Jak cukier wpływa na organizm?

Chociaż jest to substancja niezbędna dla organizmu, faktem jest, że nadmierne spożycie cukru może wpływać na funkcjonowanie różnych narządów i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jak cukier wpływa na organizm?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Cukier jest substancją niezbędną do życia. Należy również do najbardziej przyjemnych pokarmów. Jednak ten związek jest mieczem obosiecznym, do którego musisz mieć zrównoważone podejście. Właśnie dlatego dzisiaj przekażemy Ci wszystko, czego potrzebujesz, aby wziąć pod uwagę to, jak cukier wpływa na organizm człowieka.

W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób cukier wpływa na organizm i utrzymanie zdrowia. Wiesz już, że trzeba go spożywać rozsądnie, żeby zapewnić sobie właściwe funkcjonowanie. Musisz wiedzieć również, że w Twoim ciele cukier występuje w postaci glukozy.

Glukoza jest głównym źródłem energii organizmu, a także bierze udział w różnych ważnych funkcjach, takich jak między innymi regulacja temperatury, oddychanie lub bicie serca. Sama ta cząsteczka jest odpowiedzialna za dostarczanie energii całemu ciału. Tak więc, tak jak benzyna pozwala na ruch w samochodzie, glukoza napędza nasz organizm.

To jednak nic więcej niż zwykły cukier krążący we krwi. Możesz pozyskać go poprzez spożywanie pokarmów, szczególnie węglowodanów. Ten rodzaj substancji występuje w mące, owocach, ryżu i, oczywiście, słodyczach.

Kiedy jesz, składniki pokarmowe rozkładają się na elementy, które mogą być używane w różnych procesach w organizmie. Węglowodany są następnie przekształcane w glukozę. Ta z kolei zostanie potem przekształcona w glikogen, który staje się rezerwą energii przechowywaną w wątrobie.

Jak cukier wpływa na organizm?

Twoja trzustka odbiera sygnały, że pożywienie zostało spożyte i wytwarza insulinę. Jest to hormon, który zwiększa czułość komórek, dzięki czemu będą mogły pobierać glukozę. Jest to rodzaj mostu, który pozwala na przejście glukozy.

To pokazuje, że spożywanie węglowodanów ma kluczowe znaczenie, bo dzięki nim możesz utrzymywać ciało w aktywności. Jednak z drugiej strony musisz wiedzieć, że trzeba to robić w odpowiednich ilościach. Nie da się ukryć, że nie ma nic tak smacznego, jak słodycze, pizze, makarony i wiele innych produktów o wysokiej zawartości węglowodanów.

Cukier biały i brązowy

Musisz pamiętać, że te ostatnie zawierają jednak ogromne ilości cukru. A cukier wpływa tak mocno na organizm, że może się przekształcić w śmiercionośną broń. Może powodować poważne uszkodzenia Twojego ciała. Nadmiar glukozy we krwi, zwany hiperglikemią, nie oznacza, że ​​będziesz mieć więcej energii w ciele. Wręcz przeciwnie.

Konsekwencje nadmiaru cukru we krwi

Ta nadwyżka może powodować choroby, takie jak cukrzyca typu 2. W tym schorzeniu, trzustka nadal wytwarza insulinę, ale komórki nie są w stanie jej wychwycić i stają się odporne na ten hormon. Co to oznacza? Twoje ciało nie będzie w stanie wchłonąć glukozy, a Ty będziesz odczuwać zmęczenie.

Ograniczenie słodyczy

Ponadto cukier w nadmiarze wpływa na organizm w szczególny sposób. Krew staje się kwaśna, a nie słodka. Powoduje to zakłócenia w pracy różnych systemów, które składają się na nasze ciało. Może również powodować różne infekcje, jak na przykład stan zwany kwasicą ketonową.

Podobnie, istnieje cała seria uszkodzeń wywołanych przez nadmiar glukozy. Oto najważniejsze z nich.

Negatywne skutki hiperglikemii

  • Przyrost masy ciała, ponieważ wątroba przekształca ten nadmiar cukru w tłuszcz a następnie odkłada go w tkance tłuszczowej. To z kolei w bezpośredni sposób prowadzi do otyłości.
  • Funkcjonowanie mózgu, organu kierującego całym ciałem, jest poważnie dotknięte przez kwaśną krew, ponieważ zmniejsza ona jego plastyczność.
  • Wbrew temu, co możesz sobie wyobrażać, spowalnia to jego funkcje i może mu zaszkodzić aż do zapadnięcia w śpiączkę włącznie.
  • Ponieważ nerki są odpowiedzialne za filtrowanie tego, co szkodzi Twojemu ciału, cukier wpływa na ich nadmiernie obciążenie. To może w konsekwencji doprowadzić do niewydolności nerek, jeśli proces będzie się stale powtarzał.
  • Proces ten generuje również nienasycone pragnienie, a także częste impulsy do oddawania moczu, najbardziej reprezentatywne objawy hiperglikemii.
  • Ogólnie Twoje tkanki są w niebezpieczeństwie, ponieważ cukier w nadmiarze przyspiesza proces utleniania komórek.
  • Na koniec należy wspomnieć o efekcie, o którym rzadko się mówi. Cukier bowiem wpływa również na organizm w sensie emocjonalnym, co jest związane z opisanymi wyżej zmianami w funkcjonowaniu komórek mózgu. Osoba taka może stać się bardzo rozdrażniona i poirytowana pod wpływem wzrostu stężenia cukru we krwi.

Pamiętaj, że Twoje ciało zawsze szuka równowagi. Brak równowagi oznacza atak na Twoje dobre samopoczucie. Cukier wpływa na organizm wyrządzając mu duże szkody, dlatego jedzenie w odpowiednich proporcjach i ćwiczenia to klucz do zdrowego i długiego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stanhope KL. Sugar consumption, metabolic disease and obesity: The state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci. 2016;53(1):52-67.
  • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266. ç
  • Karalius VP, Shoham DA. Dietary sugar and artificial sweetener intake and chronic kidney disease: a review. Adv Chronic Kidney Dis. 2013 Mar;20(2):157-64

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.