Kiedy dzieci potrafią rozpoznać swoich rodziców?

Niemowlęta łatwiej rozpoznają swoich rodziców, gdy rodzice rozmawiają z nimi podczas ciąży. Jednak od momentu narodzin dzieci coraz lepiej identyfikują osoby, które są im bliskie.
Kiedy dzieci potrafią rozpoznać swoich rodziców?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Nie jest łatwo wskazać moment, w którym dzieci potrafią rozpoznać swoich rodziców. W rzeczywistości nie jest to moment sam w sobie, ale ta zdolność wynika raczej z procesu, w którym dziecko robi postępy, które nie zawsze tak łatwo zauważyć.

Niemowlęta mają nawet pewną zdolność rozpoznawania od momentu narodzin. Jednak ta umiejętność nie jest tak rozwinięta ani tak oczywista, aby mama i tata mogli być absolutnie pewni, że ich maluch wie, kim są.

W rzeczywistości niemowlęta szybko uczą się rozpoznawać swoich rodziców. Rodzicom może się to wydawać wiecznością, ale prawda jest taka, że dzieje się to zaledwie kilka miesięcy po ich urodzeniu. Jak przebiega ten proces? Kiedy jest zakończony? Opowiemy ci o tym wszystko w tym artykule.

Wczesny rozwój

Niemowlęta rodzą się z już ugruntowanymi pięcioma zmysłami, ale nie są jeszcze w pełni rozwinięte. W szczególności zmysł wzroku jest u noworodka dość ograniczony. Na początku widzą tylko rozmyte grudki i ledwo potrafią odróżnić światło od ciemności.

Jeśli światło stanie się zbyt jasne, dziecko odwróci swoją małą główkę. Jednak może dostrzec tylko to, co znajduje się w odległości 25 centymetrów lub mniejszej. Wydaje się, że jest to odległość między twarzą matki a dzieckiem podczas karmienia piersią lub odległość między twarzą ojca a dzieckiem, gdy kołysze dziecko.

Dobrą wiadomością jest to, że już od urodzenia dzieci potrafią rozpoznać swoich rodziców, przynajmniej po głosie. Słyszały je odkąd byli w łonie matki, więc brzmią znajomo.

Rozpoznają również swoją matkę po jej zapachu. Jeśli ojciec często je nosi, również poznają jego zapach i rozpoznają go po nim.

Dzieci rozpoznają swoich rodziców
Odległość między matką i dzieckiem wynosi mniej niż 25 centymetrów podczas karmienia piersią, co pomaga dziecku rozpoznać twarz.

Słuch i wzrok to zmysły, których maluchy używają na początku do rozpoznawania otoczenia.

Kiedy dzieci potrafią rozpoznać swoich rodziców?

Jeśli rodzice dużo rozmawiają z dzieckiem w czasie przebywania w łonie matki, po urodzeniu dziecko znacznie łatwiej je rozpozna po ich głosie. Oczywiste jest, że dzieci są w stanie rozpoznać swoich rodziców do pewnego stopnia już od urodzenia. Ale kiedy są w stanie rozpoznać ich wzrokiem?

Zdolność dzieci do rozpoznawania twarzy będzie zależeć od tego, jak często mają z nimi kontakt. Innymi słowy, im częściej widzą twarz, tym większe prawdopodobieństwo, że zaczną ją rozpoznawać. Na początku ważne jest, aby zbliżyć twarz na tyle blisko, aby dziecko mogło ją dostrzec.

Dziecko jest w stanie rozpoznać swoich rodziców wzrokiem już po pierwszym miesiącu życia, o ile często ich widuje. W tym wieku są już w stanie zidentyfikować osoby, które pojawiają się regularnie i odróżnić je od tych, które wydają się im dziwne.

Dzieci ciągle się rozwijają w tym wieku. W ósmym miesiącu są już ekspertami w identyfikowaniu twarzy.

Dla malucha matka lub osoba, która zajmuje jej miejsce, jest najważniejszą osobą na świecie i tą, którą rozpoznaje najlepiej. Jeśli ojciec spędza z nim dużo czasu, również zajmie bardzo eksponowane miejsce.

Rozwój umiejętności

Chociaż niemowlęta są w stanie rozpoznać swoich rodziców w wieku dwóch miesięcy, udaje im się to tylko wtedy, gdy widzą twarze z przodu. Kiedy zobaczą twarz z profilu, będą miały duży problem z jej rozpoznaniem. Ta umiejętność pojawi się dopiero po sześciu miesiącach.

Ten szczegół odkryto w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Chuo w 2018 roku. Przeanalizowano zachowanie 14 dzieci w wieku od 3 do 8 miesięcy. Pozwoliło to stwierdzić, że rozpoznają twarze z profilu dopiero po upływie pół roku życia.

Badanie wskazuje również, że nie wszystkie dzieci są takie same. N iektórym udaje się rozpoznać twarze z profilu nieco wcześniej, a niektórym udaje się to zrobić jeszcze później. Dopiero w późniejszym wieku dzieci są w stanie rozpoznać swoich rodziców, niezależnie od tego, czy są odwróceni plecami, czy stoją daleko.

mama z dzieckiem
Po sześciu miesiącach zauważalne jest rozpoznawanie twarzy z przodu i z profilu. Później będą w stanie rozpoznać rodziców z daleka.

Rozpoznawanie twarzy poprawia się z czasem

W wieku sześciu miesięcy maluchy są w stanie nie tylko rozpoznać swoich rodziców z przodu i z boku, ale także rozpoznać członków rodziny i osoby, które często widują. W tym wieku już wyraźnie widzą, kim jest nieznajomy.

Jeśli w wieku 12 miesięcy dziecko wydaje się nie identyfikować osób, które często widuje, ważne jest, aby przedyskutować to z pediatrą. Na tym etapie nie tylko rozpoznają twarze, ale także przedmioty. To wiek ulubionej zabawki, którą są w stanie zidentyfikować w pierwszej kolejności.

Niektóre dzieci zaczynają wykazywać lęk w stosunku do obcych w wieku około 8-9 miesięcy. Ten niepokój wyraża się jako nerwowość, nieufność lub nieśmiałość, gdy widzą osobę, której nie rozpoznają.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Diety dziecka- jakie pokarmy powinna zawierać?

Emocjonalny aspekt rozpoznawania twarzy

Niemowlęta zaczynają rozpoznawać swoich rodziców od urodzenia, ale z czasem ta umiejętność się doskonali. Na początku bardzo ważne jest, aby rodzice rozmawiali z nimi, patrząc na nie z przodu i z bliskiej odległości.

W ciągu czterech miesięcy rodzice zauważą, że ich dziecko nie tylko ich rozpoznaje, ale jest szczęśliwe widząc je. Może również płakać, gdy się oddalają.

W tym momencie dzieci nawiązują bliską więź ze swoimi opiekunami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reyes Platas, D. I. (2021). Estudio del complejo de animación ante la presencia activa y pasiva del cuidador en bebés de 2 a 8 meses de edad (Master’s thesis).
  • Ichikawa, H., Nakato, E., Igarashi, Y., Okada, M., Kanazawa, S., Yamaguchi, M. K., & Kakigi, R. (2019). A longitudinal study of infant view-invariant face processing during the first 3–8 months of life. Neuroimage, 186, 817-824.
  • Herrera, M. M. (2014). Psicopatología y “teoría de las relaciones objetales”. Revista de Ciencias Sociales, (144).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.