Czarna rzodkiew: składniki odżywcze, zastosowania i potencjalne korzyści
Czarna rzodkiew może mieć wiele korzyści zdrowotnych. Szczególne korzyści przynosi w łagodzeniu objawów kamieni żółciowych i poprawie funkcji układu pokarmowego. Ponadto zawiera dużo przeciwutleniaczy, dzięki czemu może pomóc w zapobieganiu rozwojowi różnych przewlekłych i złożonych chorób. Łatwo wprowadzić ją do diety. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym czarnej rzodkwi.
Zanim zaczniemy, musimy podkreślić konieczność częstego włączania do diety warzyw. Pokarmy te zawierają duże ilości witamin i minerałów, a także ważne fitochemikalia. Utrzymują pod kontrolą wewnętrzne stany zapalne i procesy utleniania, umożliwiając organizmowi optymalne funkcjonowanie przez lata.
Czarna rzodkiew a układ pokarmowy
Spożywanie czarnej rzodkwi szczególnie zaleca się dla poprawy funkcjonowania przewodu pokarmowego. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, należy włączać ją do diety przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Można ją nawet stosować wspomagająco w leczeniu chorób zakaźnych typu oddechowego, pomagając również w oczyszczeniu gardła i zmniejszeniu bólu. W rzeczywistości czarną rzodkiew uważa się za dobry środek przeciwdrobnoustrojowy i przeciwzapalny.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Food Science & Nutrition włączenie czarnej rzodkwi do diety skutecznie poprawia leczenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.
Co prawda badania przeprowadzono na zwierzętach i nie można ich 100% porównywać z ludźmi, ale wnioski brzmią pozytywnie. Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne pozwala na optymalne funkcjonowanie narządów, co przyczynia się do rozwiązywania problemów w organizmie.
Istnieją również dalsze dowody na to, że ekstrakt z czarnej rzodkwi pozytywnie wpływa na ochronę zdrowia wątroby, zwłaszcza poprzez ograniczanie stresu oksydacyjnego. W tym sensie działa podobnie jak ekstrakt z karczocha, innego z najczęściej stosowanych produktów chroniących tkankę wątrobową.
Dowiedz się więcej: Liście rzodkiewki: zalety i sposoby ich wykorzystania
Czarna rzodkiew przeciw kamieniom żółciowym
W tradycyjnej medycynie meksykańskiej do oczyszczania woreczka z kamieni żółciowych używa się czarnej rzodkwi. Przeprowadzono w tym kierunku pewne badania na zwierzętach i w modelach eksperymentalnych. Potwierdzają one, że czarna rzodkiew może skutecznie poprawiać funkcjonowanie woreczka żółciowego, zapobiegając w ten sposób powstawania kamieni powodujących ból.
Należy jednak pamiętać, że w najpoważniejszych przypadkach należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leczenie farmakologiczne. Kiedy rozwija się ten problem, zagrożony może być proces trawienia, z negatywnymi skutkami dla późniejszej absorpcji tłuszczów. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, aby zaproponował skuteczne rozwiązanie zapobiegające dyskomfortowi lub dalszym komplikacjom.
Możesz być także zainteresowany: Czy możesz naturalnie walczyć z kamieniami żółciowymi?
Jak spożywać czarną rzodkiew
Czarna rzodkiew jest zwykle większa niż zwykła rzodkiewka. Ma pikantny smak i silny zapach. Zbiera się ją od maja do lipca. W kuchni europejskiej nie występuje zbyt powszechnie, ale można ją stosować jako dodatek do omleta z ziemniaków. Można ją również ugotować i zjeść samodzielnie, chociaż zwykle lepszy smak uzyskuje się dodając ją do zup lub gulaszu.
Inną opcją jest przygotowanie sałatek i dodanie czarnej rzodkwi, aby poprawić ich smak. Świetnie sprawdza się nawet na kanapkach i jako dodatek do pikli. Chociaż można ją znaleźć w różnych przetworach, najlepiej spożywać czarną rzodkiew w naturalnej postaci.
Można ją również zmiksować z wodą i wypić na pusty żołądek, chociaż ta metoda nie zapewnia żadnych szczególnych korzyści poza włączeniem rzodkwi do diety.
Pod względem odżywczym jest to bardzo korzystny produkt, ponieważ zawiera witaminy, takie jak witamina A, witaminy z grupy B oraz niektóre minerały. Wśród tych ostatnich możemy wyróżnić potas, jod, miedź i wapń.
Wykazano, że w szczególności potas ma pozytywny wpływ na modulację ciśnienia krwi. Pod tym względem działa antagonistycznie w stosunku do sodu, dlatego ważne jest, aby pojawiał się w diecie w wystarczających ilościach.
Czarna rzodkiew: zdrowy dodatek do diety
Czarna rzodkiew to pokarm, który ma kilka pozytywnych właściwości zdrowotnych, dzięki czemu można ją regularnie włączać do diety. Jest źródłem witamin i fitochemikaliów, które pomogą utrzymać pod kontrolą zachodzące wewnętrznie mechanizmy zapalne i oksydacyjne. W ten sposób zmniejsza się częstość występowania wielu przewlekłych i złożonych patologii, które pogarszają stan zdrowia.
Pamiętaj, że wiele owoców i warzyw ma korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Bardzo ważne jest, aby te, podobnie jak inne zdrowe produkty, znalazły się w naszej diecie, która powinna być jak najbardziej zróżnicowana. Dzięki temu unikniemy niedoborów żywieniowych i zaspokoimy potrzeby energetyczne niezbędne do osiągnięcia wewnętrznej homeostazy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ahn, M., Kim, J., Choi, Y., Ekanayake, P., Chun, J. Y., Yang, D., Kim, G. O., & Shin, T. (2019). Fermented black radish (Raphanus sativus L. var. niger) attenuates methionine and choline deficient diet-induced nonalcoholic fatty liver disease in mice. Food science & nutrition, 7(10), 3327–3337. https://doi.org/10.1002/fsn3.1200
- Ahn, M., Kim, J., Hong, S., Kim, J., Ko, H., Lee, N. H., Kim, G. O., & Shin, T. (2018). Black Radish (Raphanus sativus L. var. niger) Extract Mediates Its Hepatoprotective Effect on Carbon Tetrachloride-Induced Hepatic Injury by Attenuating Oxidative Stress. Journal of medicinal food, 21(9), 866–875. https://doi.org/10.1089/jmf.2017.4102
- Filippini, T., Naska, A., Kasdagli, M. I., Torres, D., Lopes, C., Carvalho, C., Moreira, P., Malavolti, M., Orsini, N., Whelton, P. K., & Vinceti, M. (2020). Potassium Intake and Blood Pressure: A Dose-Response Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Journal of the American Heart Association, 9(12), e015719. https://doi.org/10.1161/JAHA.119.015719