Cykl nasion: co to jest i jakie są jego zalety?

Cykl nasion to zdrowy i naturalny sposób na regulację cyklu miesiączkowego. Chcesz wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi? Dowiedz się w tym artykule!
Cykl nasion: co to jest i jakie są jego zalety?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Cykl nasion to metoda medycyny alternatywnej, która w naturalny sposób reguluje hormony. W szczególności cykl spożycia niektórych nasion jest zsynchronizowane z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Jego celem jest dostarczanie kwasów tłuszczowych, fitoestrogenów i niektórych witamin, które wspomagają produkcję pewnych hormonów.

Cykl nasion ma na celu dostarczenie organizmowi potrzebnych składników odżywczych na każdym etapie cyklu menstruacyjnego. Ma również na celu pomoc w menstruacji, ponieważ ten okres obejmuje szereg fizycznych i psychicznych zmian, z którymi kobiecie może być trudno sobie poradzić.

Tutaj powiemy więcej o tym podejściu.

Na czym polega cykl nasion?

Cykl nasion to praktyka, w której spożycie niektórych nasion zmienia się w diecie w zależności od momentu cyklu miesiączkowego, w którym znajduje się kobieta. To różnicowanie  pokarmów dostarcza witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i fitoestrogenów, które pomagają wytwarzać, metabolizować i uwalniać hormony.

Aby to lepiej zrozumieć, musisz najpierw zrozumieć cykl menstruacyjny.

Cykl menstruacyjny obejmuje szereg procesów i zmian, przez które przechodzą co miesiąc wszystkie kobiety. Organizm stara się przygotować na ewentualną ciążę. Jaja są produkowane za pomocą hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH). Produkowane są również estrogeny i progesteron.

Najważniejszy jest ten ostatni, ponieważ determinuje on fazę pęcherzykową i lutealną cyklu miesiączkowego. W fazie folikularnej poziom estrogenu wzrasta w ramach procesu i przygotowania do uwolnienia komórki jajowej. Dzieje się tak od pierwszego do 14 dnia cyklu.

W fazie lutealnej owulacja rozpoczyna się 14 dnia przed początkiem następnej miesiączki. To wtedy wzrasta progesteron, aby przygotować organizm na możliwą ciążę. Kiedy jajo nie jest zapłodnione, jest wydalane z krwią.

Cykl nasion ma na celu utrzymanie równowagi w każdej fazie cyklu menstruacyjnego, aby organizm miał optymalną aktywność hormonalną.

Semillas de lino
Składniki odżywcze zawarte w niektórych odmianach nasion pomagają zrównoważyć stan hormonów podczas cyklu menstruacyjnego.

Co zawierają nasiona, które pomagają regulować cykl menstruacyjny?

Chodzi o nasiona oleiste, takie jak siemię lniane, nasiona słonecznika, pestki dyni i nasiona sezamu. Są one bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z serii omega 3, 6 i 9 – przeciwzapalny kwas linolowy i kwas oleinowy, który bierze udział w produkcji hormonów.

Zawierają również witaminy z grupy B, A, E i K. Ich główne minerały to potas, wapń, żelazo, magnez, cynk i fosfor. Te składniki odżywcze mogą uczestniczyć w kontroli i produkcji hormonów.

Zawierają między innymi związki bioaktywne, takie jak fitoestrogeny. Farmaceuta López Luengo definiuje fitoestrogeny jako związki niesteroidowe pochodzenia roślinnego, które po spożyciu przekształcają się w aktywne hormony dzięki działaniu bakterii jelitowych.

Tymczasem w czasopiśmie Farmacia Profesional stwierdzono, że niektóre fitoestrogeny, takie jak te zawarte w soi, wykazują pewną aktywność estrogenową. Tak jest w przypadku izoflawonów.

W rzeczywistości badanie wykazało, że niektóre nasiona oleiste mogą zawierać inne rodzaje fitoestrogenów o średniej lub niskiej aktywności estrogenowej. Lignany i kumestany należą do tej grupy.

Wszystko to wyjaśnia, dlaczego spożywanie nasion wiąże się z mniejszą zachorowalnością u Azjatek. Podczas gdy dieta zachodnia dostarcza około 5 miligramów fitoestrogenów dziennie, dieta azjatycka dostarcza od 40 do 200 miligramów dziennie.

