Czarny bez - jego właściwości przydatne w zwalczaniu wirusa grypy
Czy wiesz, że dzięki dzięki niektórym roślinnym ekstraktom możesz ulżyć sobie w przeziębieniu i grypie? Czarny bez to roślina znana od wieków i stosowana jako środek leczniczy. W poniższym artykule podpowiemy Ci jak skorzystać z jego niezwykłych właściwości.
Czytaj dalej!
Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, która jest dość zaraźliwa i wpływa bezpośrednio na drogi oddechowe człowieka. Dzisiaj dowiemy się, jak pomóc ulżyć objawom grypy dzięki bzowi czarnemu, bardzo szczególnej roślinie.
W tym artykule przedstawimy szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób ta roślina może przynieść szybką ulgę w objawach grypy. W ten sposób następnym razem, gdy zachorujesz, możesz sięgnąć po ten naturalny środek, aby w mgnieniu oka poczuć się lepiej.
Czarny bez nie tylko pomoże wzmocnić organizm i złagodzić kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin ( w szczególności witaminy C) i soli mineralnych wesprze system odpornościowy. To pomoże szybciej uporać Ci się z infekcją.
Czarny bez – jak wykorzystać jego właściwości?
Czarny bez- napar z kwiatów
Kwiat czarnego bzu zawiera naturalne środki przeciwzapalne, które oferują ogromne korzyści w łagodzeniu objawów chorób i w tym właśnie grypy. Aby szybko złagodzić grypę przygotuj kwiaty bzu. Aby wzmocnić ich działanie możesz dodać też inne składniki, które pomogą osiągnąć optymalne rezultaty.
Kwiaty bzu czarnego, tak jak wspomnieliśmy w tym artykule, są powszechnie stosowane w fitoterapii ze względu na wiele niesamowitych właściwości.
Chociaż możesz kupić paczkowaną herbatę z czarnego bzu, najlepiej przygotować ją samodzielnie, ze świeżych lub suszonych kwiatów. W takiej formie, będziesz mógł czerpać maksymalne korzyści, jakie ta roślina oferuje w zwalczaniu grypy.
Składniki
- 1/2 szklanki owoców czarnego bzu.
- 1 kawałek świeżego kłącza imbiru.
- Sok z 1/2 cytryny.
- 1 łyżka miodu, najlepiej gryczanego.
- 2 szklanki filtrowanej wody.
Przygotowanie
- Zagotuj garnek lub imbryk wody na kuchence.
- Kiedy woda zacznie wrzeć, dodaj do niej posiekane kłącze imbiru i suszone kwiaty czarnego bzu.
- Pozostaw do zaparzenia na 15 minut.
- Odcedź, a następnie dodaj do mikstury miód i sok z cytryny. Upewnij się, że napar nie jest już wrzący- aby nie zdezaktywować enzymów zawartych naturalnie w miodzie.
- Po przygotowaniu tego naparu można go użyć, aby szybko złagodzić objawy przeziębienia i grypy.
Poniżej podpowiemy Ci jak wykorzystać ten cenny napar oraz kilka innych sposobów na zmniejszenie objawów grypy.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Napój leczniczy na kaszel i przeziębienie
Kilka sposobów na złagodzenie grypy dzięki czarnemu bzowi
Oprócz picia herbaty z czarnego bzu, możesz również użyć okładu, aby pomóc oczyścić kanały nosowe.
1. Czarny bez – smaczny i skuteczny napar do picia
Wypicie przygotowanego wcześniej naparu to najłatwiejszy sposób na przyspieszenie złagodzenia grypy.
Jeśli cierpisz na przykre objawy grypy, zalecamy spróbować tej metody. Wystarczy spojrzeć na korzyści, jakie może zaoferować picie tego naparu co najmniej dwa razy dziennie:
- Przynosi ulgę w kaszlu : Biorąc pod uwagę, że czarny bez ma właściwości przeciwkaszlowe, picie tego naparu zmniejsza dyskomfort i drapanie w gardle oraz zmniejsza ataki kaszlu.
- Pomaga obniżyć gorączkę: Inną właściwością tej rośliny jest to, że powoduje pocenie się organizmu. Dlatego pomaga regulować temperaturę ciała, wypocenie toksyn i oczyszczenie ciała.
