, aby nie powodować zmian masy ciała z powodu gromadzenia się tłuszczu.
Oto rzeczy, których należy unikać podczas prawidłowego przygotowywania koktajli.
Możesz przeczytać również: Smoothie z ogórkiem, cytryną i miętą, które może pomóc ci schudnąć
1. Uważaj na dodawane cukry
Przygotowując koktajle, należy unikać dodawania cukru stołowego jako takiego.
Składnik ten jest szkodliwy dla zdrowia metabolicznego w perspektywie średnioterminowej. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Current Diabetes Reports regularna obecność prostych węglowodanów w diecie skutkuje insulinoopornością i zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
Jeśli chcesz uzyskać słodszy smak, spróbuj włączyć do przepisu jakiś rodzaj sztucznego słodzika. Nie mają kalorii i nie wpływają znacząco na poziom glukozy we krwi. Wykazano jednak, że niektóre z nich zmniejszają gęstość i różnorodność mikroflory jelitowej.
2. Zwróć uwagę na owoce
Owoce są źródłem fitochemikaliów o wysokich zdolnościach antyoksydacyjnych.
Związki te neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach. Dzięki temu efektowi, częstość występowania różnych przewlekłych i złożonych patologii znacznie się zmniejsza, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w European Journal of Medicinal Chemistry.
W każdym razie owoce zawierają również znaczną ilość fruktozy. Mówimy tu więc o cukrze prostym, który może generować zmiany na poziomie metabolicznym.
Wiąże się to z wyższym ryzykiem stłuszczenia wątroby, zwłaszcza gdy fruktozę spożywają osoby o siedzącym trybie życia. Jedzenie owoców daje pozytywne efekty, ale zawsze należy je spożywać w całości, w stanie naturalnym. Zapobiega to degradacji włókien błonnika, i spowalnia wchłanianie węglowodanów.
3. Przygotowując koktajle nie zapomnij o źródle białka
Jednym z głównych błędów podczas przygotowywania koktajli jest pominięcie białka.
Te składniki odżywcze są niezbędne do zwiększenia uczucia sytości i regulacji apetytu. Ponadto pełnią w organizmie decydującą funkcję strukturalną.
Jeśli deficyt białka utrzymuje się z biegiem czasu, wpływa to negatywnie na stan beztłuszczowej masy mięśniowej i siły mięśni. Z tego powodu zawsze powinniśmy upewnić się, że przygotowując koktajle dodajemy do nich produkty mleczne lub orzechy jako źródło białka.
Białka pochodzenia zwierzęcego są wyższej jakości, ale w tym przypadku pewną rolę mogą również odgrywać białka roślinne. Ponadto orzechy są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których potrzebujemy do kontrolowania poziomu stanów zapalnych w organizmie.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zrobić domowy koktajl marchewkowy i jego zalety
4. Unikaj napojów alkoholowych
Alkohol jest substancją toksyczną niezależnie od przyjmowanej dawki.
Wiele przepisów zaleca dodanie napojów alkoholowych do koktajli, aby poprawić ich smak. Nie jest to jednak dobra opcja.
Spożywanie alkoholu nie tylko powoduje krótkotrwałe zaburzenia, ale z czasem prowadzi do nieprawidłowego działania narządów i układów wewnętrznych. Z tego powodu należy ograniczyć jego obecność w diecie.
Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ jest to używka akceptowana społecznie, ale należy do tego dążyć. Przynajmniej dobrze jest nie dodawać alkoholu do przepisów, które można spożywać regularnie, takich jak koktajle mleczne. Nie należy również uważać alkoholu jako sposobu na ochłodzenie się w upalne dni, ponieważ alkohol bardzo odwadnia.
Uważaj na składniki, których powinieneś unikać przygotowując koktajle
Jest kilka rzeczy, których należy unikać przygotowując koktajle, aby poprawić ich wartość odżywczą i zapobiec ich negatywnemu wpływowi na funkcjonowanie metabolizmu. Jednak odpowiednio przygotowane mogą być doskonałym źródłem witamin, minerałów i składników o właściwościach antyoksydacyjnych.
Utrzymywanie kontroli nad poziomem stanu zapalnego i utleniania ma kluczowe znaczenie dla poprawy naszego zdrowia.
Pamiętaj, że gdy celem jest zapobieganie rozwojowi złożonych chorób, nie wystarczy dbać o dietę. Konieczne będzie wdrożenie szeregu nawyków jako całości. Wśród nich należy podkreślić potrzebę regularnego uprawiania aktywności fizycznej.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yoshida, Y., & Simoes, E. J. (2018). Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Current diabetes reports, 18(6), 31. https://doi.org/10.1007/s11892-018-1004-6
- Suez, J., Korem, T., Zeevi, D., Zilberman-Schapira, G., Thaiss, C. A., Maza, O., Israeli, D., Zmora, N., Gilad, S., Weinberger, A., Kuperman, Y., Harmelin, A., Kolodkin-Gal, I., Shapiro, H., Halpern, Z., Segal, E., & Elinav, E. (2014). Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature, 514(7521), 181–186. https://doi.org/10.1038/nature13793
- Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry, 178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010