Korzyści, jakie daje cykl nasion

Uważa się, że cykl nasion może przyczynić się do złagodzenia niektórych objawów cyklu menstruacyjnego kobiety. Wydaje się, że jego korzyści obejmują nawet kobiety w okresie menopauzy i okołomenopauzalnym. Jednak wciąż potrzeba więcej dowodów naukowych.

Przyjrzyjmy się niektórym korzyściom.

1. Kontrola cyklu miesiączkowego

Dr Daysi Navarro sugeruje, że spożywanie niektórych nasion jest przydatne dla kobiet z nieregularną miesiączką. Oprócz fitoestrogenów nasiona zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i kwas oleinowy, które równoważą produkcję hormonów. Dlatego optymalizują funkcjonowanie cyklu miesiączkowego.

2. Profilaktyka stanów zapalnych napięcia przedmiesiączkowego

National University of Naturopathic Medicine twierdzi, że regularne spożywanie nasion równoważy hormony i pomaga zmniejszyć objawy napięcia przedmiesiączkowego, takie jak stany zapalne. Harmonizuje również pracę podwzgórza z przysadką mózgową i jajnikami.

3. Cykl nasion może mieć korzystny wpływ na zdrowie kości

Specjalny artykuł na temat osteoporozy u kobiet po menopauzie ujawnia, że cykl nasion sprzyja resorpcji kości poprzez zwiększoną proliferację i różnicowanie osteoblastów. W związku z tym podejście to jest uważane za dobrą alternatywę dla promowania zdrowia kości.

Należy jednak zauważyć, że dostępne dane są nadal ograniczone i istnieje niewiele badań klinicznych na ludziach. Dlatego cykl nasion nie powinien być środkiem pierwszego wyboru.

4. Cykl nasion może pomóc w leczeniu objawów klimakterycznych

Fitoestrogeny dostarczane przez nasiona są sprzymierzeńcami w kontroli objawów menopauzy. W szczególności zmniejszają uderzenia gorąca, ponieważ działają jako agoniści estrogenów w ośrodku termoregulacji podwzgórza.

Grupa badaczy zaobserwowała, że na 190 kobiet leczonych fitoestrogenami od 80 do 82% zmniejszyło liczbę uderzeń gorąca. Wiązało się to również z poprawą jakości snu oraz zmniejszeniem nerwowości i depresji.

Jakie są najczęściej używane nasiona?

Niektóre odmiany nasion wyróżniają się bardziej niż inne swoimi korzyściami w okresie menstruacyjnym. Dlatego to właśnie one są używane w cyklu nasiennym.

Poznajmy kilka z nich:

  • Pestki dyni: dostarczają szeregu minerałów, takich jak cynk, który poprawia poziom hormonu testosteronu. Zawierają również magnez i aminokwas tryptofan, które razem poprawiają sen, aby utrzymać równowagę hormonalną.
  • Nasiona sezamu: Pomagają blokować nadmiar estrogenów i utrzymywać równowagę hormonalną. Kumestran lub kumestrol jest najczęstszym fitoestrogenem. Wpływa na hormony żeńskie, reguluje stany zapalne i wspomaga metabolizm prekursorów hormonów płciowych, takich jak cholesterol.
  • Nasiona lnu: Obfite w lignany, zwane również modulatorami estrogenu.
  • Pestki słonecznika: przyczyniają się do redukcji estrogenów w fazie lutealnej poprzez kumestrol.
¿Cuáles son las semillas más usadas?
Nasiona słonecznika są bogate w kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Ich spożycie wiąże się z równoważeniem poziomu estrogenów.

Jak wdrożyć cykl nasion

Wiemy już, że cykl menstruacyjny dzieli się na fazę folikularną i fazę lutealną. Zasadniczo w każdej z tych faz spożywa się różne nasiona.

Faza pęcherzykowa (dni 1-14)

W tej fazie poziom progesteronu ma tendencję do spadania. Dlatego zaleca się spożywanie pestek dyni.

Z kolei pestki dyni promują dobrą produkcję testosteronu i biorą udział w produkcji melatoniny. Uważa się nawet, że poprawiają nastrój, ponieważ optymalizują wydzielanie serotoniny.