- Eliminuje toksyny z ciała: na koniec, roślina czarnego bzu pozwala na eliminację toksyn produkowanych przez wirusa grypy. Dlatego picie go w postaci naparu bardzo skutecznie przyspiesza proces powrotu do zdrowia, pozwalając ciału szybko poczuć się lepiej.
2. Czarny bez – zastosuj okłady, aby uzyskać szybką ulgę
Kolejnym sposobem na przyspieszenie powrotu do zdrowia po grypie jest wykonanie okładów z wykorzystaniem czarnego bzu. Jak wskazano w wielu artykułach, rośliny lecznicze stosowane są często w leczeniu chorób skóry. Stosowanie okładów jest także bardzo skuteczne, ponieważ pozwala na zlokalizowanie substancji dokładnie tam, gdzie jej potrzebujemy.
Wystarczy więc przygotować napar z bzu, który opisujemy powyżej w punkcie pierwszym. W takim przypadku możesz dodać imbir, jeśli chcesz, ale nie jest to konieczne. Możesz dodać także napar z mięty, tymianku i innych roślin ułatwiających oddychanie i o właściwościach wykrztuśnych.
Po przygotowaniu naparu odcedź miksturę, a następnie umieść odsączone zioła i kwiaty w gazie lub serwetce. Upewnij się, że nie są już gorące oraz, że dobrze je zakryłeś, a następnie umieść okład na klatce piersiowej w okolicy nosa i zatok.
Czarny bez zawiera flawonoidy i kwasy fenolowe, a ponadto kwasy organiczne, sterole, olejek, garbniki, triterpeny oraz sole mineralne. Taka kompozycja składników ma wiele właściwości oczyszczających organizm i przeciwgorączkowych. Ponadto, działa on też moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń włosowatych i poprawiają ich elastyczność.
Spowoduje to oczyszczenie przewodów nosowych, zmniejszając dyskomfort, którego możesz doświadczać. Możesz to zrobić trzy lub cztery razy dziennie, ponieważ nie ma przeciwwskazań.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Grypa w domu – jak sobie z nią poradzić?
Kiedy zdecydować się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu?
Jeśli grypa nadal się rozwija mimo stosowania domowych środków warto udać się do lekarza. Pomoże on wskazać Ci najlepszy sposób leczenia w Twoim przypadku. W najgorszym przypadku grypa może powodować problemy oddechowe- wtedy należy udać się do szpitala. Być może wprowadzone zostaną środki przeciwwirusowe.
Jeśli objawy nie ustępują, nie obniża się gorączka lub zwiększa się dyskomfort oddechowy, czas udać się do lekarza. Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi serię testów, aby określić najlepszy sposób leczenia dla danego przypadku.
Jednak naturalne środki zaradcze, które zasugerowaliśmy w dzisiejszym artykule, zwykle przynoszą pozytywne rezultaty w słabszych odmianach grypy.
Czy kiedykolwiek używałeś czarnego bzu jako naturalnego środka? A może próbowałeś innych naturalnych środków łagodzących objawy grypy? Mamy nadzieję, że zastosujesz powyższe rady w praktyce i dasz nam znać, czy zadziałały u Ciebie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Angulo, A., Rosero, R., & Gonzales, M. (2012). Estudio etnobotánico de las plantas medicinales utilizadas por los habitantes del corregimiento de Genoy, Municipio de Pasto, Colombia. Rev Univ Salud, 14(2), 168-85.
- Madaleno, I. M. (2007). Etno-farmacología en Iberoamérica, una alternativa a la globalización de las prácticas de cura. Cuadernos geográficos de la Universidad de Granada, 41(2), 61-95.
- Sánchez, Ester, García, Dinah, Carballo, Caridad, & Crespo, Maritza. (1996). Estudio farmacognóstico de Mentha x piperita L. (toronjil de menta). Revista Cubana de Plantas Medicinales, 1(3), 40-45. Recuperado en 25 de marzo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47961996000300009&lng=es&tlng=es.
- Villena Ferrer, Alejandro, Téllez Lapeira, Juan Manuel, Ayuso Raya, Mª Candelaria, Ponce García, Isabel, Morena Rayo, Susana, & Martínez Ramírez, Miriam. (2009). Cinco preguntas clave en la Gripe: una Revisión de Guías. Revista Clínica de Medicina de Familia, 2(8), 412-425. Recuperado en 25 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-695X2009000300007&lng=es&tlng=es.