Cukrzyca a zdrowie zębów: co warto wiedzieć na ten temat
Cukrzyca może powodować problemy z jamą ustną, które źle wpływają na zdrowie zębów. W szczególności charakterystyczny dla tej choroby wysoki poziom cukru we krwi powoduje uszkodzenia całego organizmu, w tym jamy ustnej.
Ta przewlekła choroba zmienia zdolność organizmu do metabolizowania cukru. Nadmiar tej substancji we krwi powoduje uszkodzenie wielu narządów ciała. Problemy z sercem, nerkami, wzrokiem i układem nerwowym to jedne z najczęstszych konsekwencji tej choroby.
Wpływa również na naturalne procesy gojenia się ran w organizmie i zwiększa ryzyko infekcji. Usta nie są wolne od tych uszkodzeń tkanki spowodowanego nadmiarem cukru we krwi. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej.
Jaki wpływ ma cukrzyca na zdrowie zębów?
Związek między cukrzycą a uszkodzeniem zębów jest dwukierunkowy. W obu stanach nasilają się procesy zapalne, co powoduje zmiany mikronaczyniowe w tkankach. Zatem obecność jednego z dwóch warunków predysponuje nas do rozwoju drugiego lub pogarsza stan, jeśli już istnieje.
Osoby z pewnymi problemami z jamą ustną, takimi jak zapalenie dziąseł i choroba przyzębia, częściej chorują na cukrzycę niż osoby ze zdrowymi dziąsłami. Z drugiej strony osoby z chorobą ogólnoustrojową często mają ciężki ropotok, co z kolei utrudnia kontrolę poziomu glukozy we krwi.
Tak więc wysoki poziom glukozy we krwi zwiększa ryzyko rozwoju choroby przyzębia i, w dłuższej perspektywie, utraty zębów.
Innym powodem uszkodzenia jamy ustnej jest to, że niekontrolowana cukrzyca utrudnia działanie białych krwinek. Komórki te stanowią główną ochronę organizmu przed infekcjami, które mogą wystąpić w jamie ustnej.
Sytuację pogarsza wysoki poziom glukozy w ślinie, która sprzyja rozwojowi bakterii w jamie ustnej, niszcząc w ten sposób stan zdrowia zębów i dziąseł.
Jak cukrzyca może niszczyć zdrowie zębów?
Oto najczęstsze problemy zdrowotne dotyczące zębów u pacjentów z cukrzycą.
- Zapalenie dziąseł: Jest to zapalenie tkanki dziąseł, które powiększają się, stają się jaskrawoczerwone, krwawią i bolą. Osłabienie białych krwinek i problemy naczyniowe utrudniają dziąsłom obronę przed bakteriami w jamie ustnej, dlatego jest to powszechny i poważny problem.
- Zapalenie przyzębia: to kolejny etap zapalenia dziąseł. Dotyka tkanki podtrzymujące zęby. Głębokie stany zapalne i infekcje uszkadzają więzadło przyzębia i kość wyrostka zębodołowego. Wpływa to na podparcie zębów, które mogą się przesuwać, a nawet wypadać.
- Suchość w ustach: jeśli cukrzyca nie jest kontrolowana, przepływ śliny może się zmniejszyć, prowadząc do suchości w ustach. Kserostomia nie tylko powoduje dyskomfort dla pacjenta, ale także zwiększa ryzyko bólu, wrzodów, ubytków, nieświeżego oddechu i infekcji.
- Trudności w gojeniu tkanek jamy ustnej: U pacjentów z niekontrolowaną cukrzycą rany w jamie ustnej spowodowane urazem lub zabiegiem chirurgicznym goją się z trudnością. Powikłania pooperacyjne są dość powszechne.
- Kandydoza jamy ustnej: jest to infekcja grzybicza, która wykorzystuje wysoki poziom cukru i słabą odpowiedź immunologiczną w celu proliferacji. Zwykle objawia się wrzodami lub bolesnymi, białawymi lub czerwonymi blaszkami na błonie śluzowej jamy ustnej. Częściej występuje u pacjentów noszących protezy lub często przyjmujących antybiotyki.
