Co to jest zespół niedoboru testosteronu?

Jedną z chorób, która może znacząco wpływać na identyfikowanie się z daną płcią, jest tak zwany zespół niedoboru testosteronu. Może on mieć kilka przyczyn i konsekwencji.
Co to jest zespół niedoboru testosteronu?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zespół niedoboru testosteronu charakteryzuje się, jak łatwo zgadnąć, niskim poziomem testosteronu w organizmie. Mężczyźni często mylą swoje objawy z objawami starzenia się. Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest udanie się do lekarza na badania kontrolne, ponieważ umożliwia to postawienie prawidłowej diagnozy.

Jeszcze do niedawna zespół niedoboru testosteronu był powszechnie wiązany z wiekiem. To prawda, że poziom tego hormonu zaczyna spadać w wieku 50 lat. Udowodniono jednak, że młodzi mężczyźni również mogą cierpieć na ten problem zdrowotny.

Zespół niedoboru testosteronu (określany potocznie jako TDS od angielskiego terminu Testosterone deficiency syndrome)ma wpływ nie tylko na funkcje seksualne. Wpływa także na zdrowie na wiele różnych sposobów. Tak więc ten stan może powodować wiele różnych objawów.

Nawet bez wcześniejszej analizy sami lekarze mają tutaj duży margines potencjalnego błędu w prawidłowym zdiagnozowaniu danego przypadku.

Zespół niedoboru testosteronu: jakie są jego objawy i diagnoza?

Jedną z chorób, która może znacząco wpływać na identyfikowanie się z daną płcią, jest tak zwany zespół niedoboru testosteronu. Może on mieć kilka przyczyn i konsekwencji. Testosteron odgrywa istotną rolę w życiu seksualnym każdego mężczyzny. Ponadto poważnie wpływa też na inne układy męskiego organizmu.

Męski hormon płciowy i jego metabolity działają w różnych narządach. Z tego powodu objawy tego stanu chorobowego są bardzo zróżnicowane. Niektóre mogą pozostać niezauważone lub powodować lekki dyskomfort, podczas gdy inne są cięższe. Należą do nich między innymi:

  • Zmniejszone pożądanie seksualne
  • Zaburzenia erekcji
  • Zmęczenie i niski poziom energii
  • Zmniejszona gęstość mineralna kości
  • Utrata włosów na ciele
  • Trudności poznawcze i pamięciowe
  • Zwiększona masa tłuszczowa
  • Zmiany metaboliczne i zaburzenia wrażliwości na insulinę

Lekarze prawidłowo diagnozują ten stan na podstawie badania krwi, które pokazuje poziom testosteronu u mężczyzny. Niski poziom tego hormonu wraz z oceną objawów pozwala lekarzowi zdiagnozować ten zespół niedoboru testosteronu.

Czy istnieje jakieś lekarstwo na zespół niedoboru testosteronu?

Cała procedura leczenia jest na szczęście bardzo prosta i daje pozytywne efekty w krótkim czasie. Lekarz wskazuje po prostu odpowiedni suplement hormonalny, który można podawać domięśniowo lub w żelu nakładanym na skórę.

Łagodniejsze objawy tego stanu chorobowego znikają lub zmniejszają się w pierwszych tygodniach. Ale inne, bardziej poważne objawy mogą ustępować w okresie do trzech miesięcy. To zależy od tego, ile czasu zajmie choremu mężczyźnie osiągnięcie normalnego poziomu testosteronu.

Jednak we wszystkich przypadkach zespół niedoboru testosteronu ten można wyleczyć dość szybko po jego zdiagnozowaniu.

Jakość życia mężczyzny znacznie się poprawia dzięki prostemu leczeniu. Dzięki niemu organizm zaczyna osiągać równowagę w procesach regulacji tłuszczu, insuliny i rozwoju mięśni. To z kolei poprawia nastrój mężczyzny i jego poczucie własnej wartości.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Maczyzm, czyli męska dominacja w związku

Do czego może doprowadzić nieleczony zespół niedoboru testosteronu?

Zmęczenie i wyczerpanie to pierwsze zauważalne objawy, które mogą wpływać na relacje osobiste i jakość życia pacjenta.

Jak wskazują objawy, zespół niedoboru testosteronu może powodować wiele problemów, zwłaszcza u osób starszych wiekiem. Fizyczne i psychologiczne trudności są konsekwencją znacznego spadku męskiego hormonu płciowego.

Oto niektóre z konsekwencji, które mogą wystąpić u chorującego na zespół niedoboru testosteronu mężczyzny:

  • Utrata energii i zmęczenie, które modyfikują rytm życia pacjenta. Ciało nie jest w stanie zareagować tak, jak do tej pory.
  • Zmniejszona siła, będąca efektem zmniejszonej masy mięśniowej. Mężczyzna zaczyna czuć się słabo.
  • Dysfunkcje seksualne, takie jak utrata pożądania seksualnego lub zaburzenia erekcji, które powodują problemy w związku.
  • Problemy zawodowe i społeczne związane z wahaniami nastroju.
  • Depresja i inne schorzenia psychiczne.
  • Zaczynają się pojawiać inne choroby, takie jak cukrzyca, zaburzenia sercowo-naczyniowe czy złamania wynikające z niedoboru minerałów kostnych.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: 2 typowe problemy seksualne u mężczyzn – jak je rozwiązać?

Znaczenie testosteronu w życiu mężczyzny

Hormon ten wytwarzają jądra. Zespół niedoboru testosteronu jest spowodowany niskim lub całkowitym brakiem produkcji hormonu lub niewystarczającym jego wytwarzaniem wobec oczekiwań i potrzeb organizmu.

Dobre nawyki żywieniowe, rutyna oparta o regularnie ćwiczenia fizyczne i leczenie kliniczne mogą pomóc odwrócić obie przyczyny.

Aby cieszyć się dobrą jakością życia, należy zapewnić sobie zrównoważony poziom hormonów. Nie tylko sprzyja on aktywności seksualnej i pożądaniu, ale także reguluje inne procesy organizmu. Dlatego bardzo ważne jest także w ten sposób zapobieganie chorobom.

I na koniec opisywany w tym artykule problem wpływa również na relacje osobiste. Nastrój jest niezwykle ważny w pracy lub w życiu osobistym. Kiedy poziom testosteronu spada, pojawiają się pewne zmiany, które mogą negatywnie wpływać na nastrój mężczyzny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.