COVID-19: zalecenia dla seniorów podczas kwarantanny
Pandemia choroby COVID-19 postępuje nadal. A osoby starsze stanowią tę grupę, która jest najbardziej narażona na cierpienie z powodu najgorszych objawów i powikłań, które czasami mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też osoby w tej grupie wiekowej powinny być dla nas szczególnym priorytetem, jeśli chodzi o opiekę nad nimi.
W naszym dzisiejszym artykule zajmiemy się zatem bardziej szczegółowo zaleceniami dla seniorów podczas kwarantanny spowodowanej przez chorobę COVID-19. Zapraszamy do lektury!
Celem tej kwarantanny jest spłaszczenie krzywej zarazy, zgodnie ze wskazaniami epidemiologów. Innymi słowy, chodzi tutaj przede wszystkim o zmniejszenie szybkości rozprzestrzeniania się wirusa w czasie. W ten sposób postępowanie takie daje przewagę naszemu systemowi opieki zdrowotnej.
Po prostu odpowiednio reagujemy na ten kryzys, nie doprowadzając do załamania się służby zdrowia.
Obecny wybuch koronawirusa rozpoczął się w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 r. W samym Chinach zainfekował on ponad 80 000 osób. Jednocześnie rozprzestrzenił się na całym świecie na ponad 2 000 000 osób i spowodował w momencie pisania tych słów prawie 120 000 zgonów.
Wskaźnik śmiertelności choroby COVID-19 wynosi około 3 do 4%, co oznacza, że około 4 na 100 zakażonych osób umiera. Kiedy jednak rozdzielimy dane na grupy wiekowe, pojawią się prawdziwe informacje na temat skali ryzyka.
Widzimy wtedy wyraźnie, że osoby w wieku powyżej 65 lat są o wiele bardziej narażone na śmierć z powodu powikłań będących efektem koronawirusa. Co więcej, u osób w wieku powyżej 80 lat śmiertelność z tego powodu wynosi już około 15%.
Ogólnie rzecz biorąc osoby powyżej 65 roku życia są bardziej narażone na poważne konsekwencje wynikające z epidemii koronawirusa i wynikającej z niego choroby COVID-19. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy zalecenia dla seniorów podczas kwarantanny, które są bardziej szczegółowe niż dla reszty populacji.
Jaki jest cel kwarantanny z powodu choroby COVID-19?
Celem odosobnienia lub wręcz kwarantanny, tak zalecanej wszystkim obywatelom, w tym osobom starszym, jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Być może ostateczna liczba zarażonych osób będzie taka sama, jak byłaby bez tych środków zapobiegawczych. Jednak kwarantanna daje w ten sposób czas systemom opieki zdrowotnej na reakcję.
Co więcej, głównym celem sposobów mniej lub bardziej przymusowego odosobnienia jest ochrona najbardziej narażonych grup społecznych. Dane wskazują, że populacja najbardziej narażona na poważne konsekwencje będące efektem powikłań choroby COVID0-19 wywołanej przez koronawirusa to przede wszystkim:
- Ludzie w wieku powyżej 65 lat.
- Osoby cierpiące na choroby przewlekłe
- Osoby z osłabionym układem autoimmunologicznym.
Kwarantanna jest bardziej kwestią odpowiedzialności społecznej niż prawnym ograniczeniem nałożonym przez organy rządowe. Jednak wiele rządów wprowadziło ją w życie. Nawet jeśli jesteś młodą osobą i nie masz żadnego z wyżej wymienionych problemów zdrowotnych, nadal ważne jest, aby pozostać w domu w miarę możliwe.
Dlaczego? Aby wirus nie dotarł do Twoich przyjaciół, sąsiadów, członków rodziny i znajomych, którzy mogą należeć do grup wysokiego ryzyka. Ogólnie rzecz biorąc musisz pamiętać o tym, że osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią grupę, która jest najbardziej zagrożona chorobą COVID-19 i jej powikłaniami.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak koronawirus infekuje komórki w płucach?
Co powinni zrobić seniorzy podczas kwarantanny?
Zalecenia dotyczące postępowania dla seniorów podczas odosobnienia są podobne do środków, które powinna zastosować populacja ogólna. Jednak osoby starsze powinny brać je do serca w znacznie większym stopniu. Ogólnie rzecz biorąc izolacja społeczna zwiększa możliwości unikania kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 i unikania go.