- Próchnica: Bakterie w jamie ustnej wykorzystują węglowodany zawarte w diecie i metabolizują je; wytwarza to kwas, który demineralizuje twarde tkanki zębów.
Opieka stomatologiczna dla osób z cukrzycą
Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na schorzenia, które niszczą ich zdrowie zębów. Z tego powodu rygorystyczne przestrzeganie pewnych zdrowych nawyków jest niezbędne dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Oto kilka zaleceń.
1. Kontroluj poziom cukru we krwi
Większość powikłań i uszkodzeń tkanek jest spowodowanych wysokim poziomem cukru we krwi. Z tego powodu jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie uszkodzeń zębów i całego organizmu jest utrzymywanie poziomu cukru we krwi w pobliżu normy.
Przeprowadzanie badań poziomu cukru we krwi zgodnie z zaleceniami lekarza oraz testów laboratoryjnych, które mierzą hemoglobinę glikozylowaną, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Idealnym rozwiązaniem jest przyjmowanie leków przepisanych przez profesjonalistę, łącząc je z odpowiednią dietą i ćwiczeniami.
Dowiedz się więcej w tym artykule: 5 sposobów na suchość w jamie ustnej
2. Utrzymuj właściwą higienę jamy ustnej
Przydatną strategią przeciwdziałania ryzyku chorób jamy ustnej jest unikanie gromadzenia się płytki bakteryjnej. Higiena jamy ustnej odgrywa w tym fundamentalną rolę.
Zalecamy czyszczenie zębów i dziąseł trzy razy dziennie szczoteczką z miękkim włosiem i pastą z fluorem. Higienę jamy ustnej należy również uzupełniać nicią dentystyczną i płukankami.
Jeśli stosujesz protezy, to dbanie o ich utrzymanie ma kluczowe znaczenie. Regularne sprawdzanie ich prawidłowego dopasowania w jamie ustnej i staranne czyszczenie pomaga uniknąć urazów i infekcji.
Zdejmowanie ich co noc i codzienne czyszczenie pomaga utrzymać je w dobrym stanie. Stosowanie raz w tygodniu tabletek musujących stworzonych w tym celu pomaga uniknąć ich zniszczenia. Należy również upewnić się, że nie poruszają się i nie ma zmian w błonach śluzowych pod protezą lub wokół niej.
3. Często odwiedzaj dentystę
Częste wizyty u dentysty, przynajmniej dwa razy w roku, są niezbędne dla zachowania zdrowia zębów. Dentysta może zalecić częstsze wizyty kontrolne. W ten sposób może ocenić stan zębów i dziąseł, aby wykryć ewentualne uszkodzenia. W ten sposób można szybko rozwiązać problem.
Profesjonalne czyszczenie pomoże usunąć kamień nazębny i utrzymać zdrowe dziąsła. Zabieg ten jest bardzo pomocny w zapobieganiu zapaleniom dziąseł i przyzębia, tak powszechnym u pacjentów z cukrzycą.
Osoba musi przestrzegać wszystkich instrukcji dentysty. Jak już wspomniano, gojenie tkanek jest trudniejsze i wolniejsze w przypadku cukrzycy, a opieka pozabiegowa jest niezbędna, aby uniknąć powikłań.
4. Poinformuj dentystę o wszystkim, co ma związek z chorobą
Podczas wizyty u stomatologa pacjent z cukrzycą powinien poinformować stomatologa o swoim stanie. Ponadto powinien powiedzieć im, czy przyjmuje jakieś leki, kiedy je przyjmował oraz datę i wyniki ostatnich badań laboratoryjnych.
Warto mieć listę wszystkich przyjmowanych leków. Dzięki tym informacjom dentysta będzie mógł prawidłowo przepisać inne leki. Zapobiega to problemom związanym ze złymi interakcjami leków.
Ponadto ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi, czy w przeszłości cierpiałeś na epizody hipoglikemii, ponieważ mogą one łatwo wystąpić ponownie. W takich przypadkach musisz określić, jak często występują i kiedy ostatnio je miałeś.
Najlepiej byłoby podać dentyście nazwisko i numer telefonu lekarza rodzinnego, aby można było się z nim skontaktować w razie jakichkolwiek wątpliwości.