Inne nasiona, których możesz użyć na tym pierwszym etapie to siemię lniane i nasiona chia. Oba gatunki zawierają wielonienasycone tłuszcze, które pomagają wytwarzać hormony, a także działają przeciwzapalnie i regulująco. Zawierają również śluzy, które korzystnie wpływają na zdrowie jelit.

  • Najlepszą opcją jest spożywanie łyżki siemienia lnianego i łyżki dyni dziennie przez pierwsze dwa tygodnie cyklu miesiączkowego.

Faza lutealna (dni 14-28)

W tej fazie estrogen zaczyna spadać, podczas gdy progesteron wzrasta. Dlatego wskazane jest spożywanie innych rodzajów nasion.

Jedną z polecanych odmian jest sezam, który pomaga uniknąć nadmiaru estrogenu. Te ziarna bogate w wapń i witaminę B6, są niezbędne do zrównoważenia cyklu menstruacyjnego.

Kolejną idealną odmianą są nasiona słonecznika, które wyróżniają się jako źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wapnia. Uważa się, że ich spożycie wspomaga wątrobę w regulowaniu wahań hormonalnych. Ponadto wydaje się, że wpływa na aktywację progesteronu.

  • W tym okresie zaleca się przyjmowanie jednej łyżki stołowej sezamu i jednej łyżki stołowej słonecznika.
  • Uwaga: w obu fazach nasiona powinny być surowe, świeże i zmielone.

O czym należy pamiętać w odniesieniu do cyklu nasion?

Do chwili obecnej dowody na skuteczność cyklu nasion pozostają ograniczone. Chociaż niektóre badania potwierdziły korzyści płynące z niektórych nasion w regulacji cyklu miesiączkowego, nadal potrzebne są dalsze dowody. W każdym razie te produkty są zdrowe i wszystkie mają swoje miejsce w zdrowej i zróżnicowanej diecie.

W przypadku problemów z cyklem menstruacyjnym, takich jak obfite krwawienie, nieprawidłowości lub silne objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Po rozpatrzeniu Twojego przypadku specjalista wskaże Ci inne nawyki i sposoby leczenia, które pomogą Ci jeCykl kontrolować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ivonne Díaz-Yamal, Liliana Munévar-Vega. FITOESTRÓGENOS: REVISIÓN DE TEMA. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología Vol. 60 No. 3 • 2009 • (274-280).
  • Tránsito López. Fitoestrógenos. Eficacia y seguridad. Offarm. 2010, Vol. 29. Núm. 3. 2010, Páginas 86-90.
  • Navarro Despaigne Daysi A. Fitoestrógenos Y su utilidad para el tratamiento del síndrome climatérico. Rev Cubana Endocrinol  [Internet]. 2001;  12( 2 ). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1561-29532001000200009&lng=es.
  • Alvernia González, Sergio; Universidad del Rosario. Palacios Gil-Antuñano. Fitoestrógenos y la salud de la mujer / Phitoestrogens and the health of the woman. Rev. colomb. menopaus ; 6(1): 22-34, ene. 2000. tab, graf.
  • How Seed Cycling Supports Women’s Hormonal Health. National University of Nature Medicine. 2019. Disponible en: https://nunm.edu/2019/02/seed-cycling/
  • Emilio González Jiméneza , Guillermo A. Cañadas de la Fuentea Rafael Fernández Castillob , Judit Álvarez Ferrec , Carolina González Antón. Fitoestrógenos y sus efectos sobre la Osteoporosis en la Mujer Posmenopáusica. REV CLÍN MED FAM 2010; 3 (3): 201-205.
  • ESTELLES, Andrea; GÓMEZ, Melisa Stephanie; PARRA MARTÍNEZ, Facundo Javier; ROMERO, Ariel José; LÓPEZ, Laura Beatriz. SEMILLAS DE GIRASOL, LINO, CHÍA y SÉSAMO. COMPUESTOS NUTRICIONALES Y SU EFECTO SOBRE LA SALUD. Revista Nutrición Investiga, pp, 1-59. Disponible en: http://escuelanutricion.fmed.uba.ar/revistani/pdf/21a/rb/911_c.pdf
  • Phipps WR, Martini MC, Lampe JW, Slavin JL, Kurzer MS. Effect of flax seed ingestion on the menstrual cycle. J Clin Endocrinol Metab. 1993 Nov;77(5):1215-9. doi: 10.1210/jcem.77.5.8077314. PMID: 8077314.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.