Osoby starsze powinny pozostać w miarę możliwości w domu. Co więcej, powinny też unikać wychodzenia na ulicę, a zwłaszcza do miejsc zamkniętych. O ile to możliwe, powinny trzymać się z dala od sklepów spożywczych i poprosić znajomych lub członków rodziny, aby zrobili oni dla nich zakupy.
Mycie rąk powinno być częstą praktyką w ciągu dnia. Należy to robić przy użyciu mydła i bieżącej wody przez co najmniej 20 sekund. W domu stosowanie dezynfekcji rąk nie jest jednak bezwzględnie konieczne.
Zapomnij o wizytach gości!
Ale pamiętaj o tym, że przyjmowanie gości nie jest w żadnym wypadku zalecane. Jednak jeśli ludzie już do Ciebie przyjdą, powinni umyć ręce po przybyciu. Sam gospodarz powinien zrobić to także po gościu wyjściu. Wszyscy powinni również myć ręce podczas samej wizyty, jeśli mają do czynienia z różnymi przedmiotami.
Jak wspomniano w powyższym akapicie, wszelkie wizyty powinny być ograniczone do absolutnego minimum. Pamiętaj, że dzieci mogą być nosicielami i rozprzestrzeniać koronawirusa SARS-CoV-2 nawet bez wykazywania objawów. Dlatego też dziadkowie i wnuki powinni pamiętać o tym, jak ważne jest, aby na razie trzymać się od siebie z daleka.
Problem z lekami jest szczególnie szczególny. W krajach, w których kwarantanna jest całkowita, osoby starsze mogą być zmuszone do rezygnacji z zażywania wymaganych leków. Może to trwać co najmniej miesiąc, biorąc pod uwagę, że środki przymusowej izolacji mogą się jeszcze nasilić.
Jeśli zatem ich znajomy, członek rodziny lub nawet sąsiad może pójść do apteki i zakupić niezbędne lekarstwa, jest to idealne rozwiązanie. O czym warto pamiętać? O tym, że seniorzy nie powinni przyjmować żadnych gości podczas kwarantanny, chyba że jest to absolutnie konieczne.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Wskazówki pozwalające unikać dotykania twarzy podczas pandemii koronawirusa
Co inni mogą zrobić dla seniorów podczas odosobnienia z powodu epidemii choroby COVID-19?
Zasadniczo reszta populacji powinna w miarę możliwości pomagać osobom starszym w przestrzeganiu kwarantanny z powodu koronawirusa. Jednym ze sposobów jest zrobienie zakupów spożywczych i zdobycie dla nich leków. W ten sposób eliminujemy potrzebę opuszczenia domów przez osoby będące w grupie najwyższego ryzyka.
Jeśli masz członków rodziny w wieku powyżej 65 lat, zachęć ich do pozostania aktywnym fizycznie i psychicznie podczas tej kwarantanny. Są na przykład różne ćwiczenia, które mogą oni wykonywać w domu i gry umysłowe, które pomogą im utrzymać formę psychiczną.
Jeśli stwierdzisz, że starsza osoba wykazuje objawy charakterystyczne dla choroby COVID-19 – na przykład dlatego, że on lub ona o tym wspomina lub ponieważ to zauważysz samemu – musisz skontaktować się ze służbą zdrowia. Pamiętaj, że gorączka, kaszel i zmęczenie to początkowy zespół trzech podstawowych objawów koronawirusa.
Choroba COVID-19 to pandemia, która wymaga zaangażowania od każdego obywatela. Osoby w wieku powyżej 65 lat i inne grupy ryzyka to te, które najbardziej cierpią i dlatego wymagają od nas pełnej opieki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Novel, Coronavirus Pneumonia Emergency Response Epidemiology. “The epidemiological characteristics of an outbreak of 2019 novel coronavirus diseases (COVID-19) in China.” Zhonghua liu xing bing xue za zhi= Zhonghua liuxingbingxue zazhi 41.2 (2020): 145.
- Santo Domingo, D. N. “Protocolo para el diagnostico y tratamiento del coronavirus (COVID-19).” (2020).
- Ríos-González, Carlos Miguel. “Implicancias del COVID-19, una nueva enfermedad producida por Coronavirus.” Medicina Clínica y Social 3.3 (2019): 71-72.
- Lloyd-Sherlock, Peter, et al. “Bearing the brunt of covid-19: older people in low and middle income countries.” (2020).
- Wang, Hanping, and Li Zhang. “Risk of COVID-19 for patients with cancer.” The Lancet Oncology (2020).
- Wang, Tianbing, et al. “Comorbidities and multi-organ injuries in the treatment of COVID-19.” The Lancet (2020).