W niektórych przypadkach konieczne może być zażycie antybiotyków przed zabiegiem stomatologicznym, zmiana pory posiłków lub dawki leków. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ważne jest zarządzanie sytuacją przez obu specjalistów.
Jeśli poziom cukru we krwi nie jest dobrze kontrolowany, należy leczyć tylko nagłe infekcje zębów, takie jak ostre infekcje, ropnie lub urazy. Inne terapie należy odłożyć do czasu, gdy poziom cukru we krwi ustabilizuje się.
Możesz być zainteresowany: Jakie są objawy hipoglikemii?
5. Unikaj palenia
Pacjenci z cukrzycą, którzy palą, mają większe ryzyko wystąpienia poważnych powikłań związanych z tą chorobą. Patologie jamy ustnej występują bardziej agresywnie i z szybszym postępem.
Na przykład osoby cierpiące na choroby przyzębia są bardziej narażone na utratę zębów. Z tego powodu konieczne jest rzucenie palenia.
Uważnie obserwuj sytuację
Jak już wyjaśniliśmy, cukrzyca jest chorobą, która może zagrażać zdrowiu zębów u osób na nią cierpiących. Jednak nie powinno to być czymś, co nadmiernie Cię niepokoi.
Przy odpowiednich środkach ostrożności i pielęgnacji możliwe jest utrzymanie zębów w dobrym stanie. Odpowiedzialne działanie w celu utrzymania poziomu glukozy we krwi w normalnych parametrach pomaga uniknąć wielu powikłań w jamie ustnej.
Zwracanie szczególnej uwagi na higienę jamy ustnej i częste wizyty u dentysty to inne aspekty, które pomagają dbać o zęby. Przy niezbędnym wysiłku można utrzymać zdrowy uśmiech!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Trujillo Saínz, Z. D. L. C., Eguino Ortega, E., Paz Paula, C. M., & Labrador Falero, D. M. (2017). Estado de salud bucal en pacientes diabéticos de más de 20 años de evolución. Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río, 21(1), 47-53.
- Sánchez Quintero, O. D. L. M., Pérez Borrego, A., Fonseca Fernández, Y., Cepero Santos, A., Calzadilla Mesa, X. M., & Bertrán Herrero, G. (2017). Influencia de la Diabetes mellitus en la salud bucal del adulto mayor. Revista Habanera de Ciencias Médicas, 16(3), 361-370.
- Rodríguez García, N. M., Horta Muñoz, D. M., & Nelkys Vences, R. (2018). Estrategia de intervención educativa dirigida a modificar los conocimientos sobre salud bucal en pacientes diabéticos. Revista Archivo Médico de Camagüey, 22(1), 28-36.
- Santos, A. C., Borrego, A. P., Quintero, O. D. L. M. S., & Llanes, R. R. (2017). Estado de salud bucal y diabetes mellitus asociada en adultos mayores. Medimay, 24(2), 112-123.
- Lianet, R. S. (2021, May). Estado de salud bucal en pacientes diabéticos. In Cienciamayabeque2021.
- Pamo Chambilla, P. A. (2021). Flujo salival en pacientes adultos con Diabetes Mellitus tipo 2 atendidos en el servicio de Salud Bucal del CS San Francisco de la Microred Cono Sur Tacna de agosto a noviembre del 2019.
- Yépez Ordoñez, J. D., & Yépez Ordoñez, S. D. (2018). Enfermedades bucodentales en pacientes con diabetes mellitus tipo II (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad De Odontología).
- Villegas Rojas, I. M., Díaz Rivero, A., Domínguez Fernández, Y., Solís Cabrera, B. A., & Tabares Alonso, Y. (2018). Prevalencia y gravedad de la enfermedad periodontal en pacientes diabéticos. Revista Médica Electrónica, 40(6), 1911-1930.
- Britos, M. R., Sin, C. S., & Ortega, S. M. (2019). Enfermedad periodontal y su implicancia en la diabetes mellitus: revisión de la literatura. Rev. Ateneo Argent. Odontol, 33-40.
- Noguera, C. A. P., & Ibarra, M. C. B. (2017). Enfermedad periodontal en pacientes diabéticos. Dominio de las Ciencias, 3(2), 963-990.