Co zrobić, jeśli moje dziecko uderzyło się w głowę?
„ Moje dziecko uderzyło się w głowę i nie wiem, co robić!”
Takie wypadki zdarzają się częściej niż myślisz.
Dzieciństwo to czas, w którym nasze pociechy podejmują największe ryzyko. To bardzo martwi rodziców. Ponieważ nie możemy kontrolować każdego ruchu naszego dziecka, jest ono narażone na różne wypadki i zagrożenia. Dlatego to normalne, że w tym wieku robią sobie krzywdę a TY powinnaś, jak w miarę możliwości tego uniknąć.
Dzieci są z natury niedoświadczone. Nie są świadome otaczających je niebezpieczeństw. Łatwo potykają się o meble i nie widzą zabawek rozrzuconych na podłodze.
Ryzykowny etap to zwykle wiek od sześciu miesięcy do czterech lat, kiedy dziecko zaczyna bardziej samodzielnie odkrywać świat.
Być może brzmi to dla ciebie znajomo: „Moje dziecko bardzo mocno uderzyło się w głowę i teraz nie przestaje płakać ”. Uderzenie w głowę może być poważne, w zależności od okoliczności i objawów.
Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie znajdują się niebezpieczne obszary w domu. W ten sposób możesz uchronić dziecko przed upadkiem i zranieniem.
Dziecko uderzyło się w głowę: jak mu pomóc?
Teraz, gdy wiesz, jak podatne na samookaleczenie jest Twoje dziecko, warto również mieć świadomość, jakie działania podjąć. Większość wypadków prowadzi jedynie do powierzchniowych obrażeń głowy, takich jak siniaki, rany i ból w miejscu uderzenia.
Kroki, które należy wykonać, są bardzo proste:
- Po pierwsze, przenieś dziecko w ciche i spokojne miejsce.
- Podnieś głowę dziecka, nakładając na miejsce uderzenia lód zawinięty w ręcznik.
- Następnie daj mu trochę wody, aby zmniejszyć możliwość wymiotów.
Ważną rzeczą jest zachowanie spokoju i uspokojenie dziecka. Pomoże ci to lepiej przejąć kontrolę nad sytuacją. W zależności od rodzaju i intensywności uderzenia można zastosować również dodatkowe metody.
Przeczytaj również: Kiedy dzieci potrafią rozpoznać swoich rodziców?
Co zrobić w przypadku skaleczenia
Jeśli wystąpi skaleczenie, należy przemyć ranę czystą wodą. Jeśli dziecko złamało jakiś przedmiot podczas wypadku, sprawdź, czy w nacięciu nie pozostały żadne kawałki.
Aby zatrzymać krwawienie, użyj kawałka gazy nasączonej wodą utlenioną. Przetrzyj to miejsce. Jeśli jest to głębokie rozcięcie, może wymagać szwów, dlatego należy udać się do ośrodka zdrowia.
Co zrobić z siniakami
Jeśli Twoje dziecko ma siniaki, procedura jest prostsza, ale wymaga równie dużo uwagi i troski.
Podczas nakładania lodu na obszar, rozmiar siniaka lub obrzęku powinien się zmniejszyć. Jeśli ból i stan zapalny nasilą się, najlepiej udać się do lekarza. Pomoże to uniknąć poważnych problemów.
Objawy, na które należy uważać
Uderzenia w głowę to jedne z najpoważniejszych urazów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ponieważ głowa jest osłoną dla mózgu, ważne jest, aby obserwować, jak twoje dziecko czuje się kilka godzin po wypadku.
Jednym z objawów, na który należy uważać, jest senność. Wiele osób uważa, że nie należy pozwalać dziecku spać po tym, jak uderzyło się w głowę.
Nie zakazuj mu jednak snu. Jeśli przyszła pora na pójście do łóżka, pozwól mu odpocząć. Kiedy się obudzi, obserwuj, czy zachowuje się normalnie.
Nudności, niewyraźne widzenie lub dezorientacja to inne objawy, na które należy uważać. Sytuacje te należy uważnie monitorować i śledzić ich częstotliwość.
Sprawdź, czy dziecko nie odczuwa drętwienia kończyn lub bólu głowy. Może to być wynikiem jakiegoś uszkodzenia naczyń mózgowych.
Jeśli pojawi się którykolwiek z tych objawów, udaj się do lekarza. Lekarz musi ocenić poziom świadomości i ogólny stan dziecka. Po dokładnym zbadaniu, określi konieczne badania, takie jak radiografia lub echo serca, aby ocenić możliwość uszkodzenia mózgu.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Tęczowe dzieci: te, które przychodzą po stracie dziecka
Wniosek
Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli ogólny stan dziecka się pogorszy, należy udać się do ośrodka zdrowia. Kluczowe znaczenie ma to, czy dzieje się to natychmiast, czy w ciągu 48 godzin po wypadku.
Pamiętaj, że jeśli chcesz uchronić swoje dziecko przed tego typu wypadkami, powinieneś przyjrzeć się miejscu jego zabaw i obszarom, w których spędza dużo czasu. Pamiętaj, że jest tylko dzieckiem i nie dba o swoje otoczenie i niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić.
A jeśli ktoś powie: „Moje dziecko uderzyło się w głowę”, teraz wiesz, jak pomóc zatroskanej osobie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Burrows, P., Trefan, L., Houston, R., Hughes, J., Pearson, G., Edwards, R. J., … & Kemp, A. M. (2015). Head injury from falls in children younger than 6 years of age. Archives of disease in childhood, 100(11), 1032-1037. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4680174/
- Asociación Española de Pediatría. (2013). Golpes en la cabeza, ¿qué nos debe preocupar https://enfamilia.aeped.es/temas-salud/golpes-en-cabeza-que-nos-debe-preocupar
- Martínez, I. M., & Minagorre, P. J. A. (2010). Manejo del traumatismo craneal pediátrico. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de Urgencias Pediátricas SEUP-AEP. https://serviciopediatria.com/wp-content/uploads/2019/12/2008_Manejo-traumatismo-craneal-pedi%C3%A1trico.pdf