Czego można się spodziewać podczas pierwszej mammografii?

Podczas pierwszej mammografii możesz odczuwać niepokój, ponieważ nie wiesz, czego się spodziewać. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać podczas tego badania.
Czego można się spodziewać podczas pierwszej mammografii?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli masz od 35 do 40 lat, prawdopodobnie możesz dostać skierowanie na mammografię. Rozumiemy, że możesz czuć się zdenerwowana lub niespokojna, nie wiedząc, czego możesz się spodziewać podczas pierwszej mammografii. Jednak ważne jest, aby tego nie odkładać ani nie unikać.

Rak piersi jest drugim najczęstszym rodzajem raka na świecie i najbardziej popularnym wśród kobiet. Jeśli jednak zostanie wcześnie zdiagnozowany, istnieje duża szansa na wyzdrowienie.

Należy jednak zauważyć, że mammogramy nie są zalecane u kobiet poniżej 40 roku życia, z wyjątkiem przypadków wysokiego ryzyka. Dzieje się tak, ponieważ gęstość tkanki piersi utrudnia lekarzom interpretację wyników.

Jeśli chcesz wiedzieć co czeka cię podczas pierwszej mammografii lub po prostu chcesz się o niej dowiedzieć więcej, zwróć uwagę na te wskazówki!

1. Podczas pierwszej mammografii poczujesz nieprzyjemną kompresję

Kobieta poddawana pierwszej mammografii
Podczas mammografii możesz poczuć lekki ucisk.

Aby uzyskać wysokiej jakości mammogramy i jak najmniej narazić pacjentkę na promieniowanie, podczas tego badania konieczny jest lekki ucisk piersi.

U niektórych kobiet może to powodować ból, a u innych może powodować jedynie niewielki dyskomfort. Ten objaw sam w sobie nie oznacza niczego negatywnego. W rzeczywistości tego typu doznanie jest bardzo powszechne, ponieważ każda kobieta ma określony próg bólu.

Jeśli czujesz ból, pamiętaj tylko, że to potrwa jedynie przez kilka minut, a potem zniknie.

Możesz być zainteresowana: Rodzaje i objawy raka piersi oraz leczenie

2. Unikaj planowania pierwszej mammografii w dniach przed miesiączką

Najlepiej wykonać mammografię w drugim tygodniu cyklu miesiączkowego . W tym okresie tkanka gruczołowa sutka jest mniej zagęszczona, co sprawia, że badanie jest bardziej szczegółowe i powoduje mniejszy dyskomfort.

Ponadto podczas menstruacji lub w tygodniach wokół niej piersi są zwykle bardziej wrażliwe ze względu na zmiany hormonalne. Może to zwiększyć dyskomfort i powodować ból podczas badania.

3. Powiadom swojego lekarza, jeśli masz implanty silikonowe

Protezy silikonowe mogą zakłócać wizualizację piersi w badaniu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby poinformować technika, który będzie wykonywał badanie, że posiadasz implanty.

Specjalista będzie musiał dostosować dawki promieniowania, aby gruczoły były lepiej widoczne. Przekonasz się również, że pozycja będzie musiała być nieco inna, w zależności od rozmiaru implantów.

4. Wybierz na ten dzień wygodne, oddzielne części ubrania

Zwykle należy zdjąć całą górną część ubrania i ubrać jednorazowy fartuch, który zostanie dostarczony przez radiologa podczas pierwszej mammografii. Dlatego najlepiej unikać pojedynczych ubrań, takich jak sukienki lub kombinezony, które są trudne do zdjęcia.

Najlepiej w dniu badania założyć koszulę zapinaną na guziki, ponieważ łatwo ją zdjąć i ponownie założyć. Należy pamiętać, że noszenie dodatkowych lub trudnych do zdjęcia ubrań może również powodować konieczność spędzenia większej ilości czasu u lekarza.

Jeśli masz mało czasu, powinnaś założyć coś praktycznego.

5. Unikaj niektórych kosmetyków pod pachami podczas mammografii

W dniu badania pacjentka nie powinna umieszczać żadnego produktu na piersiach ani pod pachami. Dzieje się tak, ponieważ w rezultacie mogą tworzyć obrazy, które wprowadzałyby w błąd lekarza.

W tym sensie należy zwrócić szczególną uwagę na produkty, które pozostawiają osady, takie jak kremy, dezodoranty i talk w proszku. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów, możesz zapytać lekarza, czy Twój zwykły dezodorant może powodować jakiekolwiek zaburzenia obrazu.

Jeśli masz zamiar zrobić mammografię po południu i nie chcesz spędzić dnia bez dezodorantu, możesz przed badaniem pójść do łazienki i umyć pachy. Kiedy skończysz, ponownie nałóż dezodorant i będziesz gotowa.

6. Przyjmij wygodną pozycję podczas pierwszej mammografii

Kobieta poddawana pierwszej mammografii
Powinnaś upewnić się, że jesteś w wygodnej pozycji podczas wykonywania mammografii.

W czasie badania pozwól radiologowi ułożyć Cię we właściwej pozycji i daj mu znać, jeśli czujesz się niekomfortowo.

Ułożenie piersi w aparacie jest bardzo ważne, aby można było zbadać cały gruczoł. Aby przebiegło to prawidłowo, konieczne jest, aby pacjentka czuła się zrelaksowana.

Specjaliści zwracają uwagę, że każda zmiana pozycji podczas badania może zaszkodzić wynikowi. Dlatego powinnaś porozmawiać z technikiem i wspólnie znaleźć najlepszą pozycję do wykonania pierwszej mammografii.

Powinnaś również poinformować go o wszelkich ograniczeniach, jakie możesz mieć. Może chodzić, między innymi, o sztywność mięśni lub trudności w podnoszeniu ramion. Jeżeli w każdym razie przyjęcie wskazanej pozycji jest niemożliwe, z pomocą specjalisty można również znaleźć inne metody.

7. Tylko specjalista może zinterpretować i wyjaśnić wyniki

Lekarz i wyniki
Tylko lekarz może pomóc w interpretacji wyników mammografii.

Koniecznie musisz wiedzieć, że radiolog jest specjalistą, który przeprowadzi badanie, ale nie ma kwalifikacji do interpretacji wyników. Radiolog może opisać główne elementy znalezione w mammografii za pomocą określonych terminów dla każdego rodzaju zmiany.

Jednak tylko Twój specjalista może bardziej szczegółowo wyjaśnić wyniki. Ważne jest, abyś nie wpadała w panikę z powodu dziwnych określeń, które widzisz lub zbytnio się nimi przejmować.

Daj swojemu lekarzowi czas na zapoznanie się z wynikami i wyjaśnienie ich.

Zalecamy przeczytanie: 3 sugestie, które pomogą Ci zmierzyć się z rakiem piersi

8. Zachowaj spokój podczas pierwszej mammografii

Wreszcie, podczas pierwszej mammografii możesz czuć się niespokojna, zdenerwowana lub zdezorientowana. Jednakże, jeśli chcesz mieć najlepszą jakość życia, jest to test, który jest naprawdę ważny.

Bardzo ważne jest, aby przygotować się w dowolnym momencie po czterdziestce lub nawet wcześniej, jeśli masz jakiekolwiek czynniki ryzyka. Przeanalizuj rzeczy, których powinnaś się spodziewać podczas tego badania, odłóż niepokoje i obawy na bok i omów z lekarzem najlepszy czas na wykonanie zabiegu.

Z drugiej strony bardzo ważne jest, aby podkreślić, że jeśli poczujesz obecność dziwnego guzka w piersi, musisz udać się do lekarza bez względu na wiek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • CDC, Centros para el Control y la Prevención de Enfermedades. ¿Qué es una mamografía?. Última modificación de la página el 11/09/2018. cdc.gov/spanish/cancer/breast/basic_info/mammograms.htm
  • Clínica Internacional. Consejos para la realización de una mamografía. (2016). clinicainternacional.com.pe/blog/consejos-realizacion-mamografia/
  • Breastcarcer.org. Técnica de la mamografía y tipos de mamografía. Última modificación 17/09/2012. breastcancer.org/es/sintomas/analisis/tipos/mamografias/tipos